sobota, 21 stycznia 2017

"Królowa w kolorze karminu" Renata Czarnecka

Autor: Renata Czarnecka
Tytuł: "Królowa w kolorze karminu"
Wydawnictwo: Skrzat, 2008r.
Liczba stron: 744


Barbara to córka Jerzego Radziwiłła, który postanawia wydać ją za mąż za wojewodę nowogrodzkiego - Gasztołda. Pomiędzy rodzinami oraz ich potomkami panują napięte relacje i aby owe stosunki polepszyć, a także odnieść obopólne korzyści, Gasztołd musi poślubić Barbarę, albo jej starszą siostrę Annę. Barbara jest kochanką Gaspara de Bisceglie, który zaręczył się z inną kobietą. Młoda, odtrącona kobieta odwiedza czarownicę, aby pomogła jej rozkochać w sobie Gaspara. Tutaj otrzymuje miksturę przygotowaną na bazie własnej krwi. Jednak zanim przekona się, czy owa mieszanka rzeczywiście posiada magiczną moc, zostaje zrozpaczoną narzeczoną wojewody.

Zamek Radziwiłłów znajduje się w Wilnie, gdzie odbywają się szaleńcze przygotowania do wesela. Ślub ten zapewnia rodzinie panny młodej dostatnią przyszłość i umacnia ich pozycję na Litwie. Gasztołd żywi w stosunku do małżonki czystą nienawiść tylko dlatego, że pochodziła z tego, a nie innego rodu. Barbara pierwszej nocy już zdradza swojego męża z Sagnuszkiem, jest niezwykle rozbudzona erotycznie, przez co większość ludzi widzi w niej nieobyczajną kobietę i nazywa dziwką.

Narzeczona księcia Ostrowskiego zostaje otruta, a podejrzenia padają na Radziwiłłów, którzy w tym momencie wiele zyskują, widząc szansę dla Anny na poślubienie właśnie tego człowieka. Zamek zostaje w odwecie podpalony, gdyż ludność nie popiera takich działań, a już na pewno w wykonaniu pazernej i interesownej rodziny. Kilkanaście osób poniosło śmierć na miejscu, więc było to zjawisko dosyć poważne. 

Teściowa powitała Barbarę dosyć nieprzyjaźnie w Geranony. Niedługo potem umiera jej teść, a stara wdowa jest jeszcze bardziej nieprzyjemna w obejściu, bo młodzi w dalszym ciągu nie mieli dzieci. Gasztołd próbuje zabić żonę podczas polowania, kiedy to zawiązano spisek. Jednak plan nie powiódł się do końca, ponieważ sam zostaje ranny i ponosi śmierć. Dzieje się to w tym samym czasie, kiedy odeszła z tego świata również jego matka. W obliczu tych wszystkich wydarzeń Barbara zyskuje zupełnie inną pozycję na zamku. W sprawie majątku męża, jako młoda, piękna wdowa udaje się na dwór króla Zygmunta Augusta, który jako jedyny może sprawić, aby nie odebrano jej dorobku życia Gasztołda oraz jego przodków.

Pierwsze spotkanie Barbary i Augusta obfitowało w liczne pozytywne zjawiska. Głównie odczuwali wzajemne przyciąganie, pożądanie oraz pełne porozumienie ciał i umysłów. Przecież król ma żonę Elżbietę, a Barbara pomimo swej urody jest kobietą niższego stanu. Wszystko wskazuje na to, że łączyć może ich jedynie romans. Choć przeznaczenie wyznaczyło im coś zupełnie innego. Kiedy w tajemniczych okolicznościach umiera królowa Elżbieta, romans kochanków bardzo szybko rozwija się. Do tego stopnia, iż w środku nocy potajemnie biorą ślub, aby uniknąć spekulacji, a także obecności kogoś, kto mógłby im w tym przeszkodzić. Prawie każdy, z wyjątkiem braci Barbary jest wzburzony i z niedowierzaniem przyjmuje do wiadomości fakt, że kochanka króla została jego żoną. Jakby tego było mało, Radziwiłłowie wymagają od Augusta, aby otrzymała tytuł koronowanej królowej, co jest niezgodne z oficjalnie panującymi zasadami. Królowa Barbara nie doczekała starości, gdyż zmarła w kwiecie wieku, prawdopodobnie na chorobę weneryczną, czego oficjalnie żaden lekarz nie potwierdził. Jednak objawy wskazywały na schorzenie, na które zapadają najczęściej prostytutki. Stąd walka o dobre imię królowej trwała przez jakiś czas, niestety bezskutecznie.

Królowa w kolorze karminu to powieść historyczna oparta na faktycznych wydarzeniach. Opisuje związek króla Augusta i królowej Barbary, a także dzieje ich rodzin, które z całą pewnością warto poznać. Każda kobieta była bezwolna wobec męskiego decydowania o wszystkich dziedzinach jej życia, nawet jeśli dotyczy to najwyższej sfery w społeczeństwie. Książka została wydana w sposób ładny, początek każdego rozdziału oznaczony charakterystyczną czcionką, a okładka choć skromna, niezwykle klimatyczna i nawiązująca do treści. Odpłynęłam, zagubiłam się w dworskim świecie intryg i zdrad przedstawionym przez autorkę. Uwielbiam jej barwny styl, którym potrafi czarować czytelnika. Słyszałam opinie, że akurat tutaj było go zbyt dużo, ale ja tak nie uważam. Ponieważ w ten właśnie sposób udało się jej stworzyć i pokazać tę konkretną rzeczywistość. Polecam każdemu fanowi literatury historycznej, gdyż to wysokich lotów lektura.

Moja ocena: 4/5 [bardzo dobra]

O autorze:

Renata Czarnecka  to polska pisarka, autorka powieści historycznych. "Piszę powieści historyczne, bo akurat historia mnie najbardziej pociąga. Bardzo lubię kostium, całą oprawę dawnych epok i uważam, że fajnie jest pokazywać historię z perspektywy człowieka współczesnego, a w tej historii właśnie jednostkę." [źródło informacji - lubimyczytac.pl]

Publikacja:
Lubimy czytać 
  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz