niedziela, 16 marca 2014

"Ballada o ciotce Matyldzie" Magdalena Witkiewicz

Autor: Magdalena Witkiewicz
Tytuł: "Ballada o ciotce Matyldzie"
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia, 2013
Liczba stron: 304


Często spotykamy na swej drodze wyjątkowych ludzi, którzy wywierają ogromny wpływ na nasze życie, zmieniają sposób postrzegania świata. Podobnie stało się w przypadku autorki, gdyż jej dwie Babcie oraz Ciocie są takimi właśnie szczególnymi kobietami. Aby oddać im cześć napisała Balladę o ciotce Matyldzie, a tytułowa bohaterka otrzymała wiele cech każdej z nich. 

Ciotka Matylda, to stanowcza osiemdziesięciosiedmioletnia pani, z ogromnym poczuciem humoru, która pali cienkie mentolowe papierosy, popija herbatę wzmocnioną koniaczkiem, mówiąc o niej  herbata z prądem. Pragnie przepisać Joannie swój intratny biznes, w którego istnienie nikt z rodziny nie wierzy, a raczej przypisuje go starczej demencji. Zawsze dba o swój wygląd, potrafi cieszyć się z drobnych przyjemności. Dawniej zajmowała się szyciem, obecnie utrzymuje z emerytury oraz zysków z tajemniczego interesu.

Joanna jest w ciąży, spodziewa się urodzić chłopca, jednak Matylda twierdzi, że to będzie dziewczynka i powinna otrzymać po niej imię. Ciocia umiera w tym samym czasie, kiedy Joanna rodzi swą córeczkę, która zgodnie z obietnicą zostaje małą Matyldą. W szpitalu młodą matkę odwiedza dwóch mężczyzn, bliźniacy Oluś i Przemcio, o których jakiś czas temu wspominała ciotka, prosząc, aby otoczyli opieką dziewczynę, gdyż ta nie ma żadnej pomocy ze strony małżonka. Piotr prowadzi badania nad nunatakami na Wyspach Gambiera, co oznacza tylko jedno, mianowicie, że jest stale nieobecny w domu. Poza tym wplątuje się w romans, wcale tego faktu nie ukrywając, ale żona, pomimo wszystko się nie poddaje.

Ciotka czuwa w niebie nad Joanną, próbuje pomóc w tym, aby życie nabrało głębi. Stawia na jej drodze wdowca Jana, wyraźnie zainteresowanego kobietą. Joanna posiada fajny kontakt z córeczką, liczy się z jej opinią na różne tematy, choć jest jeszcze malutka. Teściowa dziewczyny po latach okazuje się zupełnie inna, niż dotychczas sądzono, jest zmuszona przeanalizować własne, skostniałe poglądy. Czasem tak już bywa, że naprawdę niewiele wiemy o najbliższych i potrafią nas nieźle zaskoczyć. 

Ballada o ciotce Matyldzie to zabawna i szalenie wzruszająca powieść obyczajowa o skomplikowanej miłości, a także niespodziewanej przyjaźni, które stały się udziałem silnych psychicznie kobiet, potrafiących walczyć do końca o swoje szczęście. Autorka stworzyła intrygujące sylwetki bohaterów oraz zbudowała ciekawą fabułę, przerywaną fragmentami listów Joanny do ciotki, z których wyłania się obraz przeszłych zdarzeń. Optymistyczne zakończenie, które satysfakcjonuje oraz niesie nadzieję, że po burzy z piorunami zawsze wychodzi słońce. Książka została starannie wydana, okładka zachęca do sięgnięcia po lekturę. To moje pierwsze spotkanie z prozą Pani Magdy, ale jakże udane! Chętnie przeczytam pozostałe powieści autorki, do czego zachęcam każdego czytelnika.

Moja ocena: 4/5 [bardzo dobra]

Książkę przeczytałam w ramach wyzwania: Czytamy powieści obyczajowe oraz  Grunt to okładka

O autorze:

Magdalena Witkiewicz  to pisarka, marketer z wykształcenia. Miłośniczka literatury oraz dzieci [w szczególności swoich: Lilianki i Mateuszka]. Jej pierwsza powieść Milaczek poprawiła humor tysiącom czytelników. Pisarka nie zapomina o swej marketingowej pasji, prowadzi firmę marketingową "Efekt Motyla". [źródło informacji - strona lubimyczytać.pl]

Publikacja:  
lubimyczytać.pl 

Ballada o ciotce Matyldzie [Magdalena Witkiewicz] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

3 komentarze:

 1. Odpowiedzi
  1. Widzę, że doskonale orientujesz się z temacie :)

   Usuń
  2. Bo uwielbiam książki Magdy, a Oluś po prostu podbił moje serce;)

   Usuń