piątek, 22 stycznia 2016

"Marysia, wnuczka Leonii" Anna Strzelec

Autor: Anna Strzelec
Tytuł: "Marysia, wnuczka Leonii"
Wydawnictwo: e-bookowo, 2015
Liczba stron: 232


Marysia to tytułowa bohaterka, która marzy o grze na skrzypcach i występach przed publicznością. Jest niezwykle uzdolniona w tej dziedzinie. Pomimo faktu, że mieszka w Ameryce, wybiera studia w Polsce, a dokładnie w Gdańsku. Z pełną świadomością decyduje się na rozłąkę z najbliższymi, a także z serdecznym przyjacielem ze szkoły średniej, zakochanym w dziewczynie Dustinem. Ona sama bardzo go lubi, jednak nie jest do końca przekonana czy chce z nim być i wiązać się na lata. Czuje, że dla niej za wcześnie na trwały związek.

Podróżując do Polski odwiedza w Prowansji dziadków. Na lotnisku powstaje spore zamieszanie, gdyż Marysia zostaje uznana za terrorystkę, wzięta do pokoju przesłuchań. Ktoś zamienił futerały ze skrzypcami, w którym umieścił śmiercionośnego wirusa Ebola. Czy uda się bohaterce udowodnić, że jest niewinna? Marysia odczuwa obawy związane z egzaminem na studia. Z powodu braku skrzypiec nie zagra podczas weryfikacji studentów. W tej chwili na scenę wkracza dziadek, wręczając jej oryginalnego Stradivariusa. Bardzo ciekawa jest historia tego, w jaki sposób trafił do rodziny.

Na studiach nawiązuje romans z żonatym profesorem, który do niczego nie prowadzi. Daje tylko chwilowe przyjemności, ale nie ma przyszłości, szybko się kończy, a młodziutka studentka orientuje się, że jest w ciąży. W jaki sposób poradzi sobie z przeciwnościami losu? Okazuje się, że to bardzo silna kobieta.

Marysia, wnuczka Leonii to czwarta część prowansalskiej sagi, która przedstawia losy najmłodszej kobiety z rodziny. Wcześniejsze tomy to Wiza do Nowego Jorku [recenzja], Okno z widokiem na Prowansję [recenzja] oraz Akwarele i lawendy [recenzja]. Powieść o tym, że marzenia się spełniają. Tylko nie można tracić nadziei. Pokazuje siłę miłości oraz wartość rodziny samej w sobie. Ile znaczy pomoc najbliższych przy najcięższej życiowej próbie może ocenić Marysia. Autorka napisała kawałek porządnej prozy, niezwykle lekkie pióro i dojrzały warsztat pisarski to główne atuty Pani Strzelec. W powieść obyczajową zgrabnie wplotła wątek sensacyjny, co osobiście bardzo mi się spodobało. Całość ubrana w piękną oprawę, na co zawsze zwracam uwagę w pierwszej kolejności. Jak najbardziej polecam wszystkim czytelnikom, gdyż każdy znajdzie coś dla siebie. Odrobina romansu, szczypta sensacji, spory dreszczyk emocji. Taką tu znajdziecie "mieszankę wybuchową" :)

Moja ocena: 5/5 [rewelacyjna]

Książkę przeczytałam w ramach wyzwania: Czytamy powieści obyczajowe

ZA MOŻLIWOŚĆ PRZECZYTANIA POWIEŚCI SERDECZNIE DZIĘKUJĘ AUTORCE !

O autorze:

Anna Strzelec to pisarka, poetka i publicystka, z wykształcenia - artysta plastyk. Wieloletni pobyt w Niemczech dostarczył autorce inspiracji do napisania pierwszej książki Tylko nie życz mi spełnienia marzeń, która została przyjęta z dużym zainteresowaniem ze strony recenzentów i czytelników. W krótkim czasie, w ślad za nią ukazał się dalszy ciąg opisanej historii z życia polskich emigrantów Druga pora życia czyli jak zabija się miłość (2009 - 2010). Pobyt w NY stał się inspiracją do napisania następnych książek: Wiza do Nowego Jorku i Okno z widokiem na Prowansję (2011 - 2012), a teraz prezentuje trzecią część sagi pt: Akwarele i lawendy. Anna Strzelec jest także autorką felietonów, recenzji oraz czterech tomików wierszy: Miłość niejedno ma imię, Cóż wiemy o miłości, współautorką trzeciego: Gdziekolwiek jesteś... - dialogi liryczne oraz ostatniego: Jeszcze raz w podróż... Dwa ostatnie zostały wydane w krakowskim wydawnictwie "Miniatura" w latach 2013/2014. [źródło informacji - okładka książki]

Publikacja:
Lubimy czytać  

wtorek, 5 stycznia 2016

"Czarownica" Anna Klejzerowicz

Autor: Anna Klejzerowicz
Tytuł: "Czarownica"
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, 2012
Liczba stron: 264


Główny bohater to czterdziestoletni Michał, mający za sobą jedno nieudane małżeństwo. Zmęczony miastem poszukuje działki na wsi, gdyż marzy o spokojnym życiu w zgodzie z naturą. 

Pierwsze spotkanie z czarownicą, jak nazywa Adę, swą późniejszą żonę, wydaje mu się prawie nierzeczywiste. Uważa, że to piękna kobieta, ale trochę niedostępna, tajemnicza, ekscentryczna. Posiada jednak coś, co przyciąga Michała jak magnes. 

Po dłuższym namyśle podejmuje decyzję i kupuje działkę. Zaczyna budowę domu, jednocześnie zacieśniając więzy z Adą. Relacja obojga rozwija się i przebiega bez zakłóceń, do momentu, gdy na horyzoncie pojawia się siedmioletnia Małgosia. Jej problemy sprawiają, że młode małżeństwo ciągle popada w konflikty. 

Znajdziemy tu wiele wątków, jak sprawa alkoholizmu, adopcji, rozbitych rodzin, sieroctwa, konieczność podejmowania decyzji, które zaważają na losach innych ludzi. Jednak autorka nie zagłębia się w nie jakoś szczególnie, jedynie nakreśla ich istnienie. 

Czarownica to ciepła opowieść  o miłości, rozczarowaniu, ale i nadziei. Styl bardzo prosty, niewymuszony, bliski potocznemu, co oznacza dla czytelnika lekkość w odbiorze. Spodziewałam się magicznej książki, ale ta z magią ani czarami niewiele ma wspólnego. Autorka napisała bardzo przewidywalną, optymistyczną powieść obyczajową, którą czyta się szybko. Odniosłam wrażenie, jakby bardzo spieszyła się z jej zakończeniem. Przyznam, że fragmentami niedopracowana. Wiadomo, że w realnym życiu nic tak dobrze się nie układa. Rzadko zdarza się happy end. Okładka zasługuje na szczególną uwagę, gdyż jest po prostu śliczna. Polecam fanom twórczości Anny Klejzerowicz oraz miłośnikom prozy obyczajowej. Na mnie nie wywarła większego wrażenia, czego bardzo żałuję. 

Moja ocena: 3/5 [dobra]

Książkę przeczytałam w ramach wyzwania: Czytamy powieści obyczajowe

O autorze:

Anna Klejzerowicz to pisarka, publicystka, fotograf, redaktor. Autorka licznych artykułów z zakresu historii sztuki oraz zdjęć teatralnych i artystycznych; wieloletni współpracownik Teatru Atelier w Sopocie. [źródło informacji - lubimyczytac.pl]

Publikacja:
Czarownica [Anna Klejzerowicz]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

piątek, 1 stycznia 2016

Wyzwanie: Czytamy powieści obyczajowe [2016]


Wyzwanie pod hasłem: czytamy powieści obyczajowe to mój autorski pomysł. Po rocznej przerwie w zabawie postanowiłam ją wznowić, zatem dobra wiadomość dla wszystkich miłośników literatury obyczajowej. 

Rywalizacja trwa od 1 stycznia do 31 grudnia 2016 roku. Zasady nie uległy zmianie, ale chętnie je przypomnę, aby nie było najmniejszych wątpliwości:

  • Uczestnikiem może być każdy 

  • Przyłączyć się do zabawy można w dowolnym momencie

  • Czytamy i recenzujemy powieści obyczajowe oraz beletrystykę o tematyce lekkiej, a także bardziej poważnej, ale akcja powinna rozgrywać się w czasach współczesnych

  • Zgłoszenia i linki do recenzji zostawiamy w komentarzach pod tym postem

  • Będzie miło, gdy uczestnicy dołączą adres mojego bloga do obserwowanych oraz baner wyzwania na swoje strony, a także pod recenzją książki umieszczą informację, że została przeczytana w jego ramach


Gorąco zapraszam wszystkich zainteresowanych i życzę sukcesów!  

Czekam na Was :) 


UDZIAŁ BIORĄ:


Aneczka 
Anna Klejzerowicz "Czarownica"
Anna Strzelec "Marysia, wnuczka Leonii" 
Rosanna Ley "Powrót do Mandalaj" 
Sherryl Woods "Światła portu" 
Rosanna Ley "Zatoka tajemnic" 
Mia March "Poszukiwany Colin Firth" 
Nicholas Sparks "Najdłuższa podróż" 
Cecelia Ahern "Zakochać się" 
Marlena de Blasi "Wieczory w Umbrii" 
Izabela Sowa "Smak świeżych malin" 
Rafał Nowotny "Uważaj na życzenia" 
Kasia Bulicz - Kasprzak "Nalewka zapomnienia, czyli bajka dla nieco starszych dziewczynek" 
Titania Hardie "Dom wiatru" 
Cathy Kelly "Sekrety z przeszłości" 

Daria Skiba 

Gosia B 
Heather Gudenkauf "Jeden Krok" 
Herbjorg Wassmo "Księga Diny" 
Theresa Revay "Biała wilczyca"  
Theresa Revay "Wszystkie marzenia świata" 
Reyes Monforte "Pocałunki piasku" 
Eric Emmanuel Schmitt "Zazdrośnice" 
Diane Chamberlain "Chcę Cię usłyszeć" 
Nic Pizzolatto "W drodze nad Morze Żółte" 
Ayse Kulin "Ostatni pociąg do Stambułu" 
Dawn Barker "Pęknięte odbicie" 
Carol Cassella "Złączeni" 
Jerome David Salinger "Buszujący w zbożu" 
Chris Bohjalian "Zamki na piasku" 
Iwona Grodzka - Górnik "W niebie na agrafce" 
Magdalena Witkiewicz "Cześć, co słychać?" 
Monika A. Oleksa "Niebo w kruszonce" 

magdalenardo 
Renata Kosin "Sekret zegarmistrza" 
N. Socha, M. Witkiewicz "Awaria małżeńska" 
Teresa Monika Rudzka "Bibliotekarki" 
Katarzyna Rygiel "Pod powiekami" 
Paula Roc "Recepta na miłość" 
Hanna Dikta "We troje" 

martucha180 
Dorota Gąsiorowska "Marzenie Łucji" 
Summer "Spacerując pośród gwiazd" 
Julia Hoffmann "Dzielnica czerwonych jabłek" 
Anna Szczęsna "Jutro pachnie cynamonem" 
Agnieszka Lingas - Łoniewska "Zakład o miłość" 
Hanna Cygler "Złodziejki czasu" 
Katarzyna Michalak "Amelia" 
Renata Kosin "Mimo wszystko Wiktoria" 
Magdalena Witkiewicz "Po prostu bądź" 
Emilia Kubaszak "Żar prawdy" 
Gail McHugh "Amber" 
Gabriela Gargaś "Droga do domu" 
Agnieszka Lingas - Łoniewska "Skazani na ból" 
Christine Baker - Kline "Sieroce pociągi"
Janusz Garbaliński "Obnażone" 
Joanna Szarańska "I że ci nie odpuszczę" 
Elisa Albert "Od urodzenia" 
Agnieszka Walczak-Chojecka "Dziewczyna z Ajutthai" 
Olga Rudnicka "Były sobie świnki trzy" 
Magdalena Witkiewicz "Cześć, co słychać?" 
Agata Przybyłek "Nie zmienił się tylko blond" 
Karina Bonowicz "I tu jest bies pogrzebany" 
Jerzy Niemczuk "Bat na koty" 
Edyta Kowalska "Ścieszki życia" 
Edyta Świętek "Noc Perseidów" 
Estelle Maskame "Czy wspominałem, że Cię potrzebuję?" 
Emma Chase "Unieważnienie" 
Agnieszka Lingas - Łoniewska "Jesteś moja, dzikusko" 
Katie McGarry "Przekroczyć granice" 
Katarzyna Enerlich "Rzeka ludzi osobnych" 
Elle Kennedy "Układ"
Halina Kowalczuk "Pałacyk za mostem" 

Anna Litwinek "Czarownica" 
Anna Szczęsna "Gang różowych kapeluszy" 
Hanna Cygler "W cudzym domu" 
Iwona Banach "Lokator do wynajęcia" 
Agnieszka Lingas - Łoniewska "Piętno Midasa" 
Liliana Fabisińska "Sanatorium pod Zegarem" 
Małgorzata J. Kursa "Nieboszczyk wędrowny" 
Agnieszka Lingas - Łoniewska "Obrońca nocy" 
Ewa Przydryga "Motyle i ćmy" 
Stefania Jagielnicka "Amfetamina" 
Martyna Flemming "Życie pechowej emigrantki" 
Katarzyna Żak "Nie ma tego złego" 
Małgorzata Gutowska - Adamczyk "Jak zabić nastolatkę (w sobie)? 
Jeanne Ryan "Nerve" 
Edyta Kowalska "Ścieżki przeszłości" 
Magdalena Witkiewicz "Pracownia dobrych myśli" 

Monika Wilczyńska
Elizabeth Flock "Co się stało z moją siostrą?"
Heather Gudenkauf "Jeden krok"
Liane Moriarty "Sekret mojego męża" 
Michael Crummey "Sweetland"
Camilla Lackberg "Księżniczka z lodu" 
Rosamunde Pilcher "Kwietniowy śnieg" 
Lisa Wingate "Strażniczka opowieści" 
Katarzyna Misiołek "Ostatni dzień roku" 
Agnieszka Lis "Pozytywka" 
Magdalena Kordel "Okno z widokiem" 
Richard Paul Evans "Obietnica pod jemiołą"
Grace McCleen "Świat Judyty" 
William Paul Young "Chata" 
Henryk Czarnecki "Daleko od szosy" 
Sonia Neumann "Maja.blog.pl" 
Nedjma "Migdał. Opowieść intymna" 
Rosanna Ley "Zatoka tajemnic" 
Grzegorz Uzdański "Wakacje" 
Diane Chamberlain "Dar morza" 
Monika Rakusa "39,9" 
Shilpi Somaya Gowda "Ukochany syn" 
Muchtar Mai "W imię honoru" 
Xiaolu Guo "20 odsłon zachłannej miłości" 
Lori Nelson Spielman "Słodycz wybaczenia" 
Louise Candlish "Od kiedy cię nie ma" 
Louise Booth "Billy. Kot, który ocalił moje dziecko" 
Jill Anderson "Dotrzymana obietnica" 
Krystyna Mirek "Szczęśliwy dom" 
Krystyna Mirek "Rodzinne sekrety" 
Jackie Todd "Nasze piękne dni i kochane psy w Andaluzji" 
Małgorzata Łatka "Podpowiedź serca" 
Patricia Shaw "Rzeka słońca" 
Martyna Senator "Kiedy wolność mówi szeptem" 
Luanne Rice "Ta jedna letnia noc" 
Barbara Jasnyk "Kaktus w sercu" 
Anna Nejman "Migdałowy aromat" 
Diane Chamberlain "Chcę cię usłyszeć" 
Velerie Zenatti "Wiadomość w butelce" 
Magdalena Kordel "48 tygodni" 
Susan May Warren "Długo i szczęśliwie" 
Reyes Monforte "Ukryta róża" 
Karolina Wilczyńska "Zaplątana miłość" 
Karolina Wilczyńska "Marzenia szyte na miarę" 
Karolina Wilczyńska "Po nitce do szczęścia" 
Anthony Doerr "Światło, którego nie widać" 
Iwona J. Walczak "Złocista dolina" 
Bodil Malmsten "Cena wody w Finistere" 
Elin Hilderbrand "Srebrna dziewczyna" 
Meg Rosoff "A gdybym zniknęła?" 
Susan Wiggs "Ich pięcioro" 
Jamie Ivey "Smak Prowansji" 
Jessie Burton "Miniaturzystka" 
Judith Fertig "Życie ma smak pomarańczy" 
Catherine Ryan - Hyde "Nie pozwól mi odejść" 
David W. Pierce "Nie pozwól mi odejść" 
Cecelia Ahern "Podarunek" 
Krystyna Mirek "Podarunek" 
Rafaele Germain "Gin z tonikiem i ogórkiem" 
Sandra Brown "Huragan miłości" 
Corban Addison "Ogród spieczonej ziemi" 
Audrey Niffenegger "Lustrzane odbicie" 
Linda Olsson "Niech wieje dobry wiatr" 
Kate Morton "Dom nad jeziorem"
Rosamunde Pilcher "Fiesta w Cala Fuerte" 
Kasia Bulicz - Kasprzak "Uzasadnione wątpliwości" 
Cathy Lagrow, Cindy Caloma "Czekałam na ciebie" 
Mamen Sanchez "Zabrania się miłosnych ekscesów na progu stancji" 
Maria Ulatowska "Ostatni list" 
Sue Margolis "Ładne kwiatki" 
Agnieszka Olszanowska "Listy z dziesiątej wsi"
Marilynne Robinson "Dom nad jeziorem smutku"  
Eovyn Ivey "Dziecko śniegu" 
Fiona McIntosh "Sekret perfum" 
Tara Conklin "Służąca" 

Ola K.
Colleen McCullough "Ptaki ciernistych krzewów"
Theresa Revay "Wszystkie marzenia świata" 
Jodi Picoult "Krucha jak lód" 
Haruki Murakami "Norwegian Wood" 
Jo Walton "Podwójne życie Pat" 
Evzen Bocek "Ostatnia arystokratka" 
Colleen Hoover "Nieprzekraczalna granica" 
Jessica Sorensen "Przypadki Callie i Kaydena" 
Dorota Terakowska "Tam gdzie spadają anioły"  
Patrycja Gryciuk "450 stron" 
Anna Elżbieta Branicka "Rzymskie puzzle" 
Ismet Prcić "Odłamki" 
Elżbieta Zdrojowa - Krawiec "Nie machaj do mnie czerwoną chorągiewką" 
Agnieszka Lingas - Łoniewska "Bez przebaczenia" 
Colleen Hoover "Hopeless" 
"Esesman i Żydówka" oraz "Pokochałam wroga" 
Anna Ficner - Ogonowska "Czas pokaże" 
Colleen Hoover "Ugly love" 
Jakub Małecki "Dygot" 
Helen Bryan "Oblubienice wojny" 
Alessandro d' Avenia "Biała jak mleko, czerwona jak krew" 
Natalia Rogińska "Gruba" 
Hanna Cygler "Czas zamknięty" oraz "Niepokonani"
Amy Harmon "Prawo Mojżesza" 
Brittainy C. Cherry "Kochając pana Danielsa" 
Małgorzata Okrafka - Nędza "Bóg liczy łzy kobiet" 
Diane Chamberlain "Zatoka o północy" 
Jakub Małecki "Ślady" 
Katarzyna Kołczewska "Wbrew sobie" 
Sylwia Zientek "Miraże" 
Cora Carmack "Coś do stracenia" 
Amy Harmon "Pieśń Dawida" 
Vera Falski "Za żadne skarby" 

Sylwia 
Sylwia Chutnik "Jolanta"
Praca zbiorowa "Cicha 5" 
Grażyna Mączkowska "Powiedz, że mnie kochasz, mamo" 
Agata Kołakowska "We dnie, w nocy" 
Malin Persson Giolito "To tylko dziecko" 
Rosamund Lupton "Siostra" 
Michał Witkowski "Margot" 
Jodi Picoult "Tam gdzie ty" 
Elisa Albert "Od urodzenia" 
Natalia Rogińska "Pokalane poczęcia" 
Gail McHugh "Amber" 
Magdalena Witkiewicz "Pierwsza na liście" 
Sarah Dessen "Ktoś taki, jak ty" 
Lisa Genova "Kochając syna" 
Marta Motyl "Odcienie czerwieni" 
Casey Watson "Mamusiu, tatusiu, za co mnie tak nienawidzicie?" 
Hanna Dikta "We troje" 
Virginia C. Andrews "Kwiaty na poddaszu" 
Sarah Dessen "Teraz albo nigdy" 
Eryk Edwardsson "Pamiętnik lesbijki" 
Parnaz Foroutan "Dziewczyna z ogrodu" 
Kasia Bulicz - Kasprzak "Inna bajka" 
Mia Sheridan "Stinger. Żądło namiętności" 
Wioletta Grzegorzewska "Goguły" 
Natasza Socha, Magdalena Witkiewicz "Awaria małżeńska" 
Mia Sheridan "Calder. Narodziny odwagi" 
Mia Sheridan "Eden. Nowy początek" 
Sally Andrew "Przepisy na miłość i zbrodnię" 
Julie Cohen "Drogie maleństwo" 
Kim Holden "Promyczek" 
J.A. Redmerski "Na krawędzi zawsze" 
Diane Chamberlain "Chcę Cię usłyszeć" 
Natasza Socha "Maminsynek" 
Bryan Reardon "Poszukiwanie" 
Amy Harmon "Prawo Mojżesza" 
Gabriela Gargaś "Wybacz mi" 
Melissa Hill "Ile kosztują marzenia" 
Olga Rudnicka "Były sobie świnki trzy" 
Anna McPartlin "Gdzieś tam w szczęśliwym miejscu" 
Mia Sheridan "Bez winy" 
Agnieszka Jeż, Paulina Płatkowska "Nie oddam szczęścia walkowerem" 
Amy Harmon "Pieśń Dawida" 
Katarzyna Zyskowska - Ignaciak "Niebieskie migdały" 
Magdalena Witkiewicz "Opowieść niewiernej" 
Alessio Puleo "Moje serce należy do ciebie" 
Anna Klara Majewska "Melanżeria" 
Adrian Grzegorzewski "Czas tęsknoty" 
Amber Smith "Co mnie zmieniło na zawsze" 
Natasza Socha "Hormonia"
Magdalena Witkiewicz "Moralność pani Piontek"  
Praca zbiorowa "Księgarenka przy ulicy Wiśniowej" 
Katarzyna Michalak "Leśna polana" 
Katie McGarry "Przekroczyć granice" 
Ewa Nowak "Moja Ananke" 
Natasza Socha "Dziecko last minute" 
Steena Holmes "Dziecko wspomnień" 
Jojo Moyes "Dziewczyna, którą kochałeś"