czwartek, 30 stycznia 2014

Stosik styczniowy [2014]:)


STYCZNIOWY STOSIK KSIĄŻKOWY SKŁADA SIĘ Z POZYCJI:

1. "Skazana " Hannah Kent - urodzinowy prezent od przyjaciółki :)

2. "Martwa natura" Joy Fielding - jak wyżej

3. "Signora Fiorella. Kapeluszniczka Królowej Bony" Beata Czarnecka - jak wyżej

4. "Ashford Park" Lauren Willig - jak wyżej

5. "Simon i dęby" Marianne Fredriksson - jak wyżej

6. "Wielkie Biografie. Janusz Korczak" Katarzyna Stachowicz - jak wyżej


Jak dobrze mieć urodziny! Nieważne, że jestem starsza o kolejny rok;) Najistotniejsze są książkowe prezenty:) Dzięki Tobie Karolinko miałam z czego zbudować ten cudny, wręcz zjawiskowy stosik :)

Tytuł podświetlony na czerwono przeniesie Was do recenzji. Nie zdążyłam w tym miesiącu wiele przeczytać, ale jeszcze mnóstwo przyjemności przede mną:)

Czy któraś z powyższych zainteresowała Was w jakiś szczególny sposób?

poniedziałek, 27 stycznia 2014

"Simon i dęby" Marianne Fredriksson

Autor: Marianne Fredriksson
Tytuł: "Simon i dęby"
Wydawnictwo: Replika, 2013
Liczba stron: 396


Literatura okresu drugiej wojny światowej od zawsze mnie fascynowała i chociaż czytałam już wiele publikacji na jej temat, nie pozostaję obojętną na tragizm opisywanych zdarzeń, wręcz przeciwnie. Stale sięgam po inne książki celem zdobycia nowych informacji, czy poznania ważnych faktów historycznych. Z takim nastawieniem zaczęłam czytać powieść autorstwa Marianne Fredriksson, jednakże poszukiwanych przeze mnie elementów było zdecydowanie zbyt mało. Działania wojenne są niejako tłem innych wydarzeń, z tego powodu sama istota wojny do mnie nie przemawia. Słyszy się o niej tylko w radiu, a społeczeństwo żyje własnymi, codziennymi sprawami.

Tytułowy bohater to wrażliwy i empatyczny chłopiec, charakteryzuje się nieco ciemniejszą karnacją niż rodzice, czarnymi włosami oraz ciemnymi oczami, ale do pewnego czasu w ogóle nie jest świadomy tego, że wyróżnia się od reszty. Przybrana matka - Karin to bardzo piękna i dobra kobieta o zdecydowanej osobowości, do której zwracano się bezustannie o pomoc, gdyż potrafiła uważnie słuchać. Ojciec - Eryk to człowiek pełen sprzeczności, jednak dokładał wszelkich starań, aby spełnić edukacyjne marzenia Simona, nie szczędził pieniędzy, których raczej nigdy nie brakowało. Oboje byli dumni z osiągnięć syna. Zdecydowanie lepszy kontakt miał z matką, przyziemnego ojca niejako się wstydził. Poznaje Izaaka, żydowskiego chłopca, z którym przyjaźni się aż do osiągnięcia dojrzałego wieku. 

Karin i Eryk nie wiedzieli, który moment jest odpowiedni na poinformowanie Simona o jego biologicznych rodzicach. Poza tym pojawił się we wsi antysemityzm, co ostudziło ich zapał do wyznania prawdy. Obawiali się o jego życie i bezpieczeństwo, drżeli z tego powodu każdego dnia. Żadna chwila nie była odpowiednia, ale wyjawiają w końcu sekret o pochodzeniu Simona, który jest szczerze zaskoczony, gdyż nie spodziewał się, że akurat TA kobieta go urodziła. Od zawsze odczuwał w stosunku do niej pewien rodzaj niechęci, ale postanawia z nią porozmawiać i wypytać o szczegóły dotyczące biologicznego ojca. Sytuacja zamiast osiągnąć większą klarowność, jeszcze bardziej się komplikuje. 

Simon i dęby to piękna, ujmująca i ciepła opowieść o przyjaźni, dorastaniu oraz poszukiwaniu własnej tożsamości. Jak wspomniałam na wstępie odczułam niedosyt wydarzeń związanych bezpośrednio z działaniami wojennymi, chociaż znalazłam informację o tym, że tuż po zakończeniu walk w angielskich gazetach pojawia się prawda o wojnie, obozach koncentracyjnych w Polsce i Niemczech. Życie bohaterów toczyło się utartym trybem, nawet zdarzały się zabawne momenty, co świadczy o pewnej emocjonalnej równowadze. Świat nie był tylko zły, ani tylko dobry, wszystko mieszało się w odpowiednich proporcjach. Autorka zastosowała płynną narrację i zarysowała idealny szkic postaci dopracowanych wręcz perfekcyjnie. Okładka książki jest estetyczna i bardzo mi się podoba, pomimo, iż nie ma związku z jej treścią. Staranne wydanie zasługuje na najwyższe uznanie. Trudno mi przyporządkować powieść do gatunku literatury historycznej, bardziej skłaniam się ku obyczajowej. Przeczytałam z prawdziwą przyjemnością, ale czegoś mi brak. Pomimo tych drobnych niedoskonałości zachęcam do lektury, bo jest godna uwagi każdego czytelnika.

Moja ocena: 4/5 [bardzo dobra]

Książkę przeczytałam w ramach wyzwania: Czytamy powieści obyczajowe oraz Z literą w tle

Publikacja: lubimyczytać.pl

O autorze:

Marianne Fredriksson [1927-2007] szwedzka pisarka i dziennikarka. Napisała piętnaście powieści, które były tłumaczone na czterdzieści siedem języków, m.in. angielski, niemiecki, holenderski i polski; szczególnie zaś cenione są w Niemczech. Głównym tematem jej książek jest przyjaźń, bo - jak sama utrzymywała - w przyszłości "przyjaźń będzie ważniejsza niż miłość". W Polsce ukazały się m.in. Arka Noego; Anna, Hanna i Johanna; Elizabeth i Katarina.

W 2011 roku na podstawie książki nakręcono dramat psychologiczny. [źródło informacji - okładka książki]  

czwartek, 23 stycznia 2014

"Z miłości do córki" Sarah Taylor

Autor: Sarah Taylor
Tytuł: "Z miłości do córki"
Wydawnictwo: Amber, 2013
Liczba stron: 304


Związek małżeński dwojga ludzi, obywateli odmiennych kulturowo państw rodzi w opinii publicznej wiele kontrowersji. Zaniepokojeni rodzice panny młodej przestrzegają przed tym desperackim krokiem, który w ostateczności może doprowadzić do tragedii, jednak bez skutku. Spora liczba Europejek decyduje się podjąć ryzyko i bierze ślub z przedstawicielem Libii, Emiratów, czy Arabii Saudyjskiej, a dopiero później otwiera szeroko oczy ze zdumienia. Trudno uwierzyć, że pozwoliły się zmanipulować, wykorzystać, zniewolić i prawdopodobnie nie ma dla nich innej alternatywy. Ciężko doświadczone przez los nie znajdują w sobie siły na bitwę z demonem w ludzkiej skórze. Wyjątek stanowi Sarah Taylor, autorka niniejszej publikacji opartej na autentycznych wydarzeniach, ale głównie matka do ostatniego tchu walcząca o odzyskanie swojej ukochanej córeczki, porwanej przez własnego ojca i uprowadzonej do Libii.

Sarah to kobieta niebywale silna psychicznie, bardzo pewna siebie, co umacnia ją w kryzysowych sytuacjach. Pochodzi z przeciętnej rodziny. Matka Dorothy jest krawcową, ojciec David spawaczem, jednak zapewniają córce stabilizację emocjonalną oraz finansową, kiedy sprawy przybierają fatalny obrót. Jako nastolatka choruje na białaczkę, potem rozpoczyna się trudny, naszpikowany chemioterapią, lękiem i bólem, etap powrotu do zdrowia. Prowadzi na pozór normalne życie, ale towarzyszy jej strach przed niepewnym jutrem.

Poznaje Libijczyka, Fawziego, który wywarł na niej piorunujące wrażenie. Był wysoki, przystojny, pracował na stanowisku geodety, uczył się języka angielskiego. Jest muzułmaninem, ale nie stanowi to przeszkody. Po przeanalizowaniu wszystkich aspektów 'za' i 'przeciw' Sarah dochodzi do wniosku, że zaangażuje się w ten związek całą sobą. Chłopak zostaje w pełni zaakceptowany przez rodzinę stając się jej nieodłączną częścią. Odbyły się zaręczyny, ślub... naturalna kolej rzeczy. Początkowo są szczęśliwi, ale po pewnym czasie nic już nie jest normalne, małżonek zaczyna się mentalnie oddalać. Sarah zachodzi w ciążę, ale jest rozczarowana obojętną reakcją młodego taty, wybuchają coraz częściej kłótnie, które prowadzą nawet do rękoczynów, Fawzi jest coraz bardziej agresywny i nie panuje nad sobą.

Na świat przychodzi Nadia, ale tatuś nie asystuje przy porodzie, ponieważ wyjeżdża do rodzinnego miasta. Trudno się z nim skontaktować, gdyż wyłączył telefon, najwyraźniej nie interesuje go rodzina. Po dwóch latach emocjonalnej huśtawki następuje początek końca, wychodzi na jaw romans z niejaką Alison, defraudacja dużych sum pieniędzy, oszustwa, wtedy młoda matka pozbyła się złudzeń i złożyła pozew o rozwód. Córeczka w chwili porwania miała zaledwie cztery latka. Sarah czuje się bezsilna, gdyż nikt nie może udzielić jej pomocy, zarówno policja, jak i brytyjskie prawo. Zmuszona jest do porozumienia z byłym mężem, co staje się rzeczą wręcz niemożliwą. 

Międzynarodowa organizacja International Social Services [ISS] zajmuje się dobrem dziecka w trakcie rozwodu rodziców mieszkających w różnych krajach. Okazuje się, że Libia nie podpisała konwencji haskiej, ani europejskiej, które chronią prawa rodziców. Sarah wyjeżdża do Libii dzięki akcji ISS na spotkanie z Nadią. Moment ten jest szalenie wzruszający zarówno dla mamy, jak i dziecka. Fragment przytoczonego dziennika najlepiej odzwierciedla wszelkie rozterki.

"Mam jeszcze tylko półtora dnia, nim będę musiała powiedzieć Nadii: "Do zobaczenia wkrótce", bo zobaczymy się wkrótce! Nie powiem jej: "Żegnaj", bo to brzmi tak ostatecznie, jakbym miała się z nią więcej nie zobaczyć. Jak mam wyjaśnić czterolatce, że jej mama wyjeżdża do domu, ale nie zabierze jej ze sobą?" - [str.124]

Sarze, jako matce libijskiego dziecka przysługuje według prawa utrzymanie i mieszkanie zapewnione przez biologicznego ojca. Poza tym, na mocy szariatu, czyli kodeksu moralnego i religijnego prawa islamu, dziecko zwykle zostaje przy matce. Postanawia wykorzystać tę możliwość, chociaż oznacza dla niej drastyczne zmiany organizacyjne, sprzedaje dom, samochód i przenosi się do obcego kraju, ale w końcowym rozrachunku wiele na tym zyskuje. Jest jedyną Brytyjką w historii, której udało się odzyskać dziecko porwane przez ojca Libijczyka, lecz zanim to się stało przeszła przez prawdziwe piekło.

Z miłości do córki to niezwykle osobliwy przykład literatury faktu o nadziei, poświęceniu i bezgranicznej miłości. Historia Sarah uplasowała się w nagłówkach wszystkich brytyjskich gazet, poruszyła opinię publiczną w Wielkiej Brytanii. W pomoc zaangażowało się wiele osób i rządowych instytucji, m. in. Tony Blair, brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, ambasada w Trypolisie, libijski przywódca Muammar Kaddafi. Wspólnymi siłami osiągnęli zamierzony cel, jednak największą rolę odegrała Sarah i jej miłość do córki. W swojej biografii przedstawiła przykłady lekceważącego stosunku miejscowych mężczyzn do kobiet; libijskie musiały okazywać bezwzględne posłuszeństwo, zaś kobiety z Zachodu traktowano, jak łatwą i tanią zdobycz. Komentarze o zabarwieniu seksualnym kierowano wobec nich nagminnie oraz całkiem bezkarnie. Lektura szokuje swym przekazem, statystykami i brutalną rzeczywistością, ale naprawdę warto ją przeczytać. Nadal pozostaję pod jej wpływem, ponieważ zmusza do refleksji i pomaga docenić czytelnikowi to, co posiada, a jakie cierpienie zostało mu oszczędzone.

Moja ocena: 5/5 [rewelacyjna]

Książkę przeczytałam w ramach wyzwania: Nie tylko literatura piękna... 

Publikacja: lubimyczytać.pl

środa, 22 stycznia 2014

Spotkanie autorskie z Ryszardem Kleinem


Dnia 31 stycznia 2014 roku o godzinie 17.00 w zabrzańskiej księgarni "Victoria" odbędzie się spotkanie autorskie z Ryszardem Kleinem, organizatorem koncertów, festiwali, a także wielu akcji charytatywnych, ale przede wszystkim autorem "Ciszy - esencji naszego umysłu". Najnowsza książka Pana Ryszarda nosi tytuł "Jam jest".

Zapraszamy wszystkich razem i każdego z osobna :)

wtorek, 21 stycznia 2014

ŚBK: Alfabet książek bliskich memu sercu


Grupa Śląskich Blogerów Książkowych w miesiącu styczniu 2014 roku omawia następujący temat:

"ALFABET KSIĄŻEK BLISKICH MEMU SERCU"

Temat okazał się osobiście dla mnie dużym wyzwaniem. Początkowo wydawało mi się, że będzie to przysłowiowa 'bułka z masłem', czytaj 'łatwizna'. Jednak nic bardziej mylnego, gdyż musiałam trochę pogłówkować :) Spójrzcie sami, co z tego wyszło :)

A - "A między nami ocean" Susan Wiggs - o wzlotach i upadkach, nadziei i rozpaczy...

B - "Bezpieczna przystań" Nicholas Sparks - o poszukiwaniu spokoju i bezpieczeństwa

C - "Córka wiedźmy" Paula Brackston - ciekawy przykład fantastyki, który nie należy do moich ulubionych gatunków, ale ta powieść stanowi wyjątek od reguły

D - "Dzieci Ireny Sendlerowej" Anna Mieszkowska - oparta na faktach książka o cudownej kobiecie ratującej dzieci z obozu koncentracyjnego. Perełka mojej domowej biblioteczki :)

E - "Ewangelia spisana przez szewca" Daniel Brent - inspirujący, nieco odmienny przykład ewangelii

F - "Fajerwerki" Judith McNaught - powieść historyczna o niełatwej miłości

G - "Głos serca" Jodi Picoult - refleksyjne spojrzenie na przeszłość celem uporządkowania teraźniejszości

H - "Houston, mamy problem" Katarzyna Grochola - książka o uczuciach napisana z perspektywy mężczyzny, co stanowi zabawne urozmaicenie

I - "I wciąż ją kocham" Nicholas Sparks - o niespełnionej miłości i trudnych wyborach

J - "Jestem blisko" Lucyna Olejniczak - o odkrywaniu tajemnic

K - "Kochanka Słońca" Sandra Gulland - powieść historyczna jednej z moich ulubionych autorek

L - "Lalki z getta" Eva Weaver - opisuje traumatyczne wydarzenia z okresu drugiej wojny światowej

M - "Mistyfikacja" Sandra Brown - romans z wątkiem kryminalnym

N - "Nie zdradzaj żadnych tajemnic" Joy Fielding - studium zachowań kobiety żyjącej w poczuciu osaczenia

O - "Od pierwszego wejrzenia" Nicholas Sparks - ukazuje, jak wiele można poświęcić dla prawdziwej miłości

P - "Pojedynek serc" Sandra Brown - o przyjaźni, miłości i tchórzliwej ucieczce w roli głównej

R - "Rywalka królowej" Carolly Erickson - historia dwu kobiet pałających uczuciem do tego samego człowieka

S - "Spójrz mi w oczy" Lisa Scottoline - o wątpliwościach i wewnętrznej walce

T - "Trzecia tajemnica" Steve Berry - o mrocznych przemilczeniach Watykanu

U - "Ulica szalonej rzeki" Joy Fielding - o nieprawdziwej ocenie ludzi, braku zaufania

W - "W pajęczej sieci" Joy Fielding - thriller psychologiczny o konsekwencjach życiowych wyborów

Z - "Zanim się pojawiłaś" Judith McNaught - zagmatwana powieść historyczna z wątkiem miłosnym

Przeważają tytuły książek moich ulubionych autorów, ponieważ zawsze budzą emocje, często generalnie wywracają cały świat, poszerzają horyzonty, zmuszają do myślenia i pełnią dodatkowo wiele innych pozytywnych funkcji.


Jak to prezentuje się u Was? Możecie szybko i sprawnie sporządzić podobny spis?





Korzystając z okazji Grupa ŚBK razem z księgarnią "Victoria" zapraszają wszystkich zainteresowanych do uczestnictwa w organizowanej przez nas wymianie książkowej. Więcej szczegółów na naszej stronie FB.



czwartek, 16 stycznia 2014

"Okno z widokiem" Magdalena Kordel

Autor: Magdalena Kordel
Tytuł: "Okno z widokiem"
Wydawnictwo: Wydawnictwo SOL, 2011
Liczba stron: 304


Akcja powieści toczy się w bajkowej scenerii małego miasteczka o uroczej nazwie Malownicze, położonego wśród sudeckich gór. Codzienność mieszkańców charakteryzuje się niespiesznym rytmem, egzystencją zgodną z naturą, a także odwieczną wiarą w zabobony. Dla każdego z nas taka oaza spokoju w dzisiejszym rozpędzonym świecie ma nieocenione znaczenie. Wielokrotnie uciekamy w podobne miejsca, aby chociaż na moment zostawić na sobą chory wyścig szczurów, który na dłuższą metę do niczego konstruktywnego nie prowadzi, a jedynie osłabia, podcina skrzydła.

Róża to główna bohaterka, doktor archeologii w średnim wieku, kobieta samotna, ale marząca o prawdziwej miłości. Jest uparta, lojalna, ma osobliwe, często ironiczne poczucie humoru. Pełni w książce rolę narratora, przejawia zafascynowanie sylwetką zarówno diabła, jak i św. Antoniego, do których zwraca się od najmłodszych lat z prośbą o interwencję w prawie beznadziejnych sprawach. Ma świetny kontakt ze swoją babcią, u której szuka schronienia uciekając przed złośliwymi językami na uczelni po tym, jak została wciągnięta w aferę, która zszargała jej reputację. Pomimo oczyszczenia dobrego imienia bezustannie znajduje się na ustach wszystkich. Okazuje się, że w miasteczku wiele się dzieje, więc na niczym spełzły nadzieje na odrobinę relaksu. Dowiaduje się o planach przeniesienia kapliczki św. Antoniego. Znalazł się inwestor, który chce na jej miejscu zbudować jakiś gigantyczny kompleks. Róża postanawia walczyć o zachowanie pierwowzoru kapliczki nostalgicznie związanej z jej dzieciństwem. Wpada na idealny pomysł, aby nagłośnić problem, jednak potrzebuje sprzymierzeńców. Nie zgadniecie, u kogo znajduje wsparcie. Zaczyna się przysłowiowa walka z wiatrakami.  Już następnego dnia na własnej skórze odczuwa niezadowolenie inwestora. Czy wspólnymi siłami nakłonią go do zmiany stanowiska? 

Akcja nabiera tempa. Sprawy nie wydają się być tak klarowne, jak na początku, zaczynają żyć własnym życiem w postaci nieuczciwych malwersacji, gdyż normalnie nikt nie otrzyma uprawnień do zabudowy tego miejsca. Cała sytuacja coraz mocniej intryguje. W tle egzystują pozostałe postaci, wykreowane bardzo wyraziście i dokładnie. Spodobała mi się otwarta, nieskomplikowana postawa księdza proboszcza, a także niewyparzony język babci Matyldy, jej brutalna szczerość. Zabawny jest profesor i jego podejście do kobiet. Zupełnie nie rozumie własnej żony, ale robi to w sposób tak dobroduszny, że nie można mieć o to pretensji. Lilka, żona wyżej wspomnianego profesora to ewenement na skalę światową. Poszukiwania przodków w jej wykonaniu to wielka komedia omyłek, ale świetnie mi się czytało te fragmenty. Ma ognisty temperament oraz bujną wyobraźnię, nic dziwnego, że zamęcza sobą męża. Apodyktyczna matka Róży o uosobieniu wpływającym przygnębiająco na otoczenie. Gospodyni księdza - Dorotka kocha piec, gotować, uczyniła z tego prawie misję. Dla proboszcza jest idealną pomocą. Poza tym wiecznie niezadowolony, przeraźliwie chudy, tajemniczy klient "Piątego Koła" i "Uroczyska".

Okno z widokiem to ciepła powieść obyczajowa napisana lekkim piórem, z dużą dawką humoru. Czas spędzony z tą lekturą należy do niepowtarzalnych. Świetna, płynna narracja, w której dosłownie się zatraciłam, zapominając o sprawach tak przyziemnych, jak upływ czasu czy konieczność ugotowania obiadu. Autorka wymyśliła niebanalny pomysł na książkę i z polotem zrealizowała plan. Skonstruowała wiele wątków pobocznych, które z pewnością uczyniły powieść bardziej atrakcyjną. Odczuwałam drobne obawy, czy aby któryś jej nie umknie, ale tak się nie stało. Wszystkie doprowadziła do ostatecznego finału. Cudownie klimatyczna okładka, aż chciałabym stanąć przy tym oknie, otworzyć je i zobaczyć, co dokładnie znajduje się po drugiej stronie. To moje pierwsze spotkanie z twórczością pani Magdaleny, ale z pewnością nie ostatnie. Książka mnie po prostu zauroczyła. Jest genialna, optymistyczna, z nieoczekiwanym, aczkolwiek pozytywnym zakończeniem, czyli dokładnie taka, jakie lubię. Nie pozostaje mi nic innego, jak tylko zachęcić do lektury, co niniejszym z wielką radością czynię!

Moja ocena: 5/5 [rewelacyjna]

Książkę przeczytałam w ramach wyzwania: Czytamy powieści obyczajowe oraz Grunt to okładka

O autorze:

Magdalena Kordel urodziła się w 1978 roku w Otwocku, jest autorką 48 tygodni i bestsellerowych powieści Uroczysko i Sezon na cuda. W pisarstwie odnalazła swoje powołanie i sposób na życie. Fascynuje ją kuchnia włoska i wszystko, co związane z tym krajem. Być może dlatego, że tak jak Włosi dużo mówi i lubi się śmiać. Na równi z Italią kocha Dolny Śląsk i dlatego akcje swoich powieści osadziła w dolnośląskim miasteczku - Malowniczym, łączącym cechy wielu odwiedzanych przez nią corocznie miejscowości. Prywatnie to szczęśliwa żona, mama dwójki dzieci - Zuzy i Tymka. Kocha zwierzęta, przyrodę, a przede wszystkim góry, które po ojcu [pochodził z Beskidu Niskiego] ma we krwi. [źródło informacji - okładka książki]

Publikacja:  
lubimyczytać.pl

Okno z widokiem [Magdalena Kordel]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

czwartek, 9 stycznia 2014

"Dom w Kornwalii" Patrick Gale

Autor: Patrick Gale
Tytuł: "Dom w Kornwalii"
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia, 2010
Liczba stron: 496


Każda rodzina skrywa własne sekrety, związane z różnymi aspektami życia. Czasem dotyczą wydarzeń z przeszłości, innym razem zaś ukrywa się bolesną teraźniejszość. Z czego wynikają podobne działania? Z pragnienia przypodobania się drugiej osobie, albo wykreowania fałszywego obrazu na potrzeby innych. Mało kto ma cywilną odwagę, aby stanąć twarzą w twarz, oko w oko z brutalną prawdą o sobie i przyznać się do błędów na forum publicznym. Czy to rzeczywiście takie trudne? Odpowiedzi na to pytanie poszukuje Patrick Gale, stawiając bohaterów powieści w obliczu zakazanych namiętności.

Will to czterdziestoletni właściciel księgarni, można by rzec człowiek sukcesu próbujący odnaleźć swoje miejsce w życiu. Pozostaje w stanie kawalerskim, ku rozpaczy swej matki, nie pragnie stabilizacji ani potomstwa. Jest gejem i uważa się za mężczyznę szczęśliwego. Odczuwa odwzajemniony pociąg fizyczny do swojego szwagra, co nieco komplikuje sytuację. Obu połączyła zbyt silna chemia, powodująca, iż zakazany związek trwał długo i był niezwykle emocjonalny. Matka Willa - Frances, będąca po udarze oraz znajdująca się w początkowej fazie choroby Alzheimera wymaga intensywniejszej opieki. Ojciec John, emerytowany naczelnik więzienia zajmuje się nią na co dzień, jednak ze względu na wiek stanowi to dla niego duże obciążenie. Rodzina postanawia spędzić dwa tygodnie wakacji w malowniczej Kornwalii i zamieszkuje w niebieskim domu, który przywołuje niebezpieczne wspomnienia. Około trzydzieści lat temu był niemym świadkiem rodzinnego dramatu. Poznajemy postaci biorące w nim bezpośredni udział.

Bohaterowie są przedstawieni w retrospekcji czasowej, kiedy aktualnie przebywają w niebieskim domu oraz lata wstecz, gdy również spędzali w nim wakacje. Ten sam dom, ta sama rodzina i wciąż te same problemy. Autor przybliża w książce delikatny temat homoseksualizmu, ale czyni to nadzwyczaj swobodnie, przez co fragmenty erotyczne, a jest ich zaledwie kilka, nie bulwersują czytelnika. Przedstawia motywy ludzkiego postępowania, niemożność podjęcia ważkich decyzji. Opisuje objawy oraz różne stopnie zaawansowania choroby Alzheimera. Proponuje pomysły na poprawę codziennej egzystencji zarówno pacjentów, jak i osób z najbliższego otoczenia, wskazuje mechanizmy obronne, które warto zastosować. Wielu zna to z autopsji, kiedy bliska nam osoba przestaje nas poznawać, staje się brutalna i żyje odizolowana we własnym, wewnętrznym świecie. 

Dom w Kornwalii to współczesna powieść obyczajowa, która porusza tematykę bliską sercu każdego człowieka. Są to niełatwe relacje międzyludzkie, zakazane uczucia oraz odkrywanie rodzinnych tajemnic. Bohaterom przyszło stawić czoła wielu przeciwnościom losu, co nie zawsze odnosiło pozytywny skutek. Narracja opisuje szereg przeżyć emocjonalnych Willa, skupia się głównie na nim. Historia opowiedziana bez pośpiechu, ale w sposób niezwykle empatyczny. Spodobała mi się nostalgiczna okładka, w pełni nawiązująca do fabuły. Jednak zarzucam totalny brak mocniejszych wrażeń! Jest to idealna książka na leniwe popołudnie, bez większego napięcia, którego osobiście mi zdecydowanie zabrakło. Przeczytałam ją szybko, pomimo faktu, że akcja toczy się prawie żółwim tempem. Polecam głównie czytelnikom gustującym w spokojnej, życiowej literaturze.

Moja ocena: 4/5 [bardzo dobra]

Książkę przeczytałam w ramach wyzwania: Czytamy powieści obyczajowe oraz Grunt to okładka

Publikacja: lubimyczytać.pl

O autorze:

Patrick Gale urodził się w 1962 roku na wyspie Wight, jest brytyjskim pisarzem. Ukończył Winchester College School, gdzie zostały dostrzeżone jego umiejętności pisarskie, następnie studiował język angielski na New College w Oksfordzie. Miał nadzieję zostać aktorem, ale te ambicje nigdy się nie zrealizowały. Między rokiem 1979 a 1985 pracował jako kelner, kucharz, śpiewał w chórze Filharmonii Londyńskiej, opiekun domów we Francji, sortował kości dla zespołu archeologicznego. Obecnie mieszka i tworzy w Kornwalii, w okolicy, którą pokochał od czasu, gdy był tutaj w wieku lat dziesięciu. [źródło informacji - strona lubimyczytać.pl]

sobota, 4 stycznia 2014

"Krucyfiks" Chris Carter

Autor: Chris Carter
Tytuł: "Krucyfiks"
Wydawnictwo: Sonia Draga, 2010
Liczba stron: 424


Czy istnieje zbrodnia doskonała? Wiele spraw w historii sądownictwa pozostaje niewyjaśnionych przez wiele lat, ale dobrze skonstruowany kryminał zupełnie wyklucza podobną ewentualność. Sięgając po ten typ literatury czytelnik ma pewność, że zagadka zostanie rozwiązana w sposób zamierzony przez samego autora, który posiada w tym zakresie nieograniczone wprost możliwości. Z tego przywileju skorzystał Chris Carter tworząc  brutalny, przestępczy świat, w którym umieścił wykreowanych przez siebie bohaterów.

Akcja rozgrywa się współcześnie w Los Angeles, gdzie trzydziestodziewięcioletni detektyw Robert Hunter odbiera telefon paraliżujący zmysły. Znajomy, metaliczny głos informuje, że ma dwie godziny czasu na dotarcie do południowej Pasadeny, aby uratować swego partnera Carlosa Garcię przetrzymywanego w piwnicy budynku. Odnajduje go okrutnie zmasakrowanego, leżącego w kuloodpornej klatce, przybitego do naturalnej wielkości krzyża. Oprawca nagrał wskazówki dotyczące możliwości wyzwolenia pod postacią czterech kolorowych przycisków. Jeden z nich otwiera klatkę, a wybór pozostałych spowoduje porażenie prądem o wysokim napięciu. W momencie zatrzymania akcji serca uwięzionego zostaną zdetonowane ładunki wybuchowe. Robert ma pełną świadomość ciążącej na nim odpowiedzialności, co wcale nie ułatwia sprawy, wręcz przeciwnie.

Na scenie pojawiają się kolejne ofiary Krucyfiksa, bo tak został ochrzczony dzięki podpisowi w postaci podwójnego krzyża, który wycinał na karku zamordowanych ludzi. Na sterylnie czystym miejscu zbrodni dotychczas nie znaleziono najmniejszych śladów mogących naprowadzić detektywów na trop seryjnego mordercy. Wydawało się, że na zawsze pozostanie nieuchwytny. Siedem zabójstw w przeciągu dwóch lat, przypominających dzieło fanatyka religijnego. Zostaje zatrzymany, oskarżony i skazany na karę śmierci, którą wykonano, pomimo, iż nasuwało się wiele wątpliwości o schwytaniu nieodpowiedniego człowieka. Czy to możliwe, że prawdziwy Krucyfiks pozostaje na wolności i ponownie rozpoczął swój zabójczy proceder?

Krucyfiks to mroczny, przyprawiający o dreszcze thriller sensacyjny ukazujący ciemną stronę Miasta Aniołów pod osłoną kwitnącej prostytucji, sadomasochistycznych imprez, a także ogólnie wzmożonej przestępczości. Jakby ktoś zapalił zielone światło dla  zbrodniarzy i zezwolił na bezkarność. Napięcie sięga zenitu już na pierwszych stronach, unosząc na wysokich falach aż do niebanalnego, zaskakującego zakończenia. Autor stworzył prawdziwy majstersztyk, świetną analizę psychologiczną postaci. Każdy kolejny bohater został szczegółowo opisany, bez pominięcia charakterystycznych cech ani środowiska, z którego się wywodzi czy sytuacji rodzinnej. Bardzo proste i klarowne przedstawienie sylwetek, oraz idealnie zbudowane, wciągające dialogi. Pan Carter pokazuje, jak obserwując mowę ciała można wysnuć odpowiednie wnioski dotyczące wskazanej osoby, stwierdzić, w którym momencie ktoś kłamie, a kiedy mówi prawdę. To niezwykle ekscytujące i przydatne w codziennym życiu. Powieść zawiera mnóstwo niezbędnych informacji z dziedziny patologii sądowej, co nadaje książce autentyczności. Jest to kawał mocnej i bezpretensjonalnej prozy napisanej dojrzałym warsztatem, składającej się na udany debiut autora, który bardzo mi się spodobał. Dlatego gorąco zachęcam do lektury!

Moja ocena: 5/5 [rewelacyjna]

Książkę przeczytałam w ramach wyzwania: Debiuty pisarskie

Publikacja: lubimyczytać.pl

O autorze:

Chris Carter urodził się w Brazylii, gdzie spędził dzieciństwo i wczesne lata młodzieńcze. Po maturze wyjechał do Stanów, gdzie studiował psychologię i zaburzenia kryminalne na Uniwersytecie Michigan. Jako psycholog kryminalny Biura Prokuratora Stanu Michigan badał i przesłuchiwał licznych zbrodniarzy, w tym seryjnych morderców. Na początku lat dziewięćdziesiątych wyruszył do Los Angeles, gdzie przez kolejnych dziesięć lat był gitarzystą w różnych znanych rockowych zespołach. W końcu zdecydował zająć się na stałe pisaniem. Obecnie mieszka w Londynie.  [źródło informacji - okładka książki]

środa, 1 stycznia 2014

Kolejna odsłona czytelniczego wyzwania!


Wyzwanie pod hasłem: czytamy powieści obyczajowe w ubiegłym roku zyskało pewną popularność, co mnie niezwykle raduje oraz motywuje do kontynuacji zabawy. Gorąco dziękuję znajomym z blogosfery, bez Was nic by z tego nie wyszło :)

Rywalizacja trwa do 30 grudnia 2014 roku. Tradycyjnie dzień później przygotuję podsumowanie, a osoba, która przeczyta i zrecenzuje największą liczbę powieści otrzyma nagrodę książkową. Tytuł, jak na razie pozostanie tajemnicą.

Zasady nie uległy zmianie, ale chciałabym je przypomnieć. Oto one:

  •  Uczestnikiem może być każdy


  •  Przyłączyć się do zabawy można w dowolnym momencie


  • Czytamy i recenzujemy powieści obyczajowe oraz beletrystykę o tematyce lekkiej, a także bardziej poważnej


  • Zgłoszenie i linki zostawiamy w komentarzach pod tym postem


  • Będzie mi miło, jeżeli uczestnicy dołączą adres mojego bloga do obserwowanych oraz baner wyzwania na swoje strony, a także pod recenzją książki umieszczą informację, że została przeczytana w jego ramach


Jedyna różnica pomiędzy ubiegłorocznym wyzwaniem, a następną jego odsłoną polega na tym, że nie ma możliwości przesłania linków do wcześniejszych recenzji. Zabawę zaczynamy od nowa :)

Serdecznie zapraszam wszystkich zainteresowanych i życzę sukcesów!


UDZIAŁ BIORĄ:



Aga CM 
Patrycja Flejszer "Szlak niepewności" 
Cecelia Ahern "Sto imion" 
Magdalena Kawka "Wyspa z mgły i kamienia" 
Federico Moccia "Chwila szczęścia" 
Piotr Kołodziejczak "Puść już mnie" 
Małgorzata Kalicińska "Lilka" 
Małgorzata Kalicińska, Basia Grabowska "Irena" 
Maria Kordykiewicz "Smak kamienicy" 
Cindy Woodsmall "Gdy budzi się dusza" 
Piotr Kołodziejczak "Nie rób mi tego" 
Kasia Gasparik "Światło we mgle" 



Agnieszka Perzka 
Sarah Dunant "Święte serca" 
Anna Fryczkowska "Kobieta bez twarzy" 
Elizabeth Flock "Krzyk ciszy" 
Ewelina Kłoda "W poszukiwaniu siebie" 
Rina Frank "Każdy dom potrzebuje balkonu" 
Monika A. Oleksa "Miłość w kasztanie zaklęta" 
Corina Bomann "Wyspa motyli" 
Alina Krzywiec "Długa zima w N." 
Grażyna Jeromin-Gałuszka "Kobiety z Czerwonych Bagien" 
Carolyn Jess-Cooke "Zawsze przy mnie stój" 
Maria Ulatowska "Sosnowe dziedzictwo" 
Dorothy Koomson "Dobranoc kochanie" 
Katarzyna Kołczewska "Kto, jak nie ja" 
Ania Golędzinowska "Ocalona z piekła. Wyznania byłej modelki" 
Simon Montefiore "Saszeńka" 
Peter May "Czarny dom" 
Iwona Menzel "Szeptucha" 
Krystyna Mirek "Pojedynek uczuć" 
Sabina Czupryńska "Kobiety z domu Soni" 
Samantha Sotto "Dzisiaj, jutro, zawsze" 




Aneczka
Patrick Gale "Dom w Kornwalii" 
Magdalena Kordel "Okno z widokiem" 
Marianne Fredriksson "Simon i dęby" 
Anna Strzelec "Wiza do Nowego Jorku" 
Lauren Willig "Ashford Park" 
Anna Strzelec "Okno z widokiem na Prowansję" 
Debbie Macomber "Wszystko albo nic"
Magdalena Witkiewicz "Ballada o ciotce Matyldzie" 
Monika Orłowska "Cisza pod sercem" 
Sheila O'Flanagan "Twój, na zawsze" 
Susan Wiggs "Zanim nadejdzie ciemność" 
Izabela Jung "Chuliganka" 
Zoe Fishman "Kwestia równowagi" 
Anna Strzelec "Akwarele i lawendy" 
Joy Fielding "Martwa natura" 
Luanne Rice "Kraina snów" 
Iwona Banach "Szczęśliwy pech" 
 



anetapzn 



Anne18 
Katarzyna Michalak "W imię miłości" 
Krystyna Mirek "Miłość z jasnego nieba" 
Gabriela Gargaś "Namaluj mi słońce" 
Guillaume Musso "Uratuj mnie" 
Lisa Scottoline "Nie odchodź" 
Karolina Frankowska "Zaczaruj mnie" 
Katarzyna Michalak "Dla ciebie wszystko" 
Katarzyna Michalak "Sklepik z niespodzianką. Adela" 
Katarzyna Michalak "Sklepik z niespodzianką. Lidka" 
Teresa Monika Rudzka "Zawsze będę Cię kochać" 
Sarah Jio "Marcowe fiołki" 



Gosia B
Allison Winn Scotch "Jillian Westfield wyszła za mąż" 
Teresa Ewa Opoka "Żona psychopaty"
Anna Karpińska "To wszystko przez Ciebie"
Paulo Coelho "Walkirie" 
Jadwiga Czajkowska "Macocha" 
Alina Krzywiec "Kolebka: teraz, kiedyś, później" 
Vermes Timur "On wrócił" 
Sonali Deraniyagala "Tsunami" 
Lisa Scottoline "Nie odchodź" 
Anna Klejzerowicz "List z powstania" 
Agnieszka Lingas-Łoniewska "W szpilkach od Manolo" 
Barbara Wood "Ulica rajskich dziewic" 
Magdalena Witkiewicz "Zamek z piasku" 
Grażyna Jeromin-Gałuszka "Drugie lato w Magnolii" 
Agnieszka Lingas-Łoniewska "Przebudzenie. Łatwopalni II" 
Diane Chamberlain "W słusznej sprawie" 
Wojciech Dutka "Czerń i purpura" 
Elizabeth L. Silver "Przed egzekucją" 
Magdalena Kordel "Malownicze. Wymarzony dom" 
Cammie McGovern "Spójrz mi w oczy" 
Linda Gillard "Muzyka gwiazd" 
Maria Ulatowska "Prawie siostry" 
Majgull Axelsson "Kwietniowa czarownica" 
C. J. Clark "Cień pamięci" 
Agnieszka Lingas-Łoniewska "Łatwopalni III. Wybaczenie" 
Charles Frazier "Trzynaście księżyców" 
John Green "Gwiazd naszych wina" 
Krzysztof Koehler "Wnuczka Raguela" 
Katarzyna Kołczewska "Idealne życie" 
Baptiste Beaulieu "Pacjentka z sali numer 7" 
Lucia Puenzo "Anioł śmierci" 
Blandine Le Callet "Ballada Lili K." 
Sarbjit Kaur Athwal "Wstyd" 
Grażyna Jeromin-Gałuszka "Gdybyś mnie kochała" 
Consilia Maria Lakotta "Madeleine" 
Jodi Picoult "Już czas" 
Justine Levy "Zła córka" 
Iwona Małgorzata Żytkowiak "Tam gdzie twój dom" 



Gosia Oczko (zemfiroczka) 
Miki Sakamoto "W cieniu kwitnących wiśni" 
Barbara O'Neal "Recepta na miłość" 
Nigel Slater "Tost. Historia chłopięcego głodu" 
Julia Alvares "Czas Motyli" 
Zyta Oryszyn "Ocalenie Atlantydy" 
Haruki Murakami "Na południe od granicy, na zachód od słońca" 
Remigiusz Grzela "Złodzieje koni" 
Maria Nurowska "Niemiecki taniec" 
Mirosław Tomaszewski "Marynarka" 
Mary Ann Shaffer "Stowarzyszenie Miłośników Literatury i Placka z Kartoflanych Obierek" 
Lucy Maud Montgomery "Błękitny zamek" 
Maria Rodziewiczówna "Straszny dziadunio" 
Richard C. Morais "Podróż na sto stóp" 
Paulina Holtz "Luśka na planecie Dziecko" 
Janusz L. Wiśniewski "Grand" 
Joyce Maynard "Ostatni dzień lata" 
Małgorzata Chaładus "Dziewczyny z PRL-u" 
Manuela Gretkowska "Polka" 
Kathryn Stockett "Służące" 
Mike Greenberg "Wszystko o czym marzysz" 




Karolina Małkiewicz
Anna Jean Mayhew "Sucha sierpniowa trawa" 
Rodrigo Rey Rosa "Głusi" 
Yasmina Khadra "Afrykańskie równanie" 
Alyson Richman "Zakochana modelka. Ostatnia muza Vincenta van Gogha" 
Charlotte Link "Echo winy" 



Kasia Roszczenko 
Joanna Sykat "Jesteś tylko mój" 
Gong Ji-Young "Nasze szczęśliwe czasy" 
Katarzyna Michalak "Przepis na szczęście" 
Renata L. Górska "Historia kotem się toczy" 
Katarina Mazzeti "Facet z grobu obok" 
Wiesław Hop "Wbrew woli"
Kerstin Ekman "Oszustki" 
John Fante "Droga do Los Angeles" 
Monika Pacia "Dźwięki duszy" 
Aleksander Sowa "Umrzeć w deszczu" 
Halina Biedroń "Chwile zamknięte w obrazkach" 
Katarzyna Zyskowska-Ignaciak "Niebieskie migdały" 
Katarzyna Michalak "Poczekajka" 
Katarzyna Michalak "Zachcianek" 
Becky Wade "Uparte serce" 
Katarzyna Michalak "Bezdomna" 
Tracie Peterson "Serenada zmierzchu" 
Katarzyna Michalak "Zmyślona" 
Maja Kotarska "Ostrożnie z marzeniami" 
Marilynne Robinson "Dom nad jeziorem smutku" 
Aleksander Sowa "Zauroczenie" 
Emily Bronte "Wichrowe Wzgórza" 
Katarzyna Michalak "Lato w Jagódce" 
Elizabeth Gilbert "Botanika duszy" 
Zuzanna Gajewska "Potomkowie pierwszej czarownicy" 
Wit Szostak "Sto dni bez słońca" 
Monika Bronowicz "Życzę niespełnienia marzeń" 
Iwona Menzel "Szeptucha" 
Karolina Olinkiewicz "Odnajdując właściwy smak" 
Candace Camp "Zaginiony posag" 
Katarzyna Michalak "Sklepik z niespodzianką. Bogusia" 
Anna Szałwoni "Deszczowa Pani" 
Waldemar Andrzej Brewiński "Niepewność" 
Oskar Łukarski "Milicjanci z jajkami" 
Marcin Wolski "I stała się ciemność" 
Tina Reber "Miłość bez scenariusza" 
Nancy Rossiter "Zrozumieć bez słów" 
Magdalena Kulus "Nie tylko o łajdakach" 
Hanna Krakowiak "Opowieści z kociego świata" 
Norbert Ross "Zazdrość" 
Christina Baker Kline "Sieroce pociągi" 
Anna Kekus "Maska" 
Agata Pruchniewska "I dobry Bóg stworzył aktorkę" 
Consilia Maria Lakotta "Mariska z węgierskiej puszty" 
J.B. Poznański "Magda. Pożegnanie z pokoleniem" 
Witalij Szyszkin "Opowiadania" 
Agnieszka Wojdowicz "Niepokorne. Eliza" 
Consilia Maria Lakotta "Madeleine" 
Wiesława Bancarzewska "Zapiski z Annopola" 
Katarzyna Zyskowska-Ignaciak "Ucieczka znad rozlewiska" 
Beata Gołembiowska "Żółta sukienka" 
Joyce Maynard "Ostatni dzień lata" 
Courtney Miller Santo "Sekret drzewa oliwnego" 
Chiara Gamberale "Przez 10 minut" 
Aleksander Janowski "Sandy" cz. I 
Kornel Maliszewski "Sardynka" 
Katarzyna Enerlich "Prowincja pełna szeptów" 
Marta Magaczewska "Zaćmienie" 
Ola Mikołajewska "Siedem razy w moim świecie" 
Ludmiła Piasecka "52 tygodnie" 
Grzegorz Filip "Studnia" 
Richard C. Morais "Podróż na sto stóp" 
Katarzyna Majgier "Stuletnia gospoda" 
Rebecca Donovan "Powód, by oddychać" 
Kate Furnivall "Rosyjska konkubina" 
Anna Kasiuk "Piąte - nie zabijaj" 
Bliza "Podłoga w drzwiach" 
Teresa Monika Rudzka "Zawsze będę cię kochać" 
Eugen Ruge "W czasach gdy ubywało światła" 
Joanna Jax "Dziedzictwo von Becków" 
Magdalena Kordel "Malownicze. Wymarzony dom" 
Anna Strzelec "Akwarele i lawendy" 
Constanze Bohg "Cztery i pół tygodnia. Historia naszego małego Juliusa" 
Daniela Wójcik "Badante. Opiekunka we Włoszech" 
Michelle Knight "Znajdź mnie" 
Mark Helprin "Pamiętnik z mrówkoszczelnej kasety" 
Katarzyna Zyskowska-Ignaciak "Wieczna wiosna" 
Paulina Żur "Pomyśl życzenie" 
Iga Adams "Smak miłości" 



Katarzyna K.
Gabriela Gargaś "Namaluj mi słońce"
Anna Łacina "Miłość pod Psią Gwiazdą" 
Katarzyna Enerlich "Prowincja pełna czarów" 
Krystyna Mirek "Miłość z jasnego nieba" 
C. J. Daugherty "Zagrożeni"
Sylvia Day "Żar nocy" 
Mark Helprin "Zimowa opowieść" 
Magdalena Witkiewicz "Pensjonat marzeń" 
Katarzyna Meres "Dźwięki wspomnień" 
Martyna Ochnik "Pewnego dnia, w grudniu" 
Ela Abowicz "Lucyna w opałach" 
Federico Moccia "Chwila szczęścia" 
Paulina Machnicka "Zagubiona" 
Wanda Majer-Pietraszak "Cztery pory roku Heleny Horn" 
Paula Roc "Recepta na miłość" 
S. C. Stephens "Bezmyślna" 
Maria Kordykiewicz "Smak kamienicy" 
Aleida March "Mój Che. Bardzo intymnie"  
Patrycja Gryciuk "Plan" 
Małgorzata Thiele "Trzy panie w samochodzie, czyli sekta olimpijska" 
Sarah Morgan, Sharon Kendrick "Za żadne skarby" 
Colleen Coble "Pensjonat na wyspie" 
Manula Kalicka "Szczęście za progiem" 
Colleen Hoover "Hopeless" 
Tina Reber "Miłość bez scenariusza" 
Penny Vincenzi "Decyzja" 
Krystyna Mirek "Szczęście all inclusive" 
Karolina Frankowska "Zaczaruj mnie" 
Diego Galdino "Pierwsza kawa o poranku" 
Małgorzata Szyszko-Kondej "Sześć córek" 
Agnieszka Krakowiak-Kondracka "Jajko z niespodzianką" 
Magdalena Kulus "Nie tylko o łajdakach" 
Abbi Glines "Zacznijmy od nowa" 
Stefania Jagielnicka Kamieniecka "Zabójstwo z urojenia" 
Marta W. Staniszewska "Nigdy Cię nie zapomniałam" 
Abbi Glines "Przypadkowe szczęście" 
Trixi von Bulow "Niech w końcu coś się zdarzy" 
S. C. Stephens "Swobodna" 



Katarzyna K 
Rebecca Donovan "Powód by oddychać" 
Gayle Forman "Zostań jeśli kochasz" 
Monika A. Oleksa "Samotność ma twoje imię" 
Katarzyna Zyskowska-Ignaciak "Wieczna wiosna"  
Frederick D'Onaglia "Dom nad lazurowym urwiskiem" 




Katee 
Barbara Mutch "Kolor jej serca" 
Dariusz Papież "Dom czwartego przykazania" 
Charles Frazier "Szepty lasu" 
Meredith Mileti "Szczęście na widelcu. Powieść w pięciu daniach" 
Sherryl Woods "Emily wraca do domu" 
Krystyna Mirek "Droga do marzeń" 
Federico Moccia "Chwila szczęścia" 
Elizabeth Haran "Szept wiatru" 
Małgorzata Warda "Nikt nie widział, nikt nie słyszał" 
Silvain Reynard "Ekstaza Gabriela" 
Joyce Maynard "Ostatni dzień lata" 
Sylvain Reynard "Pokuta Gabriela" 
Fiona McFarlane "Nocny gość" 
Cecelia Ahern "Zakochać się" 
Sabina Waszut "Rozdroża" 
Cecelia Ahern "Love, Rosie"  




Katie - Niepoprawna Romantyczka 
Katarzyna Kiepura "Incognito" 
Isabelle Lafleche "Kocham Paryż" 
Katarzyna Enerlich "Prowincja pełna marzeń" 
Katarzyna Klimasińska "Panna Huragan" 
Nathalie Roy "Smaczne życie Charlotte Laving" 
Katarzyna Berenika Miszczuk "Ja, diablica" 
Dorota Terakowska "Tam, gdzie spadają anioły" 
Dorota Terakowska "Córka czarownic" 
Katarzyna Berenika Miszczuk "Ja, anielica" 
Agnieszka Krakowiak-Kondracka "Jajko z niespodzianką" 



 
Kornelia Pikulik - Czyż 
Patrycja Gryciuk "Plan" 
Anna Ficner-Ogonowska "Alibi na szczęście"
Anna Ficner-Ogonowska "Krok do szczęścia"  
Anna Ficner-Ogonowska "Zgoda na szczęście" 
Eowyn Ivey "Dziecko śniegu" 
Virginia C. Andrews "Kto wiatr sieje" 
Marilynne Robinson "Dom nad jeziorem smutku" 
Jerzy Stypułkowski "Skandynawska wieża Babel. Studium udręki szwedzkiego urzędnika"  
Katarzyna Michalak "Bezdomna" 
Anna Ficner-Ogonowska "Szczęście w cichą noc" 
Magdalena Kulus "Nie tylko o łajdakach" 
Bartłomiej Bohrer "Mam dziecko z feministką" 
Diego Gardino "Pierwsza kawa o poranku" 
Agnieszka Urbanowska "Paląc trawę na rykowisku" 
Agata Pruchniewska "I dobry Bóg stworzył aktorkę" 
Agnieszka Turzyniecka "Dziewczynka z balonikami" 
Han Kang "Wegetarianka" 
Katarzyna Enerlich "Prowincja pełna szeptów" 
S. C. Stephens "Bezmyślna" 
S. C. Stephens "Swobodna" 
Monika Oleksa "Samotność ma twoje imię" 
Christer Mjaset "Białe kruki" 
Krzysztof Spadło "Skazaniec. Tom I" 
Maria Wolska "Zatrzymać chwilę" 
Nadine Gordimer "Znaleziony" 
Marc Levy "Przeznaczenie" 
Anna Gruszka "Splątany warkocz Bereniki" 
Iga Adams "Smak miłości" 



Liściki z szyszkowego Lasu 
Kasia Bulicz-Kasprzak "Nalewka zapomnienia czyli bajka dla nieco starszych dziewczynek"  
Martyna Ochnik "Pewnego dnia w grudniu" 
Magdalena Witkiewicz "Ballada o ciotce Matyldzie"
Joanne Greenberg "Życie to nie bajka" 
Gabriela Gargaś "Namaluj mi słońce" 



magdalenardo 
Marc Llewellyn "Australijczyk w Italii, czyli jak mała włoska wysepka odmieniła moje życie" 
Katarina Mazzeti "Facet z grobu obok"
Barbara Ciwoniuk "Wszystko inne poczeka"
Aleksander Dumas (syn) "Dama Kameliowa" 
Michalina Kosińska-Moeda "Kochaj i jedz, Brazyliszku" 
Katarina Mazetti "Grób rodzinny" 




Małgorzata Zaczytana 
Judith Michael "Śpiąca królewna" 
Elizabeth Adler "Hotel Riwiera" 
Katarzyna Grochola "Nigdy w życiu" 
Agata Kołakowska "Siódmy rok" 
Nadie Gordimer "Ludzie Julya" 
Halina Kowalczuk "Chata pod jemiołą" 
Meredith Goldstein "Single" 
Danielle Steel "Od pierwszego wejrzenia" 
Katarzyna Michalak "Bezdomna" 
Katarzyna Michalik-Jaworska "Pomyślę o tym jutro" 
Sandra Brown "Upadek Adama" 
Nicholas Sparks "Anioł Stróż" 
Aleksandra Tyl "Aleja Bzów" 
Grzegorz Kozera "Co się zdarzyło w hotelu Gold" 
Sandra Brown "Huragan miłości" 
Krystyna Mirek "Miłość z jasnego nieba" 
Gabriela Gargaś "Namaluj mi słońce" 
Ałbena Grabowska-Grzyb "Coraz mniej olśnień" 
Danka Braun "Historia pewnej niewierności" 
Ałbena Grabowska "Lot nisko nad ziemią" 
Teresa Monika Rudzka "Kuzyneczki" 
Deborah McKinlay "Cała nadzieja w Paryżu" 
Teresa Monika Rudzka "Zawsze będę cię kochać" 
Grzegorz Kozera "Biały Kafka" 
Ałbena Grabowska "Stulecie winnych - ci, którzy przeżyli" 



Meg Sosenka 
Lisa Samson "Przytul mnie" 
Jeanne Ray "Niewidzialna pani domu" 
Alice Munro "Taniec szczęśliwych cieni" 
Lisa Samson "Odrodzenie May" 
Tom Winter "Zagubione szczęście" 
Amanda Prowse "Zła kobieta" 
Katarzyna Enerlich "Prowincja pełna czarów" 
Cindy Woodsmall "Kiedy serce płacze" 
Charles Martin "Gdzie rzeka kończy swój bieg" 



Natalia M. 
Consilia Maria Lakotta "Mariska z węgierskiej puszty" 
Natalia A. Bieniek "Uśpione marzenia" 
Katarzyna Kołczewska "Kto jak nie ja?" 
Anna Birger "Skrywana przeszłość" 
Magdalena Witkiewicz "Zamek z piasku" 
Joanna M. Chmielewska "Mąż zastępczy" 
Marilynne Robinson "Dom nad jeziorem smutku" 
Iwona Menzel "Szeptucha" 
Katarzyna Zyskowska-Ignaciak "Niebieskie migdały" 
Julie Kibler "Nasze szczęśliwe dni" 


   
Paula
Iwona Banach "Szczęśliwy pech" 
Corina Bomann "Wyspa Motyli" 
Paweł Szlachetko "Ballada o kuternogach" 
Katarzyna Kołczewska "Kto, jak nie ja?" 
Krystyna Mirek "Pojedynek uczuć" 
Wiesława Bancarzewska "Powrót do Nałęczowa"
Anna Jean Mayhew "Sucha sierpniowa trawa" 
Julia Alvares "Czas motyli" 
Wojciech Zawioła "Jest takie miejsce..."
Sheila Roberts "Słodsze niż czekolada"
Magdalena Witkiewicz "Pensjonat marzeń"
Natalia A. Bieniek "Uśpione marzenia"  
Emily Bronte "Wichrowe Wzgórza"
Magdalena Kordel "Malownicze. Wymarzony dom" 
Eva Weaver "Lalki z getta" 
Michalina Kłosińska-Moeda "Kota lubi szanuje" 
Iwona Czarkowska "Słomiana wdowa, czyli kobieta do zadań specjalnych"
Monika Rebizant-Siwiło "Wrzosowiska" 
Charlotte Bronte "Profesor" 
Joanna M. Chmielewska "Mąż zastępczy" 
Elżbieta Wichrowska "Na Pragę nie wrócę" 
Agnieszka Gil "Układ nerwowy" 
Magdalena Witkiewicz "Panny roztropne" 
Natasza Socha "Macocha" 
Izabella Frączyk "Pokręcone losy Klary" 
Barbara Mutch "Kolor jej serca" 
Izabella Frączyk "Koniec świata" 
Renata Kosin "Tajemnice Luizy Bein" 
Anna Mulczyńska "Powrót na Staromiejską" 
Małgorzata Thiele "Trzy panie w samochodzie, czyli sekta olimpijska" 
Olgierd Świerzewski "Zapach miasta po burzy" 
Iwona Menzel "Szeptucha" 
Amanda Coplin "Morelowy sad" 
Katarzyna Archimowicz "Miłość w Burzanach" 
Dorota Ponińska "Podróż po miłość. Emilia" 
Anne Bronte "Agnes Grey" 
Magdalena Witkiewicz "Szczęście pachnące wanilią" 
Joanna Sykat "Jesteś tylko mój" 
Monika Rebizant-Siwiło "Przytul mnie" 
Anne Bronte "Lokatorka Wildfell Hall" 
Anna M. Brengos "Scenariusz z życia" 
Dorota Ponińska "Podróż po miłość. Maria" 
Grażyna Jeromin-Gałuszka "Gdybyś mnie kochała" 
Katharina Hagena "Smak pestek jabłek" 
Katarzyna Michalak "Ogród Kamili" 
Katarzyna Kołczewska "Idealne życie" 
Aleksandra Domańska "Ulica Pogodna" 
Katarzyna Michalak "Zacisze Gosi" 
John Boyne "Spóźnione wyznania" 
Alina Krzywiec "Kolebka" 
Wiesława Bancarzewska "Zapiski z Annopola" 
Agnieszka Wojdowicz "Niepokorne. Eliza" 
Elizabeth Haran "Szept wiatru" 
Magdalena Kordel "Wymarzony czas" 
Kathleen Tessaro "Kolekcjonerka perfum" 
Diane Chamberlain "Zatoka o północy" 
Bogna Ziembicka "Tylko dzięki miłości" 
Małgorzata Szyszko-Kondej "Sześć córek" 
Grażyna Jeromin-Gałuszka "Długie lato w Magnolii" 
Danuta Awolusi "Na wysokim niebie" 
Herbjorg Wassmo "Stulecie" 
Katarzyna Zyskowska-Ignaciak "Ty jesteś moje imię" 
Elizabeth Haran "Pod płonącym niebem" 
Katarzyna Zyskowska-Ignaciak "Nie lubię kotów" 
Katarzyna Majgier "Stuletnia Gospoda" 
Anna B. Kann "Do zobaczenia w Barcelonie" 
Edyta Świętek "Cienie przeszłości" 
Ludmiła Piasecka "52 tygodnie" 
Katarzyna Michalak "Dla Ciebie wszystko" 
Iwona J. Walczak "Dom złudzeń" 
Diane Chamberlain "W słusznej sprawie" 
Karolina Kubilus "Szczęście w kolorze burgunda" 
Agnieszka Turzyniecka "Dziewczynka z balonikami" 
Sue Monk Kidd "Czarne skrzydła" 
Grażyna Trela "Obrazki z Nebraski" 
Michele Zackheim "Ostatni pociąg do Paryża" 
Jennifer Robson "Francuski romans. Miłość w czasach Wielkiej Wojny" 
Izabela Sowa "Powrót" 
Gayle Forman "Zostań jeśli kochasz" 
Katarzyna Zyskowska-Ignaciak "Wieczna wiosna" 
Jo Baker "Dworek Longbourn" 
Anna J. Szepielak "Wspomnienia w kolorze sepii" 
Dolen Perkins-Valdez "Niewolnice" 
Urszula Jaksik "Dom nad brzegiem oceanu" 
Katarzyna Misiołek "Niekochana" 
Alison Atlee "Miłość pisana na maszynie" 
Karolina Wilczyńska "Jeszcze raz Nataszo" 



recenzje ami
Guillaume Musso "Wrócę po ciebie"
Joanna M. Chmielewska "Mąż zastępczy" 
Louisa May Alcott "Małe kobietki" 
Cecelia Ahern "Pora na życie" 
Cecelia Ahern "Sto imion" 
Michał Krupa "Cześć, mam na imię Michał" 
Helen Fielding "Dziennik Bridget Jones" 
Joanna M. Chmielewska "Poduszka w różowe słonie" 
Mikołaj Więckowski "Śmierć moja" 
Anna Gavalda "Billie" 
Martyna Masiak "Jestem wiatrem" 
Małgorzata Cimek-Gutowska "Uwięziony w mroku" 
Tina Reber "Miłość bez scenariusza" 
Michał Krupa "Łosoś norwesko - chiński" 
Elena Ferrante "Genialna przyjaciółka" 
Cecelia Ahern "Zakochać się" 
Monika Matusik "Przegapić życie" 
Agnieszka Krakowiak-Kondracka "Jajko z niespodzianką" 
Joanna M. Chmielewska "Sukienka z mgieł" 
Agnieszka Olejnik "Zabłądziłam" 
Janusz Leon Wiśniewski "Grand" 
Elizabeth Haran "Szept wiatru" 
Joyce Maynard "Ostatni dzień lata" 
Valerie Tong Cuong "Pracownia naprawiania życia" 



Skrawki Myśli 



Sylwuch
Nick Spalding "Miłość z obu stron" 
Dorota Masłowska "Kochanie, zabiłam nasze koty" 
Matthew Quick "Niezbędnik obserwatorów gwiazd" 
Anne Provoost "Róża i wieprz" 
Katarzyna Michalak "Mistrz" 
Katarzyna Michalak "Bezdomna" 
Monika Orłowska "Cisza pod sercem" 
Jelena Czyżowa "Czas kobiet" 
Sylvia Day "Rozkosze nocy" 
John Green "Szukając Alaski" 
Anna Jean Mayhew "Sucha sierpniowa trawa" 
Katarzyna Meres "Dźwięki wspomnień" 
Mario Vargas Llosa "Szczeniaki" 
Izabela Jung "Chuliganka" 
Magdalena Witkiewicz "Szkoła żon" 
Katarzyna Pisarzewska "Zbieg okoliczności" 
Gabriel Garcia Marquez "Szarańcza" 
Ewa Nowak "Dane wrażliwe" 
J. A. Redmerski "Na krawędzi nigdy" 
Agnieszka Lingas-Łoniewska "Zakręty losu" 
Wera Gorczyńska "Dlaczego nie poczekałaś?" 
Dorota Terakowska "Poczwarka" 
J. Lynn "Zaczekaj na mnie" 
Sylvia Day "Żar nocy" 
Barbara Delinsky "Nikt się nie dowie" 
Eric Emmanuel Schmitt "Tajemnica pani Ming" 
Dan Wells "Nie jestem seryjnym mordercą" 
Agnieszka Lingas-Łoniewska "Łatwopalni" 
Sara Shepard "Pretty little liars. Kłamczuchy" 
Diane Chamberlain "Zatoka o północy" 
Sara Shepard "Pretty Little Liars. Bez skazy" 
Joanna M. Chmielewska "Mąż zastępczy" 
Jodi Picoult "W naszym domu" 
Kate Hewitt, India Grey "Za jakie grzechy" 
Janet Evanovich "Jak upolować faceta? Po pierwsze dla pieniędzy" 
E. L. James "Pięćdziesiąt twarzy Greya" 
Katarzyna Michalak "Sklepik z niespodzianką. Bogusia" 
Katarzyna Michalak "Sklepik z niespodzianką. Adela" 
Katarzyna Michalak "Sklepik z niespodzianką. Lidka" 
Charlotte Stein "Pod kontrolą" 
Colleen Hoover "Hopeless" 
Janet Evanovich "Po drugie dla kasy" 
Autor zbiorowy "Zachcianki. Dziesięć zmysłowych opowieści" 
Katarzyna Michalak "Dla Ciebie wszystko" 
Marek Susdorf "Dziennik znaleziony w błękicie" 
Joanna Bator "Ciemno prawie noc" 
Agnieszka Walczak-Chojecka "Gdy zakwitną poziomki" 
Ignacy Karpowicz "Gesty" 



Szeyli 



TheBooombel 
Carole Matthews "Dieta miłośniczek czekolady" 
Paulo Coelho "Jedenaście minut" 
Malwina Kowszewicz "Nigdy dość" 
David Foenkinos "Nasze rozstania" 
Justyna Szymańska "Gra o miłość" 
Richard Paul Evans "Stokrotki w śniegu" 
Stanisława Fleszarowa-Muskat "Wizyta" 
Joyce Maynard "Długi wrześniowy weekend" 
Danielle Steel "Miłość silniejsza niż śmierć" 
Katarzyna Michalak "Rok w Poziomce" 
Nora Roberts "Gorący lód" 
Lucky Sperm "Historia trzech kobiet i kilku fiolek-Beth Jones,Carey Goldberg,Pamela Ferdinand" 
Paullina Simons "Dziewczyna na Times Square" 
Katarzyna Grochola "Ja wam pokażę" 
Katarzyna Grochola "A nie mówiłam!" 
Katarzyna Grochola "Nigdy w życiu" 
Emilie Richards "Łańcuch serc" 
Nora Roberts "Ulotne chwile" 
Jennifer Coburn "Rodzina na zakręcie" 
Małgorzata Musierowicz "Szósta klepka" 
Małgorzata Musierowicz "Wnuczka do orzechów" 
Cathy Glass "Czekając na anioły" 
Manuela Gretkowska "Polka" 



Wiki 
Lidia Witek "Wybór Marty" 
Anna Sępińska-Radecka "Jestem" 
Grzegorz Filip "Studnia" 
Amelie Nothomb "Podróż zimowa" 
Mariola Klink "Baba z baby" 
Gabriel Garcia Marquez "Miłość w czasach zarazy" 
Małgorzata Musierowicz "Czarna polewka" 
Cecelia Ahern "P.S. Kocham Cię" 
Renata L. Górska "Historia kotem się toczy" 
Eustachy Rylski "Obok Julii" 
Federico Moccia "Chwila szczęścia" 
Joanna M. Chmielewska "Mąż zastępczy" 
Amanda Prowse "Zła kobieta" 
Elżbieta Wichrowska "Na Pragę nie wrócę" 
Iwona Menzel "Szeptucha" 
Elisabetta Flumeri, Gabriella Giamometti "Miłość jest jak toskański deser" 
Janusz Leon Wiśniewski "Grand" 
Agnès Martin-Lugand "Szczęśliwi ludzie czytają książki i piją kawę" 
Irena Matuszkiewicz "Odkurzanie firmamentu" 
Bolesław Prus "Emancypantki"