środa, 7 grudnia 2016

"Niewidzialni" Stef Penney

Autor: Stef Penney
Tytuł: "Niewidzialni"
Wydawnictwo: Sonia Draga, 2013
Liczba stron: 400


Rey Lovell jest prywatnym detektywem posiadającym wyjątkowy kręgosłup moralny, dlatego nie wykorzystuje swoich klientów, ani nie wyłudza od nich pieniędzy. Zdecydowanie cechuje go uczciwość. Pewnego dnia przychodzi do jego biura bogaty Cygan Leon Wood z niecodziennym zleceniem. Mianowicie zatrudnia go, aby odnalazł zaginioną przed siedmioma laty córkę Rose, co wydaje się być zagadką niemożliwą do rozwiązania. Ojciec podejrzewa, że została zabita przez własnego męża, ten z kolei utrzymuje, iż uciekła z innym mężczyzną. Która wersja zdarzenia jest prawdziwa? Rey'a prześladuje duch z przeszłości, a jest nią Georgia Millington, która zaginęła w drodze do szkoły mając piętnaście lat. Nie znaleziono ciała, więc po kilkunastu tygodniach policja zaniechała poszukiwań, a rodzina zgłosiła się do Rey'a, który odnalazł ją, przyprowadził do domu milczącą, niechętną do współpracy. Właśnie przez ten przypadek nie chce zająć się sprawą Rose, bo zrezygnował z tego typu działalności. Jednak ostatecznie przyjmuje zlecenie z powodu więzów krwi, bo sam również posiada romskie korzenie.

J. J. Smith  to nastolatek mieszkający w przyczepie, którego rodzina pochodzi z Bałkanów i można powiedzieć, że ogólnie należą do arystokracji w cygańskim świecie. Są katolikami, choć nie chodzą regularnie do Kościoła z powodu szykan, na jakie są narażeni przez ludzi. Jego młodszy kuzyn Christo poważnie cierpi przez niezdiagnozowane schorzenie, więc podróżują razem do Lourdes, aby doznał cudownego uzdrowienia, podobnie jak stało się w przypadku jego ojca Ivo, a zarazem męża zaginionej Rose. Nad rodziną Janko wisi jakaś klątwa. "Prikaza" ma miejsce wtedy, kiedy ktoś robi coś złego - zostaje ukarany, a pośród nich choroba atakuje dzieci, samych chłopców, którzy raczej w swoim krótkim życiu nic złego nie zdążyli jeszcze zrobić. Bardziej i mocniej dotyka to w tym momencie rodziców.

Rey staranował swoim samochodem płot i wpadł na drzewo, a w wyniku tego wypadku cierpi na amnezję oraz paraliż ciała. Dziwne, że podczas zdarzenia nie miał na swoim ciele żadnego zadraśnięcia. Badania wykluczyły guza, udar, ale nie wiadomo co wywołało paraliż i uszkodzenie mózgu. Rey ma przerażające wizje, które pojawiają się znikąd. Nie rozumie ich znaczenia, ani powodu, dla którego tak się dzieje. Końcowe badania pokazują, że było to efektem działania alkaloidów pochodzących z trujących roślin. Wygląda to na zatrucie sporyszem, czyli grzybem, który atakuje zboża. W jaki sposób dostał się do jego organizmu? Co wspólnego z całą sytuacją miał Ivo, który był ostatnią osobą, jaką widział przed utratą przytomności? Na podmokłym terenie budowy w Black Patch w Watley, gdzie szukał zaginionej dziewczyny, odnajdują ludzkie zwłoki. Czy to nasza Rose?

Niewidzialni to genialny thriller, z elementami kryminalnymi, który przedstawia romski świat unikając wszelkich stereotypów czy uprzedzeń. Ukazuje obyczaje panujące w obozie, kulturę, a także historię Cyganów, przez co czytelnik może sobie wyobrazić, jak to naprawdę było, a nawet zmienić włas opinię na ten temat. Nasze społeczeństwo od wielu lat ma zakodowane w świadomości, że ci ludzie stanowią totalny margines, a okazuje się, że są dumnymi członkami własnej, odrębnej społeczności. Powieść została pięknie wydana, z klimatyczną okładką nawiązującą do całości. Narracja przebiega dwubiegunowo, mianowicie Rey oraz J.J. opisują wydarzenia z własnej perspektywy, co dodaje powieści wiarygodności, a osobiście lubię takie właśnie rozwiązania. Autorka wykreowała wyrazistych bohaterów, którym umiejętnie nadała odpowiednie cechy. Bardzo sprytnie i zgrabnie skomplikowała sprawy na koniec, sięgając po maximum możliwości, wiele ryzykując, ale zamysł powiódł się, powiem więcej: zrealizowany został po mistrzowsku. Nadal pozostaję pod ogromnym wrażeniem książki, koniecznie trzeba przeczytać! :)

Moja ocena: 5/5 [rewelacyjna]

O autorze:

Stef Penney urodziła się i wychowała w Edynburgu. Po ukończeniu filozofii i teologii na uniwersytecie w Bristolu postanowiła rozpocząć studia filmowe na Akademii Sztuki w Bournemouth. Tuż po odebraniu dyplomu zaoferowano jej udział w projekcie dla młodych pisarzy realizowanym przez Carlton Television, w ramach którego napisała scenariusze do dwóch filmów krótkometrażowych. Zadebiutowała powieścią 'Czułość wilków', nagrodzoną prestiżową Costa Book Awards. [źródło informacji - okładka książki]

Publikacja:
Lubimy czytać
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz