piątek, 23 sierpnia 2013

"Zakazana miłość"

Autor: Magda Kaczmarczyk
Tytuł: "Zakazana miłość"
Wydawnictwo: Wydawnictwo Radwan, 2011
Ilość stron: 360


‘Zakazana miłość’ to druga część historii miłosnej Agaty i Piotra, powieść autorstwa Magdy Kaczmarczyk, która zadebiutowała ‘Wyśnioną miłością’. Przedstawia koleje losu szaleńczo zakochanej w sobie pary, zmuszonej do niewyrównanej walki o uczucie z wieloma przeciwnościami.

Agata ze świetnymi wynikami zdaje egzamin dojrzałości. Nienasyceni kochankowie cieszą się swoim towarzystwem, niestety do pewnego momentu. Dziewczyna zaczyna zwracać większą uwagę na różnicę wieku, czując się przy Piotrze jak smarkula, a nie dorosła kobieta. Obawia się, że nie pasuje do jego świata, ogarnięta przez nieustające wątpliwości, pomimo ogromnej miłości, jaką go darzy. Piotrek świadomy faktu odnalezienia drugiej połówki obawia się, czy to wystarczy, aby dłużej utrzymać związek. Rozsadza go zazdrość o Agatę, co staje się przyczyną konfliktów,  nieporozumień i niedojrzałych kłótni. Dziewczyna stale go zapewnia o swej wierności, co na dłuższą metę staje się dosyć męczące. 

Żona Piotra, Elwira dowiaduje się o romansie męża, czym nie jest zbytnio zachwycona. Wprost przerażona perspektywą rozwodu i koniecznością pracy na etacie postanawia nie dopuścić do rozstania, a wyobraźni jej w tym zakresie nie brakuje. Nawet nie odstrasza jej nałożenie klątwy na związek kochanków, żeby tylko się rozpadł. Nie kryje zupełnie faktu, że przykłada wagę jedynie do pieniędzy Piotra zupełnie go nie kochając, raczej zajmując stanowisko na przeciwnym biegunie zapalczywej nienawiści. Matka Elwiry, mistrzyni czarnej magii rzuca urok na zakochanych, podejmuje się ostatecznych rozwiązań, aby ich rozdzielić. Za jej sprawą ścieżki obojga się rozdzielają. Czy owe knowania padną na podatny grunt? Jak silna okaże się łącząca ich miłość?

Magda Kaczmarczyk postawiła bohaterów przed arcytrudnym zadaniem: walki o miłość, którą z każdej strony próbowano zdeptać i unicestwić poprzez działanie nieżyczliwych osób trzecich, zastosowanie nieczystych sił oraz zdradliwej czarnej magii. Akcja toczy się do połowy książki leniwie, zupełnie inaczej niż w przypadku pierwszej części trylogii. Szereg nieporozumień pomiędzy kochankami niemiłosiernie przeciąga się na kartach powieści. Poza tym liczne przesłodzone wyznania i zapewnienia o uczuciach, pragnieniu bycia ze sobą. Wiem, że to opowieść o miłości, ale wprost najeżona do przesady słowami ‘kocham cię’, które straciły w moich oczach na autentyczności. Dodatkowo lekko rozmyły się postaci stworzone przez autorkę, zabrakło im zdecydowania i wyrazistości, chociaż otrzymały nowe umiejętności, jak Piotra gra na perkusji czy Agaty na gitarze. Zdecydowany atut powieści stanowi wątek wróżbiarstwa oraz numerologii zapoczątkowanej podobno przez Pitagorasa, a także wyjawienie tajemnicy rodzinnej głównej bohaterki. Autorka używając swego charakterystycznego lekkiego stylu pisania przedstawiła wysmakowane sceny łóżkowe, które zdecydowanie zyskały na wartości. Wcześniejsze uwagi dotyczące okładki pierwszego tomu pozostają jak najbardziej aktualne, to znaczy nie wpasowała się w mój wymagający, estetyczny gust. 

Zakazana miłość to druga część tryptyku miłosnego opowiadającego historię niełatwej miłości dojrzałego mężczyzny i dużo młodszej kobiety. Wzbogacona przez autorkę o sytuacje z pogranicza magii i misterium czyni ją wyjątkową oraz niepowtarzalną. Pomimo tego, iż momentami akcja dosłownie kulała nie przeszkadzało mi to za bardzo w lekturze. Czynię porównania do pierwszej części, co jest niejako bezwiedne i znając możliwości pisarki w zakresie utrzymania napięcia, odczuwam pewien niedosyt. Autorka ciekawie przedstawiła emocje targające bohaterami, sercowe rozterki, czystą rozpacz w chwili rozstania, uświadamiające im, że nie potrafią bez siebie żyć i psychicznie słabi upadają na samo dno. Przede mną ostatnia część trylogii, po którą z pewnością sięgnę, aby zobaczyć, co Magda Kaczmarczyk ma jeszcze do zaoferowania oraz jaki finał przygotowała dla bohaterów. Polecam wszystkim czytającym powieści obyczajowe oraz zainteresowanym sprawami ezoteryki i bezwarunkowej miłości.

Moja ocena: 3/5

Książkę przeczytałam w ramach wyzwania: Czytamy powieści obyczajowe


  ZA KSIĄŻKĘ SERDECZNIE DZIĘKUJĘ AUTORCE :)

ZA KSIĄŻKĘ SERDECZNIE DZIĘKUJĘ PORTALOWI SZTUKATER

8 komentarzy:

 1. Temat wydaje się pospolity, a mimo tego, jestem ciekawa jego realizacji. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. malutka_ska - rzeczywiście sprawia takie wrażenie:) Jednak zachęcam Cię do czytania i wyrażenia własnej opinii:) Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 2. Zgadzam się z moją poprzedniczką (: Czytałam recenzję pierwszej książki i bardzo mnie zaciekawiłaś, dlatego chętnie przeczytam i kontynuację :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Katie - fajnie, że zainteresowała Cię moja recenzja:) Pozdrawiam!

   Usuń
 3. Mam wrażenie, może niesłuszne, że całość jest nieco przesłodzona, chociaż ten wątek magiczny dosyć ciekawy się wydaje :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. kasia23112511 - masz całkowitą rację! Faktycznie książka jest lekkim 'słodziakiem'. Pozdrawiam:)

   Usuń
 4. Dosyć średnio się zapowiada i póki co podziękuję :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książkowa fantazjo - doskonale rozumiem Twój wybór! Pozdrawiam:)

   Usuń