sobota, 29 czerwca 2013

Stosik czerwcowy [2013]:)


W CZERWCOWYM STOSIKU ZNAJDUJĄ SIĘ W KOLEJNOŚCI OD GÓRY:

1. "W imię miłości"  Jodi Picoult - zakupiona w supermarkecie Dino za nieduże pieniądze, bo wydanie kieszonkowe...

2. "Dom na Sycylii" Rosanna Ley - kupiona na Allegro, której zapragnęłam całym sercem od momentu wydania. Opłaciło się, bo właśnie czytam i jest rewelacyjna...

3. "Dom córek" Sarah - Kate Lynch - z wymiany na Lubimy Czytać

4. "Ocalały" Sam Pivnik - odkupiona od Przyjaciółki po przystępnej cenie :)

5. "Czarny Wygon. Bisy" Stefan Darda - tej jednej brakowało na mojej półce i musiałam kupić...

6. "Dom tajemnic" Lorena Martin D. - odkupiona od Przyjaciółki

7. "Pieśń Maorysów" Sarah Lark -  upragniony zakup na Allegro.

8. "Trzecia tajemnica" Steve Berry - odkupiona na Lubimy Czytać

9. "Spustoszenie" Bernard Cornwell - prezent od Przyjaciółki

10. "Antykwariusz" Aleksander Buszkow - powieść recenzencka od portalu Sztukater, za którą składam serdeczne podziękowania :)

NA KONIEC NIESPODZIANKA !!!


Na autograf Stefana Dardy polowałam od dłuższego czasu biorąc udział w kilku konkursach, które organizował. Niestety nie poszczęściło mi się. Ale jak widzicie na załączonym wyżej zdjęciu - NARESZCIE MAM! Nie powiem, jak weszłam w jego posiadanie. Niech zostanie to moją słodką tajemnicą :)

środa, 26 czerwca 2013

"Dom tajemnic"

Autor: Lorena Martin D.
Tytuł: "Dom tajemnic"
Wydawnictwo: Bukowy Las, 2013
Ilość stron: 400


Lorena Martin D. jest spokrewniona z Porfirio Diazem, dyktatorem Meksyku do 1910 roku. Napisała powieść podczas podróży do Polski związanej bezpośrednio z poszukiwaniem zaginionej gałęzi rodziny. Znalazła w naszej ojczyźnie materiał na książkę, bazując na licznych źródłach podanych w bibliografii, co świadczy o drobiazgowym poznaniu faktów historycznych i przekazaniu ich rzetelnie w powieści. "Dom tajemnic" to jej polski debiut autorski.

Główna bohaterka Amada, to młoda Amerykanka meksykańskiego pochodzenia szukająca na własną rękę odpowiedzi, które są głęboko skrywane i trzymane w najściślejszej tajemnicy. Członkowie rodziny zbywają  to milczeniem jako sprawę poufną, bolesną czy wręcz wstydliwą. Babciny kuferek z rodzinnymi sekretami napędza machinę ciekawości, a zarazem skłania do bezzwłocznego wszczęcia poszukiwań. Trop wiedzie do Davida Anasosy, wieloletniego pracownika jej dziadków, utrzymującego, że Carmina oraz Hilda to jedyne kobiety, które złamały mu serce. Tak się składa, że obie są babciami Amady. Poznajemy historię życia trzech niezwykłych kobiet, których losy splątane są nierozerwalnie z historycznymi wydarzeniami XX wieku, jak rewolucja w Meksyku, wojna domowa w Hiszpanii oraz żydowskie getto w Warszawie.

Carmina jest upartą wnuczką dyktatora, którego rządy rewolucja meksykańska postanowiła obalić w 1910 roku. Po krótkim związku małżeńskim ze starszym mężczyzną wprowadza się do samotnej ciotki, która podstępem adoptuje jej nieślubnego synka, z czym do końca nie może się pogodzić. Hilda to dumna kobieta interesu, opuszczająca ogarniętą wojną domową Hiszpanię. Zbija majątek  w nieuczciwy sposób i nie tworzy szczęśliwego związku, a mąż poznaje miłość swojego życia, Polkę żydowskiego pochodzenia, pragnie przeprowadzić rozwód i zacząć wszystko od nowa. Lea jest niezachwianą w swoich decyzjach pielęgniarką, której brutalną codziennością stał się horror getta warszawskiego. Poznaje Ramira, męża Hildy, którego obdarza uczuciem i zachodzi w ciążę. Fakt ów dociera do niej dopiero po ich rozstaniu, ale ciągle ma nadzieję na wspólną przyszłość. Niestety plany zostają pokrzyżowane przez wybuch II wojny światowej, a ich bezpieczeństwo wystawione na najcięższą próbę.

Lorena Martin zjawiskowo stopniuje emocje oraz wyjawia informacje, które Amada po wielu prośbach uzyskuje od Davida, a przy okazji czytelnik musi uzbroić się w anielską wprost cierpliwość. Wnuczka Carminy i Hildy z trudnością akceptuje fakty z życia jej przodków, poznaje od nowa, kształtuje na ich temat własne opinie. Nie wierzy w realność opowieści o tym, że jej przodek to haniebnie osławiony przez historię dyktator. Fakty mówią same za siebie i bezsprzecznie wskazują na to, że babcia przez wzgląd na bezpieczeństwo najbliższych odgrodziła rodzinę od przeszłości, gdyż ośmioro jej braci zginęło w niejasnych okolicznościach.

Autorka przedstawia porażającą statystykę śmiertelnych ofiar w trzech krajach ogarniętych wojenną zawieruchą, jednak najmocniej z nich poruszyła mnie sprawa getta warszawskiego, dlatego, że polskie realia są bardziej mi bliskie i łatwiejsze do wyobrażenia. Czytałam dotychczas sporo literatury o tematyce wojennej, a nie odczuwam przesytu, niezmiennie doprowadza mnie do płaczu. Lorena Martin wspomina w powieści o Jedwabnem, każdy z nas wie, o czym mowa, a przynajmniej powinien. To wioska, w której setka rozwścieczonych Polaków zapędziła czterystu Żydów do stodoły, po czym żywcem spaliła, a reszta mieszkańców przyglądała się obojętnie. W książce spotkamy również wychowanków Janusza Korczaka, który do samego końca pozostał im więcej niż wierny oraz Irenę Sendlerową, która wyprowadziła z getta ponad dwa tysiące dzieci, stając się dla mnie bohaterką tego okresu. 

Dom tajemnic to powieść najeżona rodzinnymi sekretami, które aż się proszą o wydobycie na światło dzienne. Intrygująca i rzetelna narracja, stopniowo wyłaniający się obraz pogmatwanych ludzkich losów, szalenie skrajnych uczuć oraz konsekwencje życiowych wyborów. Autorka wykorzystała retrospekcje i uzyskała interesującą atmosferę książki, która wciągnęła mnie od pierwszej strony, co  wcale nie dziwi zważając na genealogiczne upodobania. To piękna saga rodzinna obsadzona w głównej mierze przez odważne kobiece postaci, skłonne do najwyższych poświęceń dla dobra ukochanych osób. Polecam wszystkim zainteresowanym prowadzeniem śledztwa pod hasłem: śladami przodków. Każdego, kogo ciekawi efekt końcowy poszukiwań, ujawniania tajemnic - zapraszam do zatracenia się w tej niebanalnej lekturze.

Moja ocena: 5/5

Książkę przeczytałam w ramach wyzwania: History Books, 100 książek, które trzeba przeczytać przed śmiercią oraz Nie tylko literatura piękna...

Opublikowano na stronie: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/173779/dom-tajemnic/opinia/11617406
 

niedziela, 23 czerwca 2013

"Lewa strona życia"

Autor: Lisa Genova
Tytuł: "Lewa strona życia"
Wydawnictwo: Papierowy Księżyc, 2013
Ilość stron: 245



Lisa Genova wywarła na mnie ogromne wrażenie poprzez napisanie swojej pierwszej wyjątkowej powieści pt. "Motyl". Czekałam niecierpliwie na kolejną książkę jej autorstwa i zastanawiałam się z domieszką niepewności, czy "Lewa strona życia" spełni moje wygórowane oczekiwania. Moje wątpliwości okazały się zupełnie bezzasadne, gdyż zmierzyła się z następną książką w sposób profesjonalny. Jest dla mnie mistrzynią w dziedzinie emocji. Po prostu "czapki z głów"!

Bohaterką powieści jest trzydziestosiedmioletnia Sarah Nickerson, będąca pracującą na stanowisku wiceprezesa do spraw zasobów ludzkich, matką trójki dzieci, bezustannie odczuwającą wyrzuty sumienia z powodu wiecznego braku dla nich czasu. Choć stara się, jak może najlepiej, pomimo tego zdarzają się niezaplanowane trudności. Sarah potrafi robić maksymalnie dużo rzeczy jednocześnie, wykorzystując każdą wolną minutę na dodatkowe obowiązki. Nawet na płacz ma wyznaczony odpowiedni czas, jednak dla siebie samej nie potrafi go znaleźć. Nieustannie spóźniona, zawsze w biegu, świetnie zorganizowana. To perfekcyjna kobieta, silna i ambitna, żądna sukcesów. Z mężem Bobem tworzy idealnie zgrane małżeństwo, zdolne do kompromisów i poświęceń, dzięki czemu udawało im się do tej pory oddalić niejeden kryzys. Wypadek samochodowy, którego Sarah była sprawcą a zarazem ofiarą, zmienia absolutnie wszystko. Doznaje w jego wyniku urazu mózgu o nazwie zespołu nieuwagi stronnej, który przejawia się tym, że nie dostrzega niczego po swojej lewej stronie, nie jest jej świadoma. Nie potrafi sama jeść, pisać, czytać, ani się ubrać. Próbuje nie dopuszczać do siebie beznadziei i przerażenia, poddaje się rehabilitacji i pomimo wszystkich negatywnych aspektów, myśli pozytywnie i motywuje do szybkiego powrotu do zdrowia. Jest naprawdę dzielną kobietą. Wychodzi na jaw informacja, że współczesna medycyna niewiele wie o tej chorobie i nie potrafi odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie Sary, jak długo będzie trwało leczenie oraz, co dla niej niezwykle istotne, czy w stu procentach wyzdrowieje i wróci do pracy?

"Znowu to samo. Zaakceptuj sytuację. (...) Przystosuj się. Te słowa zupełnie mi nie leżą." [str.108]

Wyobraźcie sobie, że ta silna, niezależna dotychczas kobieta, staje się uzależniona od pomocy męża oraz mamy, która celowo przyjeżdża, aby się nią opiekować. W przeszłości wydarzyła się w ich życiu tragedia rzutująca na obecne relacje, jednak udało im się porozumieć, zażegnać dawne urazy, zanim będzie za późno. Sarah nie wie, co zrobić z nadmiarem wolnego czasu. Zastanawia się więc nad swoim życiem, przewartościowuje każdą jego dziedzinę i dochodzi do nieoczekiwanych, zaskakujących wniosków. Zauważa, że pomijając pechowe okoliczności zdarzenia i tak dopisało jej szczęście. Wypadek pozmieniał priorytety całej rodziny. Czy dla bohaterki zaświeci światełko nadziei w ciemnym tunelu pełnym wątpliwości i strachu?

Lewa strona życia to powieść obyczajowa, którą szczerze polecam każdemu, ponieważ zawiera niezwykły ładunek emocjonalny, skłania do refleksji, głęboko porusza. Uczy nas, że nie powinniśmy odkładać dobrych rzeczy w nieskończoność, będąc stale w biegu. Lisa Genova podejmuje w swych książkach bolesne i traumatyczne tematy. Stworzone przez nią autentyczne psychologicznie postaci stawia na rozdrożach i wymaga podejmowania skomplikowanych decyzji. Nie boi się prawdziwych wyzwań i rewelacyjnie się sprawdza. Jej proza niesie przesłanie, aby w najtrudniejszym okresie życia zauważać pozytywne aspekty i zdawać sobie sprawę z tego, co tak naprawdę jest najważniejsze. To książka o tym, jak można dokonać transformacji swojego życia na lepsze, wykorzystując nieszczęście, które nas spotyka. Sarah jest narratorem z ogromnym poczuciem humoru i dystansem do własnej osoby. Uśmiałam się czytając o tym, jak sięgając po puszkę z colą, utknęła w lodówce, albo świętując z mężem rocznicę ślubu w restauracyjnej ubikacji zakleszczyła się w sedesie. 

Lewa strona życia taka właśnie jest, że w jednym momencie się śmiejemy, by po chwili zapłakać. Nie możecie przegapić tej lektury. Zachęcam gorąco!

Moja ocena: 5/5

Książkę przeczytałam w ramach wyzwania: Czytamy powieści obyczajowe oraz 100 książek, które trzeba przeczytać przed śmiercią

piątek, 21 czerwca 2013

ŚBK: Dobry zwyczaj nie pożyczaj ... czy wręcz przeciwnie?


Na majowym spotkaniu Śląskich Blogerów Książkowych w Gliwicach zapadły decyzje, aby raz w miesiącu pisać jeden wspólny post tematyczny. W maju został wykorzystany Kwestionariusz Prousta, mający na celu poznanie członków naszej grupy [tutaj].

Tym razem omawiamy temat:

"Dobry zwyczaj nie pożyczaj ... czy wręcz przeciwnie?"

Generalnie uważam, że pożyczanie to dobra sprawa. Mnie samej często zdarza się wypożyczać książki z biblioteki, albo od przyjaciółki, która dużo czyta, a zarazem jest właścicielką imponującej kolekcji książek. Istnieje ziarenko prawdy w liczbach mówiących o tym, że statystyczny Polak książek nie czyta, a jak czasem przeczyta, rzadko kiedy wiąże się to z koniecznością posiadania... Mnie to nie dotyczy, bo odczuwam tenże wewnętrzny przymus!

Jeżeli chodzi o moje książki, z własnej, ukochanej osobistej biblioteczki, jak najbardziej pożyczam, ale od pewnego czasu notuję dla własnej informacji tytuł książki i imię pożyczającego. Inaczej nie wyobrażam sobie zapamiętania wszystkich szczegółów. Przywiązuję się do każdej z nich, odczuwam względem niektórych szczególny sentyment i niezwykle trudno się z nimi rozstać :)

Dbam o książki zarówno własne, jak i cudze jednakowo. Nie zdarzyło mi się dotychczas otrzymać z powrotem zniszczonej pozycji i nie wiem, czy pożyczyłabym tej osobie kolejny raz inną książkę. Chyba nie! Więc drżyjcie niszczyciele!

Jakie jest Wasze zdanie na powyższy temat?

poniedziałek, 17 czerwca 2013

"Antykwariusz"

Autor: Aleksander Buszkow
Tytuł: "Antykwariusz"
Wydawnictwo: Bellona, 2013 
Ilość stron: 336


Pierwszą rzeczą, na którą zwróciłam uwagę w książce to przepiękna nawiązująca do wydarzeń okładka, prezentująca czytelnikowi w całej okazałości prawdopodobnie zawartość magazynu każdego szanującego się antykwariusza, albo ewentualnie kolekcję domową prawdziwego pasjonata historii. Następnie zainteresował mnie opis akcji związanej z "tajemniczym i niebezpiecznym światem handlu antykami, wykopaliskami scytyjskich kurhanów i wielką syberyjską rzeką, na dnie której gdzieś spoczywa bolszewicki pociąg pancerny wyładowany złotem." Nie mogłam pozostać obojętna wobec tylu zachęcających mnie czynników. Posłuchajcie, co z tego wyszło...

Główny bohater Wasilij Jakowlewicz zwany Smolinem, to pięćdziesięcioczteroletni tytułowy antykwariusz, handlowiec dziełami sztuki, a nie poszukiwacz, ani ekspert z dziedziny zabytków, będący typem podejrzliwego kombinatora, który nie przepuści żadnej okazji do zarobienia okazałej gotówki. Z każdej transakcji, jakiej się podejmuje potrafi wytargować maksymalnie, ile można. Jego charakter wskazuje na bardzo inteligentnego cwaniaka, życiowo zaradnego i bezlitosnego dla swoich wrogów czy przedstawicieli konkurencji w zawodzie. Jest dobry w swoim fachu, wystarczy mu jedno spojrzenie na zabytkowy przedmiot, aby oddzielić fałszywki od wartościowych oryginałów. Jak sam przyznaje, marzy o zdobyciu drogocennego unikatu, ale dotychczas trafiał jedynie na przedmioty gwarantujące godziwy zysk, lecz nic ponadto. Jest w miarę uczciwym znawcą kodeksu karnego bezustannie cytującym jego paragrafy. Zawód, który wykonuje nacechowany jest niepewnością jutra, choćby poprzez działania osławionej milicji znajdującej zawsze jakieś luki prawne, aby zaszkodzić.

"(...) Każdego w naszym ciekawym rzemiośle można brać za kark i bez ceregieli wsadzać na kilka lat i, co najciekawsze, nie będzie jęczał: "Za co?", ale zacznie myśleć: "Na czym wpadłem?" Taki zawód..."[str. 70]

Najpoważniejszy konkurent na rynku niejaki Czepurnow, zwany Kościejem ze względu na własną starość i chorobę uniemożliwiającą mu dalszą aktywność zawodową, zdecydował, że przekaże wszystkie swoje skarby ulokowane w legendarnych komorach właśnie Smolinowi we własnej osobie. Spadkobierca nie potrafi się na początku cieszyć węsząc w tych działaniach żarty, albo próbę wciągnięcia w jakieś nieuczciwe zagrywki, jednak po czasie kiedy informacja w pełni dociera do świadomości, zauważa ogrom możliwości z tym związanych. Otrzymuje klucze do komór, ale na określonych warunkach. Wiadomo, nie ma niczego za darmo. Czy wymagania Kościeja okażą się łatwe w realizacji czy wręcz przeciwnie? Przed samą śmiercią przekazuje słowa nakazujące szukanie samochodu pancernego, jednak nie dane mu było zdradzić więcej szczegółów, gdyż wpadł w objęcia śmierci. Smolin wybiera się pod osłoną nocy z przyjaciółmi do mieszkania zmarłego, aby przejrzeć rzeczy i dopasować otrzymane uprzednio klucze do odpowiedniego zamka. Jego zdumienie nie ma granic, kiedy odkrywa zawartość spadku. Nie daje mu spokoju myśl o wskazaniach do poszukiwania wspomnianej pancerki. Zaczyna drążyć temat, poznawać historię zatopienia wozu pancernego z załogą. Bohater swoim lekkomyślnym zachowaniem podpada Daszce, wnuczce Kościeja, kobiecie bez kręgosłupa moralnego, roszczącej sobie prawo do spadku po dziadku, która ma tajemniczego niebezpiecznego pomocnika od przysłowiowej brudnej roboty. Kiedy Smolin wpada w niespodziewane kłopoty staje się oczywiste, że za jego przyczyną. Kim jest pan Iks?

Dawno nie miałam do czynienia z literaturą rosyjską. To spotkanie po latach zaowocowało specyficznymi odczuciami, raczej negatywnymi głównie z powodu skomplikowanej, nieco twardej budowy zdań, co z początku przeszkadzało bardziej, a później było trochę łatwiej. Zastanawiam się, czy wynika to z tłumaczenia tekstu oryginalnego, czy też autora charakteryzuje taki właśnie styl. Sytuacja bezpośrednio zagrażająca życiu bohatera została przedstawiona jedynie jako sucha relacja,  bez cienia emocji. Być może twardych mężczyzn powinno coś takiego określać, że za nic sobie mają atak trzech opryszków. No bo niby czym się przejmować? Zabrakło mi w opisach zabytkowych rzeczy odrobiny zaangażowania i prawdziwej pasji wykonywanego zawodu. Książkę oceniam przez pryzmat "Łowców skarbów" współautorstwa Robina Moorea i Howarda Jenningsa [recenzja], która mnie zafascynowała i była bodźcem do czytania książek tego typu, czyli o poszukiwaniach zabytków kultury, więc temat pokrewny, a w "Antykwariuszu" potraktowany trochę po macoszemu. Odczuwam niedosyt wciągających przygód i emocjonalnego podejścia do odnajdywania wartościowych przedmiotów.

Antykwariusz stanowi ciekawe studium rosyjskiej kultury, mentalności i sposobu życia w niełatwym ustroju politycznym. Akcja powieści rozgrywa się w syberyjskim mieście Szantarsk i opisuje hermetyczne środowisko handlarzy antykami. Niby na co dzień są zaciętymi przeciwnikami, a w sytuacji kradzieży u któregokolwiek z nich, pozostali natychmiast byli ostrzegani. To pierwsza część cyklu, będąca zaledwie niewyraźnym wstępem do rozwiązania zagadki. Kontynuacja losów bohaterów i poszukiwań pancernego samochodu w kolejnych częściach, które są w trakcie tłumaczenia: "Ostatnia Wielkanoc imperatora" i "Skarb antykwariusza". Dziś już wiem, że nie będę czytała dalszych pozycji, bo pierwsza nie wciągnęła mnie na tyle, żeby się zaprzyjaźniać na dłużej. Żałuję, bo sam pomysł był rewelacyjny i jestem ogromnie zawiedziona z tego powodu. Nastawiałam się na COŚ, co w praktyce okazało się niewykonalne. Czytałam jednak dużo pozytywnych opinii o tej książce, więc domyślam się, że niektórzy nie  zgodzą się z moją recenzją, ale każdy z nas ma prawo do własnego zdania.

Moja ocena: 2/5


Za książkę serdecznie dziękuję portalowi Sztukater

piątek, 14 czerwca 2013

Zapraszam do wyzwania!



Zapraszam wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w wyzwaniu tematycznym pod hasłem: czytamy powieści obyczajowe, trwającym od dzisiejszego dnia do 30 grudnia 2013 roku, a jeżeli będzie się cieszyło sympatią w blogosferze termin przesunę o kolejne lata. Mam nadzieję, że tak się stanie:)

Kochani! 

Oto podstawowe zasady:

  • Uczestnikiem może być każdy (jeżeli ktoś nie pisze bloga, powinien podesłać linki na mój adres e-mail, co oczywiście uzupełnię)

  • Przyłączyć do zabawy można się w dowolnym momencie

  • Czytamy i recenzujemy powieści obyczajowe oraz beletrystykę, która moim zdaniem również się kwalifikuje do wyzwania. Mogą to być stricte romanse, albo poważniejsze pozycje

  • W komentarzach do tego posta zgłaszamy gotowość bojową:), a także dołączamy linki do własnych recenzji (każdy ma możliwość podesłania nie więcej, jak pięciu recenzji napisanych wcześniej, aby wyrównać szanse na wygraną)

  • Proszę, aby uczestnicy dołączyli adres mojego bloga do obserwowanych oraz baner wyzwania na swoje strony (sprawa nie dotyczy osób nieposiadających bloga)

Na koniec zostawiłam najlepszą informację - prawdziwa wisienka na torcie!

31 grudnia 2013 roku, czyli w dniu następnym po zakończeniu naszej zabawy, przygotuję podsumowanie. Osoba, która przeczyta i zrecenzuje największą liczbę powieści otrzyma nagrodę w postaci książki. Jednak nie zdradzę jeszcze tytułu, niech to będzie niespodzianka:)

W WYZWANIU UDZIAŁ BIORĄ:


Agnieszka Perzka
Magdalena Bryja "Martwe dusze" 
Christel i Isabell Zachert "Spotkamy się kiedyś w moim raju" 
Ryan Knighton "Zapiski niewidomego taty" 
Elizabeth Flokc "Dogonić rozwiane marzenia" 
Jodi Picoult "Linia życia" 
Karolina Wilczyńska "Anielski kokon" 
Olivier Adam "Droga pod wiatr" 
Małgorzata Hayles "Tymczasowa" 
Joanna Kruszewska "Aby do mety" 
Richard Mason "Świat Suzie Wong" 
Jadwiga Czajkowska "Macocha" 
Michael Cunningham "Z ciała i z duszy"
Lauren Willig "Ashford Park" 
Mark Watson "Jedenaście" 
Bożydar Grzebyk "A komu czasem nie odbija?" 
 



Aneczka 
Majgull Axelsson "Pępowina" 
Melissa Senate "Szczęśliwa przystań" 
Alice Sebold "Nostalgia anioła" 
Lucyna Olejniczak "Jestem blisko" 
Nicholas Sparks "Bezpieczna przystań" 
Lisa Genova "Lewa strona życia" 
Rosanna Ley "Dom na Sycylii" 
Anna Drzewiecka "Ciotki" 
Sarah - Kate Lynch "Dom córek" 
Susan Wiggs "A między nami ocean..." 
Jane Graves "Mąż z ogłoszenia"
Debbie Macomber "Pensjonat wśród róż" 
Magda Kaczmarczyk "Wyśniona miłość" 
Magda Kaczmarczyk "Zakazana miłość" 
Magda Kaczmarczyk "Spełniona miłość" 
Jodi Picoult "Przemiana" 
Caro Feely "Winnica marzeń" 
Nora Roberts "Dom na Skarpie" 
Sarah Blake "Niedoręczony list" 
Debbie Macomber "Skrawki życia"
Ewa Bauer "Kruchość jutra" 
Katarzyna Figura "Miłość Łucji"
Krystyna Januszewska "Niebo ma kolor zielony" 
Lucy Lech "On wróci" 
Patrycja Flejszer "Szlak niepewności" 
Kamila Jasiak "Związki małżeńskie, czyli jak mężczyźni krzywdzą kobiety i vice versa" 
Arkadiusz Siedlecki "Kokaina" 




Anne18
Susan Wiggs "A między nami ocean" 
Susan Wiggs "Zanim nadejdzie ciemność" 
Nora Roberts "Na zawsze razem" 
Diane Chamberlain "Szansa na życie" 
Richard Paul Evans "Kolory tamtego lata" 
Sherryl Woods "Skrawek nieba" 
Sherryl Woods "Cena marzeń" 
Agnieszka Lingas - Łoniewska "Bez przebaczenia" 
Magdalena Witkiewicz "Zamek z piasku" 




Blank - Librophilia 
Stefan Zweig "Dziewczyna z poczty" 
David Ebershoff "Dziewczyna z portretu" 
Anne Bronte "Agnes Grey" 
M. L. Stedman "Światło między oceanami" 




Gosia Oczko (aka zemfiroczka) 
Antonina Kozłowska "Kukułka" 
Joanna Bator "Piaskowa Góra" 
Joanna Bator "Chmurdalia" 
Anka Kowalska "Pestka" 
Christopher Isherwood "Samotny mężczyzna" 
Joanna Bator "Ciemno, prawie noc" 
Benjamin Alire Saenz "Inne zasady lata"
Antonina Kozłowska "Trzy połówki jabłka"
Gwen Cooper " Odyseja kota imieniem Homer" 
Susan Wiggs "A między nami ocean" 




Karolina Małkiewicz 
Annabel Pitcher "Moja siostra mieszka na kominku" 
Titania Hardie "Dom wiatru" 
Nicole R. Dickson "Irlandzki sweter" 
Craig Silvey "Jasper Jones" 
Wiliam Paul Young "Chata"
Ałbena Grabowska - Grzyb "Coraz mniej olśnień"
Nadine Gordimer "Ludzie Julya"




Katarzyna K 
Katarzyna Zyskowska - Ignaciak "Upalne lato Kaliny"
Krystyna Mirek "Pojedynek uczuć" 
Magdalena Zimniak "Pokój Marty" 
Magdalena Witkiewicz "Szkoła żon"  
Justyna Chrobak "Zapach miłości" 
Magdalena Kawka "Wyspa z mgły i kamienia" 
Anna Ficner - Ogonowska "Alibi na szczęście" 
Charlotte Bronte "Jane Eyre. Autobiografia" 
Anna Ficner - Ogonowska "Krok do szczęścia"
Iwona Skrzypczak "Bo we mnie jest ex" 
Anna Ficner - Ogonowska "Zgoda na szczęście"
Grace Burrowes "Tajemnica lady Maggie" 
Lisa Wingate "Jezioro szczęścia" 
C. J. Daugherty "Dziedzictwo" 
Aleksander Sowa "Jeszcze jeden dzień w raju" 
Abbi Glines "Spróbujmy jeszcze raz" 
Agnieszka Lingas - Łoniewska "Zakręty losu" tom 1 
Katarzyna Michalak "Mistrz" 
Susan Elizabeth Phillips "Panna młoda ucieka"
Cindy Woodsmall "Gdy nadchodzi świt" 
Davis Bunn "Modlitwa nieznajomej" 
Krystyna Mirek "Droga do marzeń" 
Sylvia Day "Rozkosze nocy" 
Rachel Hauck "Suknia ślubna" 
Anna Ficner - Ogonowska "Szczęście w cichą noc" 
Rachel Hauck "Był sobie książę" 
Magdalena Witkiewicz "Zamek z piasku" 
Sara Shepard "Sekrety Pretty Little Liars" 
Elżbieta Waszczuk "Pan na ogrodach" 




Katie - Niepoprawna Romantyczka 
Małgorzata J. Kursa "Tajemnica Sosnowego Dworku"
Krzysztof Czarnota "Niosąca radość"
Ewa Nowak "Niewzruszenie" 
Katarzyna Michalak "Sklepik z Niespodzianką: Bogusia" 
Maja Kotarska "Gdzie ja miałam oczy?" 
Lindsey Kelk "Kocham Nowy Jork" 
Karolina Kubilus "Serce nie słucha" 
Agnieszka Lignas - Łoniewska "Zakręty losu" 
Joanna Chmielewska "Romans wszech czasów" 
Annabel Pitcher "Moja siostra mieszka na kominku"
Agnieszka Lingas - Łoniewska "Zakręty losu. Braterstwo krwi" 
Julie Powell "Julie&Julia" 
Grażyna Bąkiewicz "Coś za coś" 
Agnieszka Lingas - Łoniewska "Zakręty losu. Braterstwo krwi" 
Karolina Kubilus "Zobaczyć tęczę" 
Nicholas Sparks "Dla Ciebie wszystko" 
Katarzyna Michalak "Poczekajka" 
Cesarina Vighy "Ostatnie lato" 
Alyson Noel "Greckie wakacje" 
Joanna Rogala "Doktor Karolina" 
Joanna Chmielewska "Sukienka z mgieł"
Joanna Chmielewska "Karminowy szal" 
Olga Rudnicka "Zacisze 13. Powrót" 
Agnieszka Lingas - Łoniewska "Szósty" 
Maja Kotarska "Strusie jajo" 
Ewa Nowak "Bransoletka" 
Olga Rudnicka "Natalii 5" 
Paulina Maćkowska "Moja Irlandia" 
Katarzyna Zyskowska - Ignaciak "Upalne lato Marianny" 
Jenny Colgan "Spotkajmy się w kawiarni" 
Katarzyna Zyskowska - Ignaciak "Upalne lato Kaliny" 
Aleksander Ławski "Kręte ścieżki" 
Irena Matuszkiewicz "Modliszka"
Danuta Noszczyńska "Wszystkie życia Heleny P." 
Katarzyna Pisarzewska " Zbieg okoliczności" 
J. D. Salinger "Buszujący w zbożu" 
Charlotte Bronte "Jane Eyre"  
Ewa Stec "Romans z trupem w tle" 
Katarzyna Zyskowska - Ignaciak "Niebieskie migdały"
Paullina Simons "Pieśń o poranku" 
Richard Paul Evans "Zegarek z różowego złota"
Małgorzata Gutowska - Adamczyk "Podróż do miasta świateł" 
Katarzyna Droga " Pokolenia. Wiek deszczu, wiek słońca" 
Grażyna Balcer "Katja, Kaśka, Catherine" 




Kornelia Pikulik 
Monika A. Oleksa "Miłość w kasztanie zaklęta" 
Maria Duenas "Krawcowa z Madrytu" 
Erich Segal "Mężczyzna, kobieta i dziecko" 
Monika A. Oleksa "Ciemna strona miłości"
Sandra Brown "Lokator"
Francis Scott Fitzgerald "Wielki Gatsby"
Margaret Dilloway "Sztuka uprawiania róż z kolcami"
Anna Drzewiecka "Ciotki" 
Virginia C. Andrews "A jeśli ciernie" 
Virginia C. Andrews "Kwiaty na poddaszu" 
Virginia C. Andrews "Płatki na wietrze" 
Teresa Oleś - Owczarkowa "Mrówki w płonącym ognisku"  
Ireneusz Gębski "W cieniu Sheratona" 
Jodi Picoult "Zagubiona przeszłość" 
Meredith Goldstein "Single" 
Katarzyna Michalak "Rok w Poziomce" 
Consilia Maria Lakotta "Nocna rozmowa" 
Vered Morgan "Zakazana miłość" 




magdalenardo 
Natalia Rogińska "Alicja" 
Sarah Addison Allen "Słodki świat Julii" 
Goldstein Meredith "Single"
Alina Białowąs "Galeria uczuć"
Cesarina Vighy "Ostatnie lato" 
Agata Kołakowska "Niechciana prawda" 
Margaret Dilloway "Sztuka uprawiania róż z kolcami" 
Virgina C. Andrews "Ogród cieni" 
Izabela Jung "Chuliganka" 
Magdalena Witkiewicz "Zamek z piasku" 




Paula 
Joanna M. Chmielewska "Poduszka w różowe słonie" 
Joanna M. Chmielewska "Sukienka z mgieł" 
Magdalena Witkiewicz "Ballada o ciotce Matyldzie" 
Irena Matuszkiewicz "Modliszka" 
Karolina Kubilus "Zobaczyć tęczę" 
Joanna M. Chmielewska "Karminowy szal" 
Jan Grzegorczyk "Adieu" 
Jan Grzegorczyk "Trufle" 
Jan Grzegorczyk "Cudze pole" 
Kristyn Kusek Lewis "Szczęściara" 
Wojciech Szlęzak "Wietrzne marzenia" 
John Burnham Schwartz "Plebejka" 
Anna Karpińska "Pozwól się uwieść" 
Katarzyna Zyskowska - Ignaciak "Upalne lato Kaliny" 
Anna Dziewit - Meller "Disko" 
Karina Bonowicz "Pierwsze koty robaczywki" 
Kate Alcott "Ocalone z Titanica" 
Małgorzata J. Kursa "Ekologiczna zemsta" 
Diane Chamberlain "Tajemnica Noelle" 
Jadwiga Czajkowska "Macocha" 
Joanna Fabicka "Second Hand" 
Sarah Jio "Dom na plaży" 
Izabela Jung "Chuliganka" 
Maria Ulatowska "Całkiem nowe życie"
Joanna Sykat "Wszystko dla ciebie" 
Izabela Sowa "Azyl" 
Jill Shalvis "Szczęśliwa przystań" 
Izabela Sowa "Blanka" 
Agnieszka Pilaszewska "Przepis na życie" 
Karen McQuestion "Rozsypane życie" 
Alyson Richman "Wojenna narzeczona"
Joanna Rudniańska "Kotka Brygidy"
Katarzyna Michalak "W imię miłości"
Kasia Bulicz - Kasprzak "Nalewka zapomnienia, czyli bajka dla nieco starszych dziewczynek" 
Anna Łacina "Miłość pod Psią Gwiazdą"
Urszula Jaksik "Zaułek szczęścia" 
Magda Parus "Rodzinnych ciepłych świąt" 
Pierre Harras "Dziewiętnaście sekund" 
Kasia Bulicz - Kasprzak "Nie licząc kota, czyli kolejna historia miłosna" 
Diane Chamberlain "Szansa na życie" 
Melanie Gideon "Żona_22"
Lilli Feisty "Wszystkie smaki namiętności"  
Diane Chamberlain "Sekretne życie CeeCee Wilkes" 
Jill Shalvis "Oczarowana" 
Danuta Noszczyńska "Wszystkie życia Heleny P." 
Stefan Wroński "Dzidek" 
Krystyna Mirek "Prom do Kopenhagi" 
Renata Kosin "Bluszcz prowincjonalny" 
Justyna Bargielska "Małe lisy" 
Magdalena Witkiewicz "Milaczek" 
Magdalena Witkiewicz "Zamek z piasku" 
Sarah Jio "Jeżynowa zima" 
Rachel Hauck "Był sobie książę"
Nina Stanisławska "Dom kryty gontem" 
Magdalena Witkiewicz "Opowieści niewiernej" 
Zośka Papużanka "Szopka" 
Krystyna Mirek "Polowanie na motyle" 
Sabina Czupryńska "Kobiety z domu Soni" 
Anna Siwek "Zakochani w Brukseli" 
Jo Ann Bender "Lebensborn. Życie i miłość w III Rzeszy" 
Monika A. Oleksa "Miłość w kasztanie zaklęta" 
Agnieszka Błotnicka "Tamtego lata nad Sekwaną" 
Anna J. Szpielak "Młyn nad Czarnym Potokiem" 
Karolina Monkiewicz - Święcicka "Taniec z przeszłością" 
Agata Kołakowska "Płótno"
Iwona Czarkowska "Zdrada pachnie pomarańczami" 
Izabella Frączyk "Dziś jak kiedyś" 
Cecilia Samartin "Mofongo" 
Monika Szwaja "Anioł w kapeluszu"



Paulina Szyszka  
Nancy Rossiter "Zrozumieć bez słów" 
Doda Około - Kułak "Księga motyli"
Katarzyna Michalak "W imię miłości" 
Anna Ficner - Ogonowska "Alibi na szczęście" 
Małgorzata Warda "Dziewczynka, która widziała zbyt wiele" 
Carolyn Egan "Teraz i zawsze" 
Anna J. Szepielak "Młyn nad Czarnym Potokiem" 
Krystyna Mirek "Pojedynek uczuć" 




Sylwuch 
Joanna M. Chmielewska "Poduszka w różowe słonie" 
Sheryl Woods "Smak nadziei" 
Margaret Dilloway "Sztuka uprawiania róż z kolcami" 
Meredith Goldstein "Single" 
Rebecca Serle "Kiedy byłeś mój" 
Jessica Hart "Kronika ślubnych wypadków" 
Trish Wylie "Kto się śmieje ostatni" 
Joanne Kathleen Rowling - "Trafny wybór" 
Mian Mian "Cukiereczki" 
John Green "Gwiazd naszych wina" 
Katarzyna Zyskowska - Ignaciak "Upalne lato Marianny" 
Katarzyna Zyskowska - Ignaciak "Upalne lato Kaliny" 
Ireneusz Gębski "Moja żmija"
Sylvain Reynard "Piekło Gabriela" 
Tehereh Mafi "Dotyk Julii" 
Katarzyna Michalak "W imię miłości" 
Sylvain Reynard "Ekstaza Gabriela" 
Agnieszka Lingas - Łoniewska "W szpilkach od Manolo" 
Susan Lewis "Stracona niewinność" 
Sara Fawkes "Na każde jego żądanie"
Joanna M. Chmielewska "Karminowy szal" 
Zośka Papużanka "Szopka" 
Doris Lessing "Idealne matki"
Megan Hart "Nieczysta" 
Katarzyna Maicher "Persymona" 
Alice Munro "Przyjaciółka z młodości" 
Benjamin Alire Saenz "Inne zasady lata" 
Salwa an-Nu'ajmi "Smak miodu"
Jerome David Salinger "Buszujący w zbożu" 
Mirosława Kareta "Kolorowe szkiełka" 
Heidi Hassenmuller "Dobranoc słonko" 
Katarzyna Michalak "Ogród Kamili" 
Majgull Axelsson "Dom Augusty"



Wiki 
Stacey Ballis "Smaki życia" 
Karina Bonowicz "Pierwsze koty robaczywki" 
Małgorzata Musierowicz "Żaba" 
Tom Winter "Zagubione szczęście" 
Michael Cunningham "Godziny" 
Michał Choromański "Zazdrość i medycyna" 
Virginia Woolf "Pani Dalloway" 
Piotr Kołodziejczak "Kobieta niespodzianka" 
Janusz L. Wiśniewski "S@motność w sieci" 
Piotr Kołodziejczak "Puść już mnie" 
Joanna M. Chmielewska "Karminowy szal" 
Marianne Friedriksson "Simon i dęby" 
Monika Szwaja "Jestem nudziarą" 
Agnieszka Korol "Listy z jeziora" 




yllla 
Nancy Rossiter "Zrozumieć bez słów"