czwartek, 7 lutego 2013

"Jestem blisko"

Autor: Lucyna Olejniczak
Tytuł: "Jestem blisko"
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, 2012
Ilość stron: 304

 

"Opisana z humorem, pełna zaskakujących zwrotów akcji, trzymająca w napięciu historia, która łączy klimat irlandzkich pubów, wietrznych i okrytych mgłą przestrzeni z magią i celtyckimi wierzeniami." - z okładki.

Lucyna i Tadeusz to para dojrzałych zakochanych w sobie ludzi podróżujących do Irlandii w celu spotkania przyjaciółki Marty i jej córki Gosi. Korzystając z okazji pobytu planują wzięcie udziału w obchodach Bloomsday - szlakiem Leopolda Blooma, którego Tadeusz jest fanem. Na lotnisku dosłownie wpadają na Władysława, znajomego z Polski, który odwiedza rodzinę swojej żony, postanawiają zatem spędzić trochę czasu razem.

Okazja pojawia się szybko, gdyż łącząca ich wspólna pasja odkrywania tajemnic przeszłości sprawia, że pracują na rzecz wyjaśnienia  zagadki sprzed stu lat. Podczas niezobowiązującej rozmowy wychodzi na jaw historia domu, w którym mieszka Marta, co wiąże się z posiadaniem przysłowiowego trupa w szafie. Jest nim córka właściciela, która zaginęła w niewyjaśnionych okolicznościach i nigdy nie odnaleziono jej ciała. Prawdopodobny sprawca zbrodni - zakochany w niej chłopak - został ujęty i skazany na śmierć pomimo, iż sędzia nie miał w ręku żadnego niezbitego dowodu winy, bazował jedynie na poszlakach. 

Gosia próbuje na własną rękę zdobyć jakieś informacje, wraz ze swoim przyjacielem dociera do archiwalnych dokumentów dotyczących śledztwa, po czym nagle znika, pozostawiając swój samochód przed domem, torebkę i rzeczy osobiste w bagażniku. Wszystko wskazuje na uprowadzenie. Rozpoczynają się gorączkowe poszukiwania zaginionej dziewczyny. Nikt nie podejrzewa nawet, co się z nią stało. Na jaki wpadła trop w interesującej ich zadawnionej sprawie? Jaką rolę w całym zamieszaniu odegra czarny kot?

Lucyna Olejniczak odznacza się pisarstwem łatwym i przyjemnym. Sprawnie łączy poczucie humoru z napięciem i dramatyzmem akcji, z wyczuciem wprowadza tematykę zjawisk paranormalnych, które absolutnie nie przeszkadzają, a raczej nadają całości odrobinę pikanterii. Nawet dobroduszny Władysław ze swoim wahadełkiem, lekko przeceniający własne możliwości, momentami odrobinę irytujący, jednakże wszystko to utrzymane w granicach zdrowego rozsądku. Różnorodna charakterystyka bohaterów, z których każdy odznaczał się niepowtarzalnymi cechami jest dowodem na predyspozycje pisarki w tej dziedzinie.  

Jestem blisko to książka, którą odebrałam bardzo pozytywnie. Intrygująco zawiązana akcja i ciekawie skonstruowane dialogi spowodowały, że nie sposób się z nią nudzić. Z pełnym przekonaniem namawiam do czytania, bo naprawdę warto dać jej szansę.

Moja ocena: 4/5

Opublikowano na stronie: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/151713/jestem-blisko/opinia/9926835
 
Jestem blisko [Lucyna Olejniczak]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

1 komentarz:

  1. Zgadzam się - całkiem przyjemne, czytadło na zimowe popołudnie:)
    Pozdrawiam serdecznie!

    OdpowiedzUsuń