środa, 8 maja 2013

"Rzeczywista"

Autor: Saul Bellow
Tytuł: "Rzeczywista"
Wydawnictwo: Zysk i S-ka, 1999
Ilość stron: 78

Rzeczywista - Saul Bellow 

Saul Bellow jest autorem kilkunastu powieści oraz licznych nowel i opowiadań. Jako jedyny powieściopisarz trzykrotnie otrzymał National Book Award. W 1975 roku zdobył Nagrodę Pulitzera za powieść "Dar Humboldta". Rok później przyznano mu literacką Nagrodę Nobla za "połączenie w swej twórczości zrozumienia ludzkiej psychiki i subtelnej analizy współczesnej kultury". W 1990 roku Saul Bellow został uhonorowany National Book Foundation Medal za wybitny wkład w rozwój literatury amerykańskiej. Liczne wyróżnienia wywarły na mnie ogromne wrażenie i postanowiłam przekonać się o wartości jego pisarstwa. W tym celu sięgnęłam po "Rzeczywistą"...

Bohaterem powieści jest Harry Trellman, starzejący się biznesmen w chwili obecnej handlujący antykami po renowacji. Jako dziecko umieszczony w sierocińcu, chociaż jego rodzice żyli. Matka cierpiała na chorobę stawów i jeździła od jednego sanatorium do drugiego, za które płaciła jej rodzina, a ojciec był zwykłym stolarzem nie potrafiącym zapewnić żonie i synowi luksusowych warunków bytowych. Harry zrobił karierę na Dalekim Wschodzie, co zapewniło mu dochody do końca życia, ale wrócił do Chicago, gdzie ma niedokończoną sprawę uczuciową w postaci Amy Wustrin, jego miłości z czasów liceum. Ich drogi rozeszły się z powodu braku pewności siebie bohatera, który nie potrafił wtedy zawalczyć o ukochaną. Więcej szczęścia w tej kwestii miał jego przyjaciel Jay, niesamowity kobieciarz i flirciarz, który bez najmniejszego problemu poderwał Amy i został jej mężem. Teraz są po rozwodzie, Jay zmarł niedawno. Czy Harry wykorzysta sprzyjające mu okoliczności? A może znów zabraknie mu odwagi?

Akcja powieści stopniowo nabiera tempa, przyspiesza w sposób harmonijny. Ciekawie zawiązana intryga została doprowadzona do pomyślnego finału. Książka o lekkim zabarwieniu erotycznym, ale Autor nie przekroczył granic dobrego smaku. Podał przykłady pewnego trójkąta, zagmatwanych relacji byłych żon i mężów. Wierność w związku wydaje się być deficytowym towarem. Bohaterowie stworzeni na potrzeby powieści są realni i można się z nimi utożsamiać, mają wyraźne cechy charakterystyczne dopracowane w najdrobniejszych szczegółach. Bellow poradził sobie świetnie z podjętym tematem. Uważam, że zasłużył w pełni na liczne nagrody i wyróżnienia, które stały się jego udziałem. Został doceniony za całokształt twórczości.

Rzeczywista to wielowarstwowa opowieść o skomplikowanych uczuciach, którą czyta się niespodziewanie łatwo i szybko ze względu na niedużą objętość. Jednak udało się Autorowi zamieścić mnóstwo informacji, różnorodność postaci oraz intrygującą akcję. Harry spotkał kilka lat wcześniej Amy i nie rozpoznał jej, zmęczonej życiem, o szarej twarzy. Było to bolesne zderzenie marzeń z rzeczywistością. Jak poradzi sobie ze zmianami, którym uległa ukochana? Bohater zdecydował się zrobić kolejny krok w kierunku przyszłości, ale wybrał co najmniej dziwne miejsce na oświadczyny. Wszystkich zainteresowanych poznaniem odpowiedzi na powyższe pytania zapraszam do lektury. Polecam serdecznie!

Moja ocena: 4/5

Książkę przeczytałam w ramach wyzwania: Trójka e-pik (maj) oraz Z półki 2013

6 komentarzy:

 1. O, jaka wysoka ocena! Brzmi zachęcająco:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Isadora - po prostu nie mogłam wystawić niższej oceny:)
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 2. Mam dwie ksiązki z tej serii w domu, ale niestety jeszcze ich nie czytałam. Do "Rzeczywistej" bardzo mnie zachęciłaś, mam nadzieję, że będę miała okazję ją przeczytać ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. micaisonfire - bardzo się cieszę z pozytywnie wykonanego zadania:)
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 3. Pewnie trochę bym się obawiała, że przez tą niewielką objętość będę czuła pewien niedosyt, ale skoro piszesz, że autor zamieścił w nim tyle wartej przeczytania treści to ufam, że nie czułabym się zawiedziona :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. kasia23112511 - również miałam pewne wątpliwości odnośnie zawartości książki, jednak szybko się ich pozbyłam. Mam nadzieję, że w Twoim wypadku będzie podobnie:)
   Pozdrawiam :)

   Usuń