niedziela, 5 maja 2013

"Kochanka Słońca"

Autor: Sandra Gulland
Tytuł: "Kochanka Słońca"
Wydawnictwo: Bukowy Las, 2012
Ilość stron: 462

Kochanka Słońca - Sandra Gulland 

Sandra Gulland należy do grona moich ulubionych Autorów i z ogromną radością stwierdzam, że tworząc "Kochankę Słońca" umocniła swoją pozycję jeszcze bardziej. Wcześniej trylogia o żonie Napoleona Bonaparte wywarła na mnie pozytywne wrażenie i od tej pory jestem fanką Autorki. 

Ludwika de la Valliere, zdrobniale nazywana Petite to główna bohaterka powieści, a zarazem narratorka opowiadająca o swoich życiowych zmaganiach. Jest córką Wawrzyńca, który leczył ludzi, Franciszki zajmującej się między innymi suszeniem ziół oraz siostrą starszego o dwa lata Jana. Petite potrafi czytać w wieku sześciu lat, jest niezwykle bystrym dzieckiem kochającym księgi ojca oraz trudne w obyciu i narowiste konie. Tym sposobem zaprzyjaźnia się z Diablo - dzikim koniem, który nikomu nie pozwala na zbliżenie a tym bardziej osiodłanie. Rodzice decydują o zastrzeleniu jej ulubieńca, ale nasza mała bohaterka jest zdesperowana i nieustępliwa w tej kwestii, a przy pomocy czarnej magii osiąga cel. Nieokiełznana natura Petite jest przyczyną wielu nieprzyjemnych scen. Uraz po złamaniu nogi unieruchamia ją na dłużej, jedna noga pozostała krótsza od drugiej, co pozostało jej do końca życia.

Ojciec Wawrzyniec umiera na zawała serca, a Diablo ucieka z boksu i przez lata Petite nie potrafi wpaść na jego ślad. Po tych wydarzeniach Ludwika traci mowę i matka postanawia wysłać ją do klasztoru urszulanek w celach edukacyjnych oraz wychowawczych. Franciszka przyjmuje oświadczyny markiza de Saint - Remy i odbiera córkę z murów klasztornych, które dawały jej poczucie bezpieczeństwa i odrobinę spokoju. Odzyskuje mowę równie niespodziewanie, jak straciła uprzednio. Po pewnych perypetiach zostaje damą dworu i przenosi się na dwór królewski, gdzie zakochuje się z wzajemnością w żonatym królu Ludwiku XIV. Petite należy do niższej szlachty i ma niewielkie szanse na zamążpójście. Zdobycie serca francuskiego monarchy Ludwika XIV, zwanego Królem Słońce stanowi dla niej szansę na awans społeczny, jako konkubinie króla otwiera się przed nią szereg możliwości. Ich romans kwitnie, ale jak długo będzie im pisany idealny związek?  Czy coś stanie na przeszkodzie szczęściu zakochanych?

Kochanka Słońca to piękny historyczny romans ukazujący dworskie obyczaje panujące w siedemnastowiecznej Francji. Autorka wiernie oddała charakter Paryża nie zapominając w relacjach nawet o jego przykrym zapachu. Opisała piękną i majestatyczną katedrę Notre - Dame, co świadczy o znajomości szczegółów. Stworzyła szereg postaci zarówno historycznych, które można znaleźć w literaturze faktu z tego okresu, jak i postaci fikcyjnych, które perfekcyjnie wkomponowała w całość. Dzięki temu każdy bohater wydaje się być prawdziwy. Sandra Gulland sprawnie pokierowała ich losami. Styl pisowni charakterystyczny dla epoki. Na uznanie zasługuje także okładka, która prezentuje się wyjątkowo. Jestem oczarowana całokształtem powieści i z pełną odpowiedzialnością zachęcam do czytania, bo naprawdę warto!

Moja ocena: 5/5

Książkę przeczytałam w ramach wyzwania: History Books

Kochanka Słońca [Sandra Gulland] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

4 komentarze:

 1. Bardzo, bardzo mnie cieszy twoja pozytywna opinia! Jestem ciekawa, jaką następną postać weźmie Gulland na tapetę, bo mam nadzieję, że na Kochance Słońca się nie skończy!
  Pozdrawiam serdecznie :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Isadora - też mam taką nadzieję :)
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 2. Mam tę książkę na liście do przeczytania, mam nadzieję, że kiedyś mi się uda:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Paula - życzę Ci tego gorąco, bo warto. Nie pożałujesz z pewnością:)
   Pozdrawiam :)

   Usuń