czwartek, 12 grudnia 2013

"Związki małżeńskie, czyli jak mężczyźni krzywdzą kobiety i vice versa" Kamila Jasiak

Autor: Kamila Jasiak
Tytuł: "Związki małżeńskie, czyli jak mężczyźni krzywdzą kobiety i vice versa"
Wydawnictwo: Warszawska Firma Wydawnicza, 2013
Ilość stron: 314Kamila Jasiak urodziła się w 1968 roku, jest katowicką nauczycielką. Studiowała na Uniwersytecie Śląskim, była sympatykiem ideologii pacyfistycznej, publikowała w "Przeglądzie". Książka "Związki małżeńskie ..." to kawał prawdziwego życia opisany w sposób niezwykle dociekliwy i bez zbędnych umoralniających fragmentów, bazujący na doświadczeniu kilku par małżeńskich, z którego czytelnik wyciąga wnioski, przekonuje się  jakie wartości są naprawdę istotne.

Książka składa się z pięciu rozdziałów napisanych z perspektywy czterech mężczyzn i kobiety, których łączy głównie brak zaufania będący następstwem niewierności.  W wielu przypadkach ostatecznym wyjściem z bagna nieporozumień staje się formalny rozwód, albo separacja. Dla żadnej ze stron układu nie jest to idealna sytuacja, jednakże najwyższą cenę za problemy rodziców muszą zapłacić ich dzieci, pragnące stabilizacji.

Maks - jest bezkonfliktowym i ogólnie lubianym flirciarzem o hedonistycznych zapędach. Wszystko czego się podejmuje, robi z wielką pasją, pomimo, iż w życiowych sytuacjach ma problem z ustaleniem własnej tożsamości. Na każdym spotkaniu pojawia się z inną kobietą, bo jak twierdzi, nie lubi się powtarzać. Do momentu, aż poznał miłość swojego życia, a przynajmniej tak mu się wydawało. Po latach małżeństwa więź pomiędzy nimi zaczęła się stopniowo kruszyć, aż runęła z ogromnym łoskotem. 

Aleks - prowadzi awanturniczy tryb życia, lubi ryzyko i chętnie podejmuje wyzwania. Po rozstaniu z partnerką, z którą był w wolnym związku, wytworzył się u niego pewien dystans do życia ogólnie, a głównie do kobiet. Głęboko skrywa pod skorupą obojętności oraz cynizmu własną uczuciowość. Decyduje się na odważny krok w stronę małżeństwa, ale poślubiona przez niego kobieta nie jest taką, za jaką ją uważał. Dochodzi do konkluzji, że każda widzi tylko pełny portfel i nic poza tym nie istnieje.

Gorian - to człowiek uparty i nieustępliwy. Poślubia swoją pierwszą miłość, a ich małżeństwo trwające kilkanaście lat nacechowane jest nieszczerością, samotnością, a także poczuciem krzywdy. Żona nie wykazuje zainteresowania obowiązkami, dlatego Gorian przejmuje prowadzenie domu oraz opiekę nad dziećmi. Kosmiczne kłótnie zaczynają wybuchać w coraz mniejszych odstępach czasu. Partnerka jest bezlitosna oraz ambitna, dla kariery w stanie zrobić wszystko, nawet kłamać, prowokować, wykorzystywać ludzi. Doprowadza do bezpodstawnego aresztowania męża, przez co czuje się załamany i upokorzony. 

Wit - to wieczny pesymista, melancholijny pechowiec, zakochany w zawiedzionej mężatce z małą córeczką. Miała trudny charakter, wygórowane oczekiwania materialne, a także rozkapryszona jak dziecko, nie przyjmowała żadnych rad. Wierzył, że wybranka widzi w nim partnera, kochanka oraz przyjaciela, dlatego ożenił się z nią i przygarnął pod swój dach, chociaż była wyrachowana, lekceważąco wypowiadała się na temat mężczyzn. Związek ten był bezbarwny, nijaki, dlatego zapada decyzja o rozwodzie. Świetna gra pozorów nie sugerowała wewnętrznych konfliktów, więc małżonka rozegrała tę partię we własny niegodziwy sposób. 

Eligia - od najmłodszych lat sprawiała kłopoty i uważana była przez otoczenie za zło konieczne oraz przykład rodzicielskiej porażki. Obecnie waży grubo ponad sto kilogramów, czyli jest "eteryczna inaczej" i ma ogromny apetyt na seks. Poślubia Mirka nie bez uprzednich komplikacji, który z trudem okazuje uczucia. Eli znajduje dowody jego zdrady, sprytnie doprowadza do konfrontacji z kochanką, po czym wyrzuca niewiernego małżonka z domu. Jednak pomimo waśni nie potrafią bez siebie funkcjonować, dają sobie kolejną nieudaną szansę. Najbardziej bolał ją własny brak konsekwencji w podejmowanych decyzjach, a także naiwna wiara w lepsze jutro. 

Związki małżeńskie, czyli jak mężczyźni krzywdzą kobiety i vice versa to momentami dowcipna proza kobieca z elementami psychologicznymi. Akcja mocno osadzona w polskich realiach, zaś bohaterowie postawieni przed ważnymi życiowymi wyborami, z których żaden nie jest prosty. Spodziewałam się zupełnie innej lektury, bardziej w formie poradnika, skupionego na rozważaniach problematycznych kwestii, ale rozwiązanie zaproponowane przez autorkę ostatecznie mi się spodobało. Przedstawia w sposób przystępny przykłady podstawowych błędów, jakie popełniamy każdego dnia oraz przestrzega, jak ich unikać, o ile to w ogóle możliwe. Ludzie mają tendencję do komplikowania sobie życia, pomimo, że pragną egzystować długo i szczęśliwie. Dosyć pokrętna logika, jednak fakty świadczą o jej prawdziwości. Poza tym Pani Jasiak naświetla realne prawa ojców ustanowione przez polskie prawo, gdzie opinie wydawane przez sądy są stronnicze, a mężczyzna najczęściej stoi na straconej pozycji. Każda rodzinna awantura negatywnie odbija się na dzieciach, tym bardziej rozwód, przez który wali się znany im dotychczas bezpieczny świat. Związki partnerskie czy też małżeńskie nie zawsze idealnie dobrane otwierają w późniejszym okresie furtkę do destrukcyjnych reakcji, co niszczy każdą międzyludzką relację. Największy problem człowieka uwolnionego od toksycznej zależności to po prostu samotność, w której wielu nie potrafi się odnaleźć. Książkę polecam wszystkim, którym nieobce są złożone zagadnienia ludzkiej natury.

Moja ocena: 3/5

Książkę przeczytałam w ramach wyzwania: Czytamy powieści obyczajowe


ZA KSIĄŻKĘ SERDECZNIE DZIĘKUJĘ PORTALOWI SZTUKATER :)

2 komentarze: