poniedziałek, 19 sierpnia 2013

"Wyśniona miłość"

Autor: Magda Kaczmarczyk
Tytuł: "Wyśniona miłość"
Wydawnictwo: Wydawnictwo Radwan, 2010
Ilość stron: 250


'Wyśniona miłość' to debiut literacki Magdy Kaczmarczyk, która ukończyła kurs Psychologii Alternatywnej w Centrum Psychologiczno - Terapeutycznym w Łodzi, kurs Wróżenia z Kart Klasycznych i Tarota, a także kurs Numerologii. Postanowiła wykorzystać zdobytą wiedzę z dziedziny ezoteryki w swojej pierwszej powieści, czyniąc ją atrakcyjną i niepowtarzalną na rynku wydawniczym.

Agata Weber jest atrakcyjną, samotną maturzystką pełną niesprecyzowanych planów odnośnie swojej przyszłości, totalną bałaganiarą ze słabością do markowych perfum. Często nie potrafi porozumieć się z rodzicami, ale zawsze może liczyć na wsparcie najlepszej, chociaż starszej o dziesięć lat przyjaciółki Mirelli oraz brata Maćka, z którym łączy ją niezwykła więź. Kiedy ten znika w niewyjaśnionych okolicznościach, a policja zaczyna węszyć wokoło, świat Agaty roztrzaskuje się na tysiąc kawałków. Rodzice przynajmniej w kryzysowej sytuacji stają po stronie syna zapominając o dawnych urazach i nieporozumieniach. 

Piotrek to dojrzały, posiadający rodzinę, zabójczo przystojny, opiekuńczy oraz wyrozumiały psychoterapeuta i tarocista. Pierwsze spotkanie dosłownie ich oczarowało, prędko doszli do zgodnego wniosku, że przeznaczeniem jest wspólna przyszłość. Piotr zdumiony przygląda się Agacie i stwierdza, że to kobieta, która pojawia się w jego snach. Wcześniej nie rozumiał ich sensu, dopiero później doznał olśnienia. Miłość, która połączyła dwa serca była trudna i skomplikowana, ale zdecydowanie postanowili o nią walczyć wbrew licznym przeciwnościom losu. 

Początkowo krytycznie oceniałam związek Agaty z Piotrem obarczonym żoną i dziećmi, którzy bez najmniejszych skrupułów czy wyrzutów sumienia postanowili zniszczyć rodzinę. Ale poznając bliżej oblicze jego podłej, wrednej żony, pozbyłam się wszelkich obiekcji i zaczęłam im szczerze kibicować. Nic dziwnego, że pokochał inną kobietę. Agata rozwija się na kartach powieści, z nieśmiałej nastolatki przeistacza w dojrzałą emocjonalnie kobietę z ognistym temperamentem. Na oczach czytelnika powoli rozkwita romans.

Magda Kaczmarczyk stworzyła tryptyk miłosny, którego ‘Wyśniona miłość’ stanowi pierwszą część. Kolejne to ‘Zakazana miłość’ i ‘Spełniona miłość’, w których poznamy dalsze losy zakochanej pary. Obawiałam się ckliwego romansidła, a tu proszę – jaka miła niespodzianka! Znalazłam wciągającą fabułę, nieoczekiwane zwroty akcji, nutę sensacji i kryminału. Bardzo intrygująca mieszanka. Akcja nabiera tempa z każdą przeczytaną stroną. Narracja przejrzysta i klarowna, ale zdecydowanie przeważają monologi nad dialogami, co zupełnie nie stanowi wielkiego mankamentu. Fabuła została pokierowana w lekko naiwny sposób, każdy problematyczny wątek kończy się sukcesem przy pierwszym podejściu, bez zbędnych komplikacji. Wydaje mi się, że w realnym życiu nic nie przychodzi tak łatwo. Nawet własną niewinność nieraz ciężko udowodnić, a Maciek stał się niekwestionowanym mistrzem w tej dziedzinie. Nie spodobał mi się pomysł na okładkę. Mężczyzna prezentowałby się lepiej gładko ogolony, a z nieokiełznanym zarostem na twarzy sprawia wrażenie odrobinę niechlujnego. Ale to rzecz gustu, innym może odpowiadać. Generalnie rzecz ujmując jestem naprawdę pozytywnie zaskoczona całokształtem książki. 

Wyśniona miłość to ciekawa powieść obyczajowa z kryminalną nutą w tle, napisana z oryginalnym poczuciem humoru. Zawiera ezoterykę w pigułce, ale przedstawioną w sposób przystępny nawet dla laika w tym temacie, szczegółowo opisany sens wróżenia z kart, rozwoju duchowego, usuwania barier emocjonalnych czy niszczenia utartych wzorców. Osobiście interesuje mnie numerologia, nawet jestem w posiadaniu poradnika, z którego często korzystam, z tego powodu książka autorstwa Magdy Kaczmarczyk zainteresowała mnie na tyle, aby po nią sięgnąć. Mało tego, bardzo mi się spodobała. Tym bardziej zaskakujące z powodu mojej blokady przed czytaniem prozy rodzimych autorów, do których nie mam zaufania. Miło przekonać się o wartości kolejnej polskiej pisarki. Oby to doświadczenie zaprocentowało w przyszłości. Serdecznie zapraszam do lektury.


Moja ocena: 4/5

Książkę przeczytałam w ramach wyzwania: Czytamy powieści obyczajowe


ZA KSIĄŻKĘ SERDECZNIE DZIĘKUJĘ AUTORCE :)

ZA KSIĄŻKĘ SERDECZNIE DZIĘKUJĘ PORTALOWI SZTUKATER

6 komentarzy:

 1. Zgadzam się, książka brzmi straszliwie ciekawie. Przyznam, że gdyby nie Twoja recenzja nie wiem, czy sięgnęłabym po książkę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Katie - cieszę się, że moja recenzja zachęciła Cię do czytania:) Pozdrawiam!

   Usuń
 2. Ezoteryka, tarot, wróżby - to nie moje klimaty, nawet jeśli są to tylko motywy w tle. Tym razem sobie odpuszczę:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Karolina - rozumiem doskonale. Szkoda czasu na lekturę, która na wstępie Cię nie zainteresowała:) Pozdrawiam!

   Usuń
 3. Obyczaj z kryminałem chętnie przeczytam :)Pozdrowienia :0

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książkowa fantazja - ciekawa mieszanka! Pozdrawiam:)

   Usuń