poniedziałek, 3 czerwca 2013

"Jedna niezwykła rzecz"

Autor: Chitra Banerjee Divakaruni
Tytuł: "Jedna niezwykła rzecz"
Wydawnictwo: Zysk i S - ka, 2012
Ilość stron: 218Chitra Banerjee Divakaruni to pisarka, poetka i wykładowca uniwersytecki seminarium twórczego pisania. Jest współzałożycielką i prezesem organizacji Maitri, służącej kobietom z Azji Południowej i zajmującej się problemem przemocy w rodzinie. 

Tło wydarzeń dla rozgrywającej się akcji to biuro wizowe w podziemiach konsulatu indyjskiego w Stanach Zjednoczonych. Po trzęsieniu ziemi, w wyniku którego zawalił się budynek, bohaterowie - z początku grupa obcych sobie ludzi - zaczynają się poznawać, zaprzyjaźniać i obdarzać zaufaniem. Zostali schwytani w pułapkę i uwięzieni pod gruzami. Cameron staje się niejako samozwańczym przywódcą grupy, widocznie ma ku temu predyspozycje. Nie podoba się to Tariqowi, który na każdym kroku próbuje udowadniać swoją wyższość, a ta przepychanka pomiędzy nimi doprowadzi do nieszczęścia.

Każdy z dziewięciorga skazanych na swoje towarzystwo osób ma jakąś własną niezwykłą historię, która w wyraźny sposób odmieniła jego życie. Młoda studentka Uma proponuje, aby rozładować napięcie i zachęca do opowieści o takim przełomowym wydarzeniu. Początkowo byli niechętni pomysłowi, ale wkrótce dali się przekonać. Co z tego wyszło?

"Każdy ma jakąś historię (...) Nie wierzę, by ktokolwiek mógł przejść przez życie, nie doświadczając przynajmniej jednej niezwykłej rzeczy (...)" - [str.75]

Pierwszą opowieść przedstawia stara Chinka Jiang. Wspomina dzieciństwo głównie jako życie z pewnym sekretem (oczywiście nie zdradzę, o jaki sekret chodzi). Mając dwadzieścia pięć lat prowadziła z ogromnym zaangażowaniem rodzinny sklep obuwniczy ojca. Zakochała się z wzajemnością w kliencie owego sklepu - Mohicie, którego rodzina potępiła ich ewentualny związek. Jaki wpływ na jej życie wywarł wybuch wojny chińsko - indyjskiej? Co doprowadziło do sytuacji, w której znalazła się dzisiaj w konsulacie?

Drugi z kolei swe losy opowiada Lance Pritchett - obecnie księgowy, wychowany przez samotną matkę, która miewała problemy z alkoholem. Odniosłam wrażenie, że to raczej syn opiekuje się matką niż odwrotnie. Od koleżanki matki otrzymuje w prezencie książkę do matematyki i zauważa z dumą, że świetnie mu wychodzi rozwiązywanie skomplikowanych zadań. Kochanek matki wprowadza się do nich i nie znajduje wspólnego języka z małym chłopcem. Jak się potoczą jego dalsze losy jako osoby dorosłej i męża? Czy będzie zdolny okazywać miłość drugiemu człowiekowi? Jakie wiatry przywiały go do konsulatu?

Następna w kolejce do opowieści stoi jego żona, pani Pritchett bolejąca nad niemożnością posiadania dziecka. Jej życie odmienił człowiek, który pomagał z oddaniem i niespotykaną cierpliwością zdjąć płaszcz swojej żonie.  Dochodzi do niej bolesna prawda o jej związku, w którym nie czuła się kochana, a spychana na dalszy plan. Działając pod wpływem silnych emocji podejmuje działania dla niej niebezpieczne. Czy związek państwa Pritchett będzie można uratować? W jakim celu odwiedziła konsulat?

Kolejna historia dotyczy Malathi - obecnie pracownicy biura konsularnego, pochodzącej z rodziny średniej klasy mocno ograniczonej przez konwenanse. Zamierzała zaoszczędzić w Stanach odpowiednią sumę pieniędzy z przeznaczeniem na otwarcie salonu piękności po powrocie do Indii. Zafascynowana żonatym pracownikiem biura Mangalamem uważa, że jest winna trzęsieniu ziemi z powodu pocałunku z nim i sprowadzenie złej karmy na siebie. Ile w tym kryje się prawdy?
 
Tariq Husein, to młody Hindus będący na ostatnim roku studiów. Zakochany w Farah, córce najlepszej przyjaciółki matki z Indii. Mieszkała u nich przez jeden semestr, potem wróciła w rodzinne strony, stale utrzymują kontakt mailowy. Agenci FBI wdzierają się do rodzinnej firmy komplikując sprawy, w wyniku czego rodzina postanawia wracać do Indii. Czy Tariq wyjedzie z nimi? A może odwróci się w stronę nieodpowiednich ludzi?

Lily, wnuczka Chinki Jiang, jako dziecko słodka i posłuszna, zmieniła się z powodu starszego brata Marka, którego rodzice uważali za idealne dziecko, osiągnął pewne sukcesy w dziedzinie nauk przyrodniczych. Lily zawsze znajdowała się na dalszym planie, postanowiła więc być nieposłuszną, aby zwrócić na siebie uwagę rodziców. Zaczęła od drobnych buntów, a skończyła na większych i bardziej bolesnych. Dzięki Markowi wychodzi z mroku, zaczyna grać na flecie, w czym wykazuje się niezwykłym talentem. Po rozmowie z bratem jest przekonana, że ma poważne problemy. Czy jej obawy potwierdziły się? W jakie kłopoty mógł wpaść ten dobrze ułożony młody człowiek?

Mangalam - obecnie pracownik konsulatu, urodził się w biednej rodzinie w niewielkim miasteczku na południu Indii. Był pierwszym synem po czterech starszych córkach. Astrolog w dniu narodzin wróżył  pomyślność i szczęście, dlatego rodzice zapewniali mu wszystko, na co było ich stać, a nawet więcej. Po studiach wplątuje się w nieudane małżeństwo, które się rozsypuje, jak domek z kart. Dochodzi do niego niechlubna prawda o żonie i jej ojcu. Do czego są zdolni, gdy ktoś nadepnie im na odcisk? Czy Mangalam uwolni się od  terroru bogatych i wpływowych ludzi?

Cameron Grant obecnie pracuje raz w tygodniu jako wolontariusz w hospicjum. Dzieciństwo spędził w biednej dzielnicy w sąsiedztwie dilerów narkotykowych i alkoholików. Poznaje Imani, która go dosłownie zauroczyła. Cameron chciał zostać lekarzem, zdecydował się wyjechać, gdy otrzymał stypendium sportowe na studiach dziennych, jego wybranka planuje studia zaoczne. Informuje go, że jest w ciąży, wymuszając niejako obietnicę, że otoczy ją opieką oraz dziecko, a także każdą decyzję podporządkuje jej oczekiwaniom. Czy Cameron da się zmanipulować? Jakiego dokona wyboru? Po co odwiedził konsulat?

Uma wyjechała na studia jak najdalej rodzinnego domu, ponieważ pragnęła uzyskać maksimum niezależności, choć uważała się z tego powodu za perfidną córkę. Matka ciężko znosi rozłąkę z córką. Ojciec dzwoni z przykrą dla niej informacją, która wywraca do góry nogami jej uporządkowany świat, w wyniku czego podejmuje niedobre dla siebie decyzje. Obserwacja dziwnej zorzy polarnej powoduje totalny zwrot w jej życiu. Co robi, aby naprawić swoje błędy?

Jedna niezwykła rzecz to wartościowa książka skupiająca się przede wszystkim na emocjach, jakie wywołują przytoczone opowieści. Ciekawa analiza psychologiczna ludzi znajdujących się u kresu wytrzymałości fizycznej i psychicznej. Od bolesnej prawdy wolą słyszeć przyjemne kłamstwa lub pomijanie milczeniem pewnych niewygodnych aspektów. Autorka świetnie i z wyczuciem stopniuje napięcie wprowadzając przerywniki w opowiadanych historiach o warunkach panujących w zasypanym pomieszczeniu, jak gruzowisko zalewa woda, potem zaczyna ulatniać się gaz. Ukazuje strach bohaterów i niepewność ich egzystencji. Czy ktoś im pomoże? Nadzieja walczy z niedowierzaniem. Wysłuchując opowieści reszty uwięzionych, każdy analizuje własne życie, często zaczynając doceniać to, co ma. Autorka ukazuje, jak bardzo zmieniła się Ameryka po ataku terrorystycznym na World Trade Center, jak każdemu spogląda na ręce z podejrzliwością, gotowa do odparcia ataku i nie dopuszczenia do powtórki tragedii.

Niezwykła lektura na leniwe popołudnie. Niektóre historie potrafią rozbawić, rozczulić, a inne doprowadzić do łez. Najważniejsze motto tej książki, to nie myśleć jedynie o własnych sprawach i problemach, ale zauważyć też kłopoty drugiego człowieka, czasem pomóc, jeżeli istnieje taka możliwość. Z pełną odpowiedzialnością zachęcam do lektury, bo naprawdę warto przeczytać i spróbować przewartościować swoje życie.

Moja ocena: 4/5

Książkę przeczytałam w ramach wyzwania: Z półki 2013

 

2 komentarze:

 1. Wyjątkowa książka - płynna narracja i zapadające w serce przesłanie:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Karolina - mamy podobne odczucia odnośnie tej książki :) Jest po prostu piękna :)
   Pozdrawiam :)

   Usuń