piątek, 18 stycznia 2013

"Poszukiwanie przodków. Genealogia dla każdego."

Autor: Małgorzata Nowaczyk
Tytuł: "Poszukiwanie przodków. Genealogia dla każdego"
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy, 2011
Ilość stron: 432"Po przeczytaniu tej książki genealogią zajmie się zapewne wiele osób. Z jej kart bije pasja i radość z odkrywania przeszłości." - z okładki.

Autorka urodziła się w Gliwicach, czyli całkiem niedaleko mojego miejsca zamieszkania, przez co wydaje mi się wyjątkowo bliska i znajoma. Poza tym mamy więcej wspólnego przez wzgląd na zainteresowania genealogiczne. Adresuje swoją książkę do każdego, kto odczuwa wewnętrzną potrzebę poznawania swoich korzeni, co na przestrzeni wieków wcale nie jest rzeczą prostą. Potomkowie rodów szlacheckich mają o tyle ułatwione zadanie, że dosyć sporo dokumentów znajduje się w archiwach, jak pamiętniki, dzienniki, sprawy spadkowe. Niestety ktoś taki jak ja, czyli potomek zwykłych chłopów, już nie ma takich możliwości z prostego chociażby powodu analfabetyzmu swoich przodków. Co zrobić - takie skomplikowane były czasy!

Pozostaje nam szukać informacji zwłaszcza w księgach parafialnych, co jest niesłychanie wciągającym i czasochłonnym działaniem. Z kart dokumentów wyłania się obraz zwyczajnych ludzi, którzy rodzą się, zawierają związki małżeńskie, mają dzieci, w końcu umierają. Jednak używając odrobinę wyobraźni można wykształcić pełen obraz, ich relacje rodzinne, zobowiązania, trudne do rozwiązania problemy. Wysoka śmiertelność wśród dzieci, kobiet rodzących zbyt wiele razy czy same choroby w epoce przed antybiotykowej mające tragiczny finał, a dzisiaj w większości wyleczalne. Jak widać szara codzienność była nad wyraz skomplikowana, ale każdy przeżywał swój los indywidualnie, na własny niepowtarzalny sposób.

Zajmuję się genealogią już ładnych parę lat, czego efektem jest drzewo liczące 820 członków rodziny. Czy to dużo czy mało? Trudno ocenić. Stale czuję niedosyt i chciałabym wiedzieć więcej. Moje poszukiwania nadal trwają. Przed lekturą tej książki byłam przeświadczona, że odwiedziłam już wszystkie tematyczne strony internetowe, radzę sobie z łacińskimi zapisami ksiąg parafialnych i ogólnie mam wszystko w małym palcu. Ależ nic bardziej mylnego. Małgorzata Nowaczyk otworzyła mi oczy na wiele innych aspektów genealogii, podała nieznane adresy w Internecie, gdzie można z powodzeniem szukać informacji. Rewelacyjny dodatek w postaci słownika polsko - łacińskiego, polsko - niemieckiego i polsko - rosyjskiego pozwala na zdecydowanie bardziej wiarygodne tłumaczenie. To samo dotyczy wykazu imion  i nazewnictwa chorób będących przyczyną zgonu. Nic nie pozostawiła przypadkowi.

Poszukiwania przodków. Genealogia dla każdego to strzał w dziesiątkę. Z pewnością, jak sam tytuł wskazuje jest dla każdego. Sprawdza się wśród osób głęboko wciągniętych w genealogię, a jednocześnie wśród laików, którzy dopiero zaczynają przygodę swojego życia. Podaje wskazówki jak krok po kroku cofać się wstecz poznając swoje korzenie. Wyjaśnia w sposób niebywale przystępny wszystkie zagadnienia  właściwe tej tematyce, wskazuje adresy stron internetowych, archiwów państwowych oraz przestrzega jak uniknąć pewnych błędów  popełnionych przez Autorkę w czasie osobistych poszukiwań. Do książki dołączona jest płyta CD z programem genealogicznym Family Tree Builder, która stanowi miłą niespodziankę.

Książka jest ekscytująca. Pokazuje możliwości, jakie otwierają się przed pasjonatami genealogii. Polecam każdemu, kto wykazuje takie właśnie zainteresowania – przodkami, przeszłością i historią.

Moja ocena: 5/5

Książkę przeczytałam w ramach wyzwania: Z półki 2013 oraz Nie tylko literatura piękna...

Opublikowano na stronie: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/47298/poszukiwanie-przodkow-genealogia-dla-kazdego/opinia/9558899
 

4 komentarze:

 1. Bardzo się cieszę, że książka tak Ci się spodobała! No i niech się przyda - czekam, aż Twoje drzewo genealogiczne rozrośnie się do rozmiarów miasteczka :D
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wolałabym, żeby to się stało wcześniej niż później :)

   Usuń
 2. Bardzo dziekuje za przemila recenzje i gratuluje osiagniec genealogicznych! Dodam, ze wlasnie przygotowywuje nowe wydanie "Przodkow", ktore ukaze sie latem.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pani Małgosiu, to ja dziękuję za stworzenie tego wyjątkowego genealogicznego poradnika, a pozytywna recenzja jedynie potwierdza wrażenia, jakie na mnie wywarła lektura. Dobrze wiedzieć, że pracuje Pani nad nowym wydaniem, ponieważ bardzo chętnie się z nim zapoznam. Będę miała ten fakt na uwadze :) Pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń