czwartek, 7 marca 2013

"Nostalgia anioła"

Autor: Alice Sebold
Tytuł: "Nostalgia anioła"
Wydawnictwo: Albatros, 2004
Ilość stron: 368

Nostalgia anioła - Alice Sebold 


Debiutancka powieść amerykańskiej pisarki, która podbiła serca czytelników plasując się na liście bestsellerów. Nie dokonała tego jednak poprzez lekturę lekką czy przyjemną. Zaproponowała opis drastycznych przeżyć związanych z gwałtem, którego padła ofiarą.

Narratorką opowieści jest Susie Salmon, zaledwie czternastolatka, która spotkała na drodze swojego przeznaczenia człowieka z sąsiedztwa, będącego jednocześnie jej oprawcą i zabójcą - Georgea Harveya. Skonstruował i wykopał jamę w ziemi na polu kukurydzy, gdzie zwabił swoją ofiarę, brutalnie zgwałcił, a potem zabił ćwiartując ciało na kawałki i umieszczając w starym sejfie pozbył się dowodów obciążających go w świetle prawa. Policjanci znaleźli jedynie łokieć i dużo krwi, zbyt dużo, aby świadczyło o cieniu szansy na przeżycie. 

Dziewczynka była najstarszą córką w rodzinie, miała siostrę i brata. Chciała w przyszłości zostać fotografem, robiła mnóstwo zdjęć, które po jej śmierci wywoływali rodzice na bieżąco, aby tym sposobem zbliżyć się do ukochanego dziecka. Każdy próbował radzić sobie w tej tragicznej sytuacji z  emocjami na własny sposób. Matka wplątała się w romans z policjantem prowadzącym śledztwo. Siostra próbowała przekonać siebie samą, że nadal wszystko jest normalnie, co czyniła bez większych sukcesów. Brat był za mały, żeby cokolwiek zrozumieć i stale wypytywał o ukochaną Susie. Ojciec załamał się całkiem, na siłę wstawał każdego ranka z łóżka, żeby przyjąć postawę prowizorycznego życia.

Susie przebywała w niebie, w którym otrzymywała wszystko, o czym tylko zamarzyła. Wszystko, poza szansą powrotu do najbliższych.  Długo jej duch im towarzyszył, nie chciała ich opuścić i nie miała dosyć siły na ostateczne pożegnanie.

George Harvey był seryjnym gwałcicielem i mordercą najgorszym z możliwych, gdyż jego ofiarami były małe dziewczynki, najmłodsza z nich miała zaledwie sześć lat. Nie został złapany ani nie wymierzono mu sprawiedliwości, jednak odrobinę pocieszenia można znaleźć w momencie jego zgonu. 

Nostalgia anioła to powieść o rodzinnych tragediach zdarzających się każdego dnia. Często za sprawą znajomej osoby, której być może się ufa. Próba posklejania swego życia w jeden kawałek, którą podjęła rodzina Susie, a także wiele innych, nie zawsze się udaje. W związku z tym zmierzamy do autodestrukcji, najtrudniej jeżeli nie mamy motywacji do dalszej egzystencji, ani siły i powodów, dla których trzeba stanąć o własnych siłach. 

Książka Alice Sebolt jest naprawdę wartościowa, ukazuje nam problemy, które możemy odczuć na własnym przykładzie. Wryła się głęboko w moją pamięć, nie sposób zapomnieć o jej przesłaniu. Niezwykle ciekawa, bogata w skrajne emocje. Zachęcam każdego czytelnika, który emanuje odrobiną empatii i nie jest mu obojętny los katowanych i zabijanych dzieci.

Moja ocena: 5/5

Książkę przeczytałam w ramach wyzwania: "Trójka e-pik" (marzec)

10 komentarzy:

 1. Jedna z tych książek, o których pamięta się naprawdę długo. Już kilka lat minęło od lektury, a emocje po jej przeczytaniu nadal we mnie tkwią. Piękna, wzruszająca historia:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Isadora - masz całkowitą rację. Nie sposób o niej zapomnieć.
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 2. Oglądałam film i wstrząsnął mną, dlatego mam ogromną ochotę na wersję papierową, bo przypuszczam, że jest jeszcze lepsza.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sylwuch - faktycznie tak jest. Również widziałam film i mogę porównać. Książka zawiera szczegóły, które zostały albo zmienione, albo pominięte zupełnie. Jest świetnym uzupełnieniem ekranizacji:)
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 3. Wiele słyszałam na temat tej książki ale sama jeszcze nie miałam okazji jej przeczytać. Musze jak najszybciej nadrobić zaległości

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Katee - gorąco zachęcam:)
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 4. Ja także słyszałam o tej książce, ale do tej pory nie miałam jeszcze okazji jej czytać, mimo że bardzo bym chciała :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. miqaisonfire - namawiam Cię do tej niezwykłej lektury.
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 5. Książkę czytałam ponad 10 lat temu, choć nadal pamiętam jej treść. Teraz chciałabym przeczytać "Szczęściarę" tej autorki, która jest poniekąd biograficzna, bo autorka także przeżyła w młodości gwałt.

  "Nostalgia anioła" ma swoją ekranizację, która również bardzo wzrusza, choć książkę oceniam wyżej (o ile można przy takiej tematyce mówić, że coś jest lepsze czy gorsze...).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. magdalenardo - również ostrzę sobie pazurki na "Szczęściarę":) Zobaczymy, co z tego wyjdzie:)
   Pozdrawiam :)

   Usuń