wtorek, 13 stycznia 2015

"Houston, mamy problem" Katarzyna Grochola

Autor: Katarzyna Grochola
Tytuł: "Houston, mamy problem"
Wydawnictwo: Literackie, 2012
Liczba stron: 608


Główny bohater to Jeremiasz, trzydziestodwuletni mieszkaniec Warszawy, niezrealizowany operator filmowy marzący o wielkiej karierze, Oskarze na własnej półce, ale poza jedyną "Lipą" jaką nakręcił, nic więcej mu się nie udało. Na co dzień wykonuje dość pospolity zawód, ponieważ instaluje anteny satelitarne, naprawia starszej lub nowszej generacji telewizory. Prowadzi własny serwis na telefon, będąc dostępnym dla klientów dwadzieścia cztery godziny na dobę. Urodził się 29 lutego, a co za tym idzie obchodzi urodziny co cztery lata. Uważa, że tu tkwi przyczyna wolniejszego dojrzewania.

Niedawno rozstał się z Martą po czterech latach trwania związku, przeżywa z tego powodu katusze. Z jednej strony wszystko mu ją przypomina i bardzo za nią tęskni, z drugiej zaś podkręca negatywne emocje przekonując samego siebie, że lepiej być singlem. Wykorzystuje maksymalnie odzyskaną wolność, ale po czasie dochodzi do wniosku, że to absolutnie nie pomaga. 

Życie Jeremiasza nie jest usłane różami, bezustannie wpada w jakieś kłopoty przez własne roztargnienie, nieprzewidywalność losu brutalnie go otacza. Wystarczy przyjrzeć się sąsiadce, którą nazywa Szarą Zmorą. Potrafiła w imię "sąsiedzkiej życzliwości" oblać mężczyznę bliżej niezidentyfikowaną, cuchnącą cieczą. Jego matka jest rozgadaną, wiecznie niezadowoloną wdową i zawsze ma rację. Otrzymuje od niej bezcenny prezent w postaci ryngrafu, co wzbudza w nim mieszane uczucia, nie wie jak się zachować. Okazuje się, że ten upominek odmieni egzystencję bohatera na lepsze. Jak do tego dojdzie?

Houston, mamy problem to współczesna, przezabawna powieść obyczajowa, napisana z perspektywy mężczyzny, ukazująca w pełni jego stosunek do każdej dziedziny życia, kobiet, seksu, szeroko pojętej wolności, męskich przyjaźni. Porusza dodatkowo szereg pobocznych problemów, ale równie ważnych, do których należą: żałoba w rodzinie, reakcja człowieka dorosłego, dziecka lub nastolatka; wpływ wiary na życie kogoś, kto szuka oparcia, otuchy, pocieszenia; idea ostrożnego zaufania, bo nawet bliski przyjaciel potrafi wbić nóż głęboko w serce. Autorka połączyła owe elementy niezwykle interesująco, genialnie wykreowała wyjątkowe postaci, przedstawiła proces emocjonalnego dojrzewania Jeremiasza, stworzyła zaskakującą, nieprzewidywalną fabułę. Wstyd się przyznać, ale to pierwsza powieść pani Grocholi, którą przeczytałam, jednak swoim warsztatem pisarskim zasługuje na wpisanie jej na listę moich ulubionych. Książkę polecam mężczyznom, żeby pośmiali się z samych siebie, a także kobietom, aby zobaczyły, jak myśli i odczuwa statystyczny przedstawiciel planety Mars :)

Moja ocena: 5/5 [rewelacyjna]

Książkę przeczytałam w ramach wyzwania: Czytam opasłe tomiska

O autorze:

Katarzyna Grochola to najpopularniejsza polska współczesna pisarka. Jej książki sprzedają się w setkach tysięcy egzemplarzy. Laureatka nagród AS EMPIK-u oraz Bestseller EMPIK-u w kategorii literatura polska. [źródło informacji - okładka książki]

Publikacja:
lubimyczytać.pl


     
Houston, mamy problem [Katarzyna Grochola]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

sobota, 10 stycznia 2015

"Jego oczami" Szymon J. Wróbel

Autor: Szymon J. Wróbel 
Tytuł: "Jego oczami"
Wydawnictwo: M, 2014
Liczba stron: 200


Józef Tischner przyszedł na świat w Starym Sączu, wychował w kochającej się rodzinie. Jego samego prawie cudem uratowano w maleńkości, nawet udzielono ostatniego namaszczenia podczas choroby. Zostaje kapłanem 26 czerwca 1955 roku.

Od siódmego roku życia pisał pamiętniki, można więc bez zbędnych domysłów poznać jego zdanie na wiele tematów. Wybór przez Józefa Tischnera studiów teologicznych stwarzał problemy dla najbliższych, ponieważ ojciec piastował stanowisko kierownika szkoły, matka była nauczycielką, a  w tych czasach mogli stracić pracę. 

W publikacji znaleźć można oryginalne wypowiedzi księdza Józefa, publikowane w Tygodniku Powszechnym. Najwięcej ciekawych historii opowiada brat księdza - Kazimierz. Drugi brat ma na imię Marian, a w młodości stanowili zgrane trio, trzymały się ich niewybredne żarty charakterystyczne dla rodzeństwa. 

Przyjaźnił się z Karolem Wojtyłą, późniejszym papieżem Janem Pawłem II. O księdzu opowiada też przyjaciel Marian Gromada, ks. Mieczysław Zoń, biskup Tadeusz Pieronek, ks. Adam Boniecki, prof. Jacek Popiel, dr Stanisława Trebunia - Staszel. Z samym księdzem Tischnerem rozmawia Marek Barański, a treść wywiadu nie została wcześniej opublikowana w całości. Dopiero teraz po śmierci słynnego księdza ujrzała światło dzienne. 

Jego oczami to dokument będący uzupełnieniem filmu pod tym samym tytułem o nietuzinkowym człowieku jakim bez wątpienia był ksiądz Józef Tischner. Autor przygodę ze swym bohaterem rozpoczął pisząc pracę magisterską, trwa ona do dnia dzisiejszego. Polecam każdemu, kto bardziej chce poznać i zgłębić tajniki duchowej wielkości księdza Józefa Tischnera.

Moja ocena: 4/5 [bardzo dobra]

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu M :)

Publikacja: