piątek, 17 maja 2013

"Pępowina"

Autor: Majgull Axelsson
Tytuł: "Pępowina"
Wydawnictwo: Wydawnictwo AB, 2013
Ilość stron: 540

Pępowina - Majgull Axelsson 

Główna bohaterka powieści Minna po śmierci swojej matki przeprowadza się do cioci Sally, właścicielki dobrze prosperującej restauracji. Ojciec Dag pracuje w telewizji, ale oficjalnie nie uznał swej jedynej córki, podobnie jak babcia nie uznała swej wnuczki. Byli przedstawicielami bogatej rodziny z tradycjami i nie mieli zamiaru komplikować sobie życia.

Sally staje się matką dla Minny, a zarazem przyjaciółką, zapewnia jej o niebo lepsze warunki życia niż miała w domu rodzinnym, otrzymuje własny pokój, porządne ubrania, jada regularnie posiłki. Ciocia umiera na raka płuc pozostawiając cały majątek, zarówno dom, jak i restaurację swej siostrzenicy. Minna jest samotną matką Sofii, która jej wydaje się idealna, piękna i zdolna, jednak do czasu. Bezwarunkowa miłość doprowadziła do nieszczęścia. Hasło przewodnie Minny to "Precz! Z drogi! Won!". Kiedy niewygodne dla niej myśli pojawiały się w głowie wprowadzając ją w rozdrażnienie powtarzała je jak mantrę.   

Marguerite to aktorka w przeszłości odnosząca znaczące sukcesy, dbająca o wygląd zewnętrzny, aktualnie alkoholiczka, której przestało zależeć na aparycji. Mąż Henrik jest inteligentny i przystojny, ale nie gwarantuje to udanego małżeństwa, coś zwyczajnie nie gra w ich związku. Syn Anton to niedoszły samobójca, który wstępuje do sekty, a z rodzicami nie znajduje wspólnego języka. Marguerite wychowała się w rodzinie, w której ojciec był prostakiem nadużywającym alkoholu, matka zaś gotowa dla córki na każde poświęcenie.

Ritva to młoda, samotna dziennikarka szukajaca miejsca swojego przeznaczenia. Jej mama pracowała w domu opieki dla ludzi starszych, tata był człowiekiem niełatwym we współżyciu, leczył sukcesami córki własne niedociągnięcia, nie stanowił dla niej żadnego oparcia.

Anette to kelnerka zatrudniona w restauracji Minny. Jej rodzice byli zrzędzącymi, wiecznie niezadowolonymi ludźmi, na których nie mogła liczyć w żadnej sytuacji. Ojciec często ją bił, a matka nie robiła nic, aby temu zapobiec. Sonny - jej mąż nadużywa alkoholu, bezustannie podejrzewa o niewierność i szantażuje samobójstwem. Córka Madeleine jest egoistyczną,  rozpieszczoną przez dziadków dziewczynką. Anette ma skłonności do pedanterii, jakby przynajmniej w ten sposób miała na coś wpływ, mogła nad czymś panować. Twierdzi, że "chociaż zawsze starannie się myję, czeszę, prasuję ubrania, to jednak zawsze jestem w jakiś sposób brudna, pognieciona, rozczochrana." [str. 371]

Powieść została napisana z perspektywy Minny, Marguerity, Ritvy oraz Anetty, które dziwnym zrządzeniem losu spotykają się w restauracji Minny, na zewnątrz szleje sztorm i nadciąga powódź. Na światło dzienne wychodzą mroczne tajemnice przeszłości. Co połączyło te kobiety? 

Autorka stworzyła piękną historię o odpowiedzialności, jaka spoczywa na ramionach matki czy ojca. Każdy z bohaterów szuka odskoczni od demonów. Kiedy dopadają bolesne wspomnienia, chowają głowy w przysłowiowy piasek, nie potrafią stawić czoła rzeczywistości. Charakterystyka każdego z nich jest bardzo szczegółowa. Majgull Axelsson bez zbędnego pośpiechu przeprowadza czytelnika przez strony powieści, drobiazgowo omawia każdą poruszoną tematykę, rozważa, zastanawia się.

Pępowina to książka o niezdrowych relacjach na linii rodzic - dziecko, błędach popełnianych przez pierwszych i powielanych przez drugich, o pragnieniu i celu zemsty. Autorka porusza najważniejsze sprawy egzystencjalne, dlatego skupiłam się w mojej ocenie głównie na przesłaniu powieści, a nie na szczegółach czysto technicznych. Chociaż i tak nie miałabym się do czego "przyczepić". Dokąd może zaprowadzić nieodpowiednie wychowanie?  Czy zmiana po wielu latach skostniałych przyzwyczajeń wydaje się możliwa? Odpowiedź znajdziecie tutaj. Szczerze polecam i zachęcam do czytania.

Moja ocena: 5/5

Książkę przeczytałam w ramach wyzwania: Trójka e-pik (maj)

6 komentarzy:

 1. Ciężka lektura, ale zdecydowanie warto przeczytać! W przyszłości chciałabym również poznać pozostałe powieści autorki :-)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Isadora - z każdej strony słyszę jedynie pozytywne opinie o jej książkach, więc coś musi być na rzeczy :)
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 2. Od dawna planuję zapoznanie się z twórczością tej autorki. "Pępowina" wydaje się lekturą, która przypadłaby mi do gustu, dlatego nie mogę doczekać się, kiedy moja biblioteka zaopatrzy się w nią.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sylwuch - serdecznie polecam "Pepowinę". Jestem absolutnie przekonana, że nie zawiedziesz się na tej powieści :)
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 3. Duże nagromedzenie trudnych życiowych historii, ciekawa jestem jak autorka przedstawiła każdą z nich.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. kasia23112511 - Autorka spisała się na medal opisując historie każdego z bohaterów :)
   Pozdrawiam :)

   Usuń