środa, 18 maja 2016

"Tajemnica Botticellego" Marina Fiorato

Autor: Marina Fiorato
Tytuł: "Tajemnica Botticellego"
Wydawnictwo: Albatros, 2012
Liczba stron: 528


Luciana Vetra - jest czasem modelką, a na stałe dziwką, jak sama o sobie mówi. To utrzymanka bogatego Benvolio Malateska i na jego prośbę zgadza się pozować słynnemu malarzowi Alessandrowi Botticellemu, jako bogini Flora, płodna i erotycznie doświadczona. 

Podczas pierwszego dnia pozowania nie otrzymuje zapłaty, dlatego kradnie ze skrytki miniaturę nieukończonego dzieła. Wyrzuty sumienia powodują, iż planuje zwrócić to artyście następnego dnia, jednak nie otrzymuje już szansy. Z przerażeniem odkrywa, że jej współlokatorka została zamordowana z tego powodu, iż oprawca pomylił obie kobiety.

Ucieka, aby ratować życie. Szuka ochrony u kochanka, ale zastaje go martwego w łóżku. Jedyne miejsce, w którym czuje się bezpiecznie to klasztor Santa Croce w towarzystwie brata Guido. Tylko ten mężczyzna jej nie pragnął, dlatego postanowiła skierować się w tym właśnie kierunku.

Okazuje się, że w klasztorze również nie jest spokojnie i oboje muszą uciekać. Dochodzą do wniosku, że właściciel obrazu sądzi, iż znają jego tajemnicę. Teraz próbują odkryć ten sekret, aby mieć kartę przetargową w zdecydowanie nierównej walce. Trop na jaki wpadają przyprawia ich o szybsze bicie serca. Czy uda im się powstrzymać, co wydaje się nieuniknione? 

Wbrew zdrowemu rozsądkowi zakochują się w sobie. Pomimo, że dzieli ich pochodzenie, wychowanie, a także podejście do codziennych spraw, poddają się uczuciom. Guido nie przyjął do tej pory ślubów zakonnych, więc Luciana ma nadzieję na szczęśliwe zakończenie, jednak nie próbuje wykorzystać jego zachwianej wiary w kościół jako instytucji, tylko czeka na moment, kiedy otworzy się na wspólną przyszłość.

Tajemnica Botticellego to genialna powieść historyczna, ściśle związana z obrazem Primavera autorstwa Sandra Botticellego, po brzegi wypełniona tajemnicami, sekretami, poszukiwaniem odpowiedzi, nieustannym wyścigiem z czasem. Na oczach czytelnika główna bohaterka zmienia się z wulgarnej, bezczelnej dziwki w normalną, wartościową kobietę.  Nie wiadomo czy powodem owego przeistoczenia jest miłość, albo jej wewnętrzna siła i pragnienie bycia lepszą. Z pewnością Guido przyczynił się do tej przemiany.  Staranne wydanie książki sprawia, że przyjemnie trzymać ją w rękach, a piękna okładka przyciąga wzrok, kusi, wabi, nęci... Gorąco namawiam do zapoznania się z lekturą, gdyż jest to kawałek świetnie napisanej prozy.

Moja ocena: 5/5 [rewelacyjna]

Książkę przeczytałam w ramach wyzwania: History Books

O autorze:

Marina Fiorato to współczesna pisarka brytyjska, jest absolwentką historii na Oksfordzie oraz Uniwersytecie Weneckim. Po studiach pracowała jako ilustratorka, aktorka i recenzentka filmowa; zajmowała się stroną wizualną koncertów rockowych, m.in. takich zespołów jak The Rolling Stones i U2. W dorobku literackim ma cztery powieści historyczne: The Glassblower of Murano, Migdałowa Madonna, Tajemnica Botticellego i The Daughter of Siena. Wkrótce ukaże się jej kolejna książka The Palladio Affair. [źródło informacji - okładka książki]

Publikacja:
   
 Tajemnica Botticellego [Marina Fiorato]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz