czwartek, 26 maja 2016

"Zakochać się" Cecelia Ahern

Autor: Cecelia Ahern
Tytuł: "Zakochać się"
Wydawnictwo: Akurat, 2014
Liczba stron: 416


Christine Rose jest świadkiem próby samobójczej Simona, z powodu której odczuwa wyrzuty sumienia, bo nie zdołała mu pomóc. To zdarzenie uświadomiło jej, że małżeństwo, w którym tkwi od lat jest nieudane i pragnie je zakończyć, ale dotychczas nie miała odwagi. Marzy o napisaniu poradnika psychologicznego, jednak nie umie się skupić ani znaleźć natchnienia. Jej głównym życiowym celem jest pomaganie innym ludziom, po prostu chciałaby naprawiać świat i posiada do tego odpowiednie predyspozycje. W wieku pięciu lat straciła mamę i wychowaniem jej oraz dwóch sióstr zajmował się ojciec. 

Christine zauważa na jednym z dublińskich mostów młodego mężczyznę, który znajduje się po drugiej stronie barierek i ewidentnie próbuje skoczyć. Jego intencje są aż nadto wyraźne, nie pozostawiają absolutnie żadnych wątpliwości, że chce się zabić. To Adam Basil, a dziewczyna nie byłaby sobą, gdyby nie chciała go uratować. Po długich namowach udaje się go przekonać, aby zszedł z mostu w bardziej bezpieczne miejsce. Zawierają szaloną umowę: on na zawsze zrezygnuje z myśli samobójczych, jeżeli przed trzydziestymi piątymi urodzinami Christine zdoła go przekonać, że jednak warto żyć.

Adam opowiada własną historię, wyjaśnia dlaczego targnął się na swoje życie. Mianowicie zdradza go narzeczona, na dodatek robi to z jego najlepszym przyjacielem. Mama Adama zmarła na raka, kiedy miał pięć lat, został wysłany do szkoły z internatem, a teraz ma przejąć firmę umierającego ojca, czego nie chce zrobić. Pracuje w Straży Przybrzeżnej, a jeśli nie przyjmie oferty, prowadzenie rodzinnej firmy zostanie przekazane jego kuzynowi, który z pewnością doprowadzi ją do ruiny. Jak widać rzeczywiście ma wiele powodów, aby nie chcieć żyć. Zaczyna się szalony wyścig z czasem, zostały tylko dwa tygodnie. Czy uda się Christine wykonać arcytrudne zadanie, którego się podjęła?

Zakochać się to współczesna, romantyczna powieść obyczajowa, która najbardziej skupia się na emocjach, ludzkiej wrażliwości, empatii, a także głęboko skrywanych pragnieniach. Ukazuje barwnych bohaterów, z którymi można się utożsamić, ale poza postaciami pozytywnymi spotkamy również podłe jednostki. Autorka stworzyła pełną gamę dopracowanych w każdym szczególe osób. Posiada niezwykle lekkie pióro, niektóre fragmenty opisuje w sposób poważny, a przy innych nieźle się ubawiłam. Nie boi się poruszać trudnych tematów, dlatego w żadnym stopniu nie jest to banalna opowieść. Okładka raczej charakterystyczna dla tego typu literatury, choć nie powala, jednak posiada swój urok. Serdecznie polecam przede wszystkim fanom prozy obyczajowej. Naprawdę warto przeczytać i na kilka godzin zapomnieć o szarej rzeczywistości.

Moja ocena: 4/5 [bardzo dobra]

Książkę przeczytałam w ramach wyzwania: Czytamy powieści obyczajowe

O autorze:

Cecelia Ahern zasłynęła przez powieść PS Kocham Cię, na której podstawie nakręcono cieszący się ogromnym powodzeniem film. Jej kolejne powieści urzekły czytelników w 46 krajach - tematyka tych książek trafia do serc odbiorców na wszystkich kontynentach, a ich łączny nakład przekroczył już 15 milionów egzemplarzy. Cecelia Ahern zajmuje się również pisaniem scenariuszy seriali telewizyjnych; m.in. jest współautorką amerykańskiego hitu komediowego Kim jest Samantha? [źródło informacji - okładka książki]

Publikacja: 
Zakochać się [Cecelia Ahern] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

4 komentarze:

 1. Mam za sobą dwie powieści Ahern - jedna przypadła mi do gustu, a druga niekoniecznie, dlatego chętnie sięgnę po jeszcze jakąś książkę jej autorstwa, aby wiedzieć, czy jestem bardziej na "tak", czy "nie".

  OdpowiedzUsuń
 2. Ahern jest moią mistrzynią w opisywaniu ludzkich losów. Kocham jej styl i spojrzenie na świat. ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam książkę na swojej półce i niedługo mam zamiar ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam Ahern, to taki kochany żuczek, który w cudowny sposób potrafi opisywać w prostych słowach najpiękniejsze rzeczy! ;)

  OdpowiedzUsuń