piątek, 5 lutego 2016

"Powrót do Mandalaj" Rosanna Ley

Autor: Rosanna Ley
Tytuł: "Powrót do Mandalaj"
Wydawnictwo: Literackie, 2015
Liczba stron: 544


Eva Gatsby pracuje w sklepie z antykami w Bristolu, jako konserwatorka. Swój zawód wykonuje uczciwie, a przede wszystkim z ogromną pasją. Właścicielka firmy wyznacza swej pracownicy zadanie specjalne, w zaufaniu wysyła ją do Birmy, aby oceniła autentyczność rzadkich, prymitywnych przedmiotów z XVIII wieku, a nawet starszych. Dla Evy jest to szansa na poznanie miasta, w którym przed laty mieszkał jej dziadek i brał czynny udział w wojennych potyczkach. Oboje mają bardzo dobre relacje. Starszy pan prosi, nalega wręcz, żeby wnuczka przed wyjazdem koniecznie się z nim zobaczyła. To podobno sprawa niecierpiąca zwłoki. Otrzymuje od niego dwie kartki z adresami. Dlaczego to tak istotne? Okazuje się, że wiele lat temu złożył obietnicę, której nie dotrzymał. Teraz Eva musi sprostać wyzwaniu. Powinna odszukać w Mandalaj kobietę o imieniu Daw Moe Mya. Jaka jest historia tekowego lwa, którą usłyszała od dziadka?

Ojciec Evy zmarł wcześnie, a jej matka dosłownie się załamała. Straciła swoją podporę, wielką miłość. Od momentu śmierci męża tylko funkcjonowała w świecie dla swej córki. Nigdy już nie odzyskała radości życia. Najpełniej ujęła tę bezdenną rozpacz matki sama bohaterka, w słowach:

(...) Życie bez ojca okazało się zupełnie inne od tego, które znała wcześniej. Brakowało jej tylu rzeczy: jego głosu, śmiechu, obecności. Nawet dom stał się milczący i ponury - stał się domem, który kogoś stracił. Ale przynajmniej została matka. Miała się czego uchwycić. Eva czekała, aż matka do niej wróci. Czekała na opowieści, ciepło jej ramion, bąbelki śmiechu. Nigdy się nie pojawiły. Być może matka wciąż tam była (..) Coś zniknęło. Jej matka straciła serce. I w ten sposób Eva straciła także matkę (...) - [str. 44]

Przeplatają się między sobą perypetie miłosne trzech pokoleń. Dziadka Evy, jej rodziców oraz samej kobiety. Zmienia się tło historyczne i społeczne pod kątem właściwych zdarzeń, każdy bohater opisuje wrażenia i emocje z własnej perspektywy, co nadaje wiarygodny szlif całości. Kiedy w Mandalaj Eva poznaje Ramona, wnuka Mai, wydaje się, jakby sprawy zaczęły wreszcie się układać. Czy młodzi pokonają przeszkody pod postacią wielu kilometrów odległości oraz dwóch skrajnie różnych kultur? 

Powrót do Mandalaj to trzymająca w napięciu powieść obyczajowa, którą czyta się jednym tchem. Główny wątek skupia się na uczuciach, ale nie tylko. Znaleźć w niej można także wątek kryminalny, który zostaje doprowadzony do pozytywnego finiszu. Temat nielegalnego handlu dziełami sztuki pozostaje wciąż żywy i aktualny, dlatego z dużym zainteresowaniem skupiłam się na tych fragmentach książki. Bardzo starannie wydana, ozdobiona drobnymi elementami, których ilość została dokładnie przemyślana, czyli nie za dużo, ani zbyt mało. Zjawiskową okładkę można tylko podziwiać, przyciąga jak magnes. Autorka mnie nie zawiodła. Utrzymała wysoki poziom swej twórczości, który miałam okazję poznać czytając Dom na Sycylii [recenzja]. Do dziś mile wspominam. Nie pozostaje mi nic innego, jak tylko gorąco polecić każdemu czytelnikowi. Co właśnie robię!

Moja ocena: 5/5 [rewelacyjna]

Książkę przeczytałam w ramach wyzwania: Czytamy powieści obyczajowe 

O autorze:

Rosanna Ley to popularna angielska autorka powieści obyczajowych. Od kilkunastu lat prowadzi warsztaty pisarskie, organizuje wakacyjne kursy twórczego pisania, m.in. w Andaluzji. Pisze również felietony i artykuły do gazet. Uwielbia inspirujące podróże - głównie do Hiszpanii i Włoch. Mieszka w Dorset w Wielkiej Brytanii. [źródło informacji - okładka książki]

Publikacja:
Powrót do Mandalaj [Rosanna Ley]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz