niedziela, 16 grudnia 2012

"Dla Ciebie wszystko"

Autor: Nicholas Sparks
Tytuł: "Dla Ciebie wszystko"
Wydawnictwo: Albatros, 2012
Ilość stron: 400

 Dla ciebie wszystko 

"Dwoje ludzi, których życie naznaczyła tragedia. Czy potrafią wymazać przeszłość i odnaleźć dawną miłość?" - z okładki.

"Powieść o potrzebie uczucia i trudnych wyborach, z których żaden nie jest do końca właściwy." - z okładki.

Główni bohaterowie powieści to Amanda Collier i Dawson Cole. Zakochali się w sobie jako nastolatkowie i gdyby nie przeciwności losu, z pewnością zostaliby udanym małżeństwem. Niestety, jak to często w życiu bywa, nie wszystko układa się zgodnie z naszymi planami lub oczekiwaniami.

Na Amandę i jej decyzje wpływa wiecznie niezadowolona matka, która nakazuje córce zerwać wszelkie kontakty z Dawsonem. Nie uznaje go za odpowiedniego chłopaka dla niej, później okazuje się, że żaden inny kandydat nie sprosta jej wymaganiom. Dawson z kolei wychował się w rodzinie najgorszej i najbardziej niebezpiecznej w okolicy, której szeregi zasilają złodzieje, dilerzy narkotyków, pijacy ze skłonnościami do przemocy. Wszystko to sprawiło, że nie mogli być razem, chociaż bardzo tego pragnęli.

Po latach spotykają się na pogrzebie starego przyjaciela. Amanda wyszła za mąż, ma troje dzieci, ale nie jest szczęśliwa. Dawson jest samotny i pracuje na platformie wiertniczej. Odsiedział wyrok sądowy za spowodowanie wypadku samochodowego, w którym zginął miejscowy lekarz.
Uczucie powraca do nich ze zdwojoną siłą. Nie wyobrażają sobie dalszego życia bez siebie. Spędzają wspólną,  namiętną noc, po której Amanda jest gotowa odejść od męża. Jednak ostatecznie wraca do domu przytłumiona poczuciem odpowiedzialności. W drodze otrzymuje wiadomość, od której wszystko w niej zamiera. Jak potoczą się ich losy?

Nicholas Sparks jak zwykle zmusza czytelnika do głębszej analizy samego siebie, stawia wyzwania. Porusza liczne problemy delikatnej natury, jak przemoc domowa, alkoholizm, narkotyki, brak tolerancji, niemożność wybaczania innym, a często samemu sobie. Trudno nie porównywać się z bohaterami, nie zastanawiać nad własnym zachowaniem w danej sytuacji.

Dla Ciebie wszystko to lektura przyjemna, choć wcale niełatwa. Przeczytałam ją jednym tchem.
Mogę być nieobiektywna w ocenie tej książki, ponieważ autor jest jednym z moich ulubionych pisarzy. Każda jego powieść, to dla mnie niesamowita przygoda. Zdaję sobie sprawę z tego, że nie wszyscy lubią ten typ literatury, lecz pomimo to gorąco zachęcam każdego.

Moja ocena: 5/5

Opublikowano na stronie: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/129521/dla-ciebie-wszystko/opinia/8971380 
 
Dla Ciebie wszystko [Nicholas Sparks] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

4 komentarze:

 1. Pierwsze koty za płoty!
  Jak ja dawno nie czytałam powieści Sparksa! Chyba czas odświeżyć sobie pamięć:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 2. Czyli nie jestem jedyną fanką Sparksa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anne 18 - jak widzisz takich jak my - fanów Sparksa jest dużo, dużo więcej...
   Pozdrawiam :)

   Usuń