sobota, 5 marca 2016

"Zatoka tajemnic" Rosanna Ley

Autor: Rosanna Ley
Tytuł: "Zatoka tajemnic"
Wydawnictwo: Literackie, 2014
Liczba stron: 512


Ruby jest trzydziestoczteroletnią kobietą, której rodzice giną w tragicznym wypadku, co zmienia ją w zupełnie nową osobę. Nie radzi sobie z tą bolesną świadomością, choć ucieczkę znajduje w pracy szaleńczo publikując artykuły do gazety, stwierdza, że wcale nie czuje się lepiej. Wraca do rodzinnego domu, żeby uporządkować przeszłość i zmierzyć się z teraźniejszością. 

W sypialni zmarłych rodziców na dnie szafy znajduje pudełko po butach, a w nim stare fotografie, żyłkę kolorowych paciorków, biały dziecięcy czepek oraz kostkę do gry na gitarze. Na jednym z dokumentów ze zdumieniem odczytuje zaświadczenie lekarskie, w którym informowano rodziców o tym, że potwierdza się diagnozę o ich bezpłodności. Najdziwniejsze, że data dokumentu wskazuje dzień na siedem miesięcy przed narodzinami Ruby. Jak to możliwe, że matka ją w ogóle urodziła? Czy kłamstwo w imię dobra drugiej osoby może być usprawiedliwione?

"(...) Nie mogła i nie chciała w to uwierzyć. Czuła się coraz mniej rzeczywista, jakby ukradziono jej tożsamość, jakby ktoś podał w wątpliwość jej istnienie. (...)" - [str.59]

Kobieta poznaje Andresa, syna słynnego malarza i rzeźbiarza Enrique Marina, który utrzymuje się z malowania oraz wystroju wnętrz, a także pracuje przy budowie domów. Bardzo lubi swoje zajęcie, pozwala ono mężczyźnie na godne życie. Relacje z ojcem nie układają się pozytywnie, właściwie rzecz ujmując są nacechowane zawiścią, wręcz nienawiścią. Parę lat temu Andres został wyrzucony przez niego z domu. Co wywołało tę przysłowiową burzę w szklance wody?

Akcja przenosi się do zniszczonej przez wojnę domową Barcelony. Siedemnastoletnia Julia przygotowuje się do przejścia w dorosłość. Pragnie poznać świat, jednak ojciec zdecydował, że wyśle ją do klasztoru. Będąc posłuszną córką praktycznie nie miała wyboru, gdyż rodzinie brakowało pieniędzy. Jako siostra zakonna zostaje oddelegowana do pracy w szpitalu na oddziale położniczym. Otrzymuje ważne zadanie, mianowicie ma pomagać grzesznym kobietom w nawróceniu. Każda z nich po porodzie praktycznie jest zmuszana do oddania dziecka w obce ręce. Uważano ten krok za niezbędny element pokuty. Początkowo buntuje się przeciw swoim obowiązkom, ale po czasie musiała przywyknąć. Później trafia do prywatnej kliniki doktora Lopeza, gdzie nielegalny handel noworodkami zatacza kręgi na szeroką skalę. 

Zatoka tajemnic to niesamowicie wciągająca powieść obyczajowa. Porywająca do tego stopnia, że trudno odłożyć ją nawet na krótką chwilę, przy jednoczesnym pragnieniu, by akcja trwała najdłużej, jak tylko można. Autorkę charakteryzuje wyjątkowy, dojrzały warsztat pisarski, każda jej powieść jest dokładnie przemyślana oraz dopracowana w najdrobniejszych detalach. Bohaterowie opowiadają historię swojego życia z własnej perspektywy, przez co odsłaniają wnętrze przed czytelnikiem. Intrygują oraz zmuszają do zastanowienia się nad wieloma aspektami współczesnego świata. Lektura absolutnie wzruszająca, romantyczna i emocjonująca. Po prostu obowiązkowa bez względu na porę roku czy aurę za oknem. Szczerze polecam!

Moja ocena: 5/5 [rewelacyjna]
  
Książkę przeczytałam w ramach wyzwania: Czytamy powieści obyczajowe

O autorze:

Rosanna Ley to popularna angielska autorka powieści obyczajowych, od kilkunastu lat prowadzi warsztaty pisarskie, organizuje wakacyjne kursy pisania m.in. w Andaluzji. Pisze także artykuły i felietony do gazet. Uwielbia podróże - głównie do Włoch i Hiszpanii, to one są inspiracją dla jej prozy. Mieszka w Dorset w Wielkiej Brytanii. [źródło informacji - okładka książki]

Publikacja: 

Zatoka tajemnic [Rosanna Ley]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz