piątek, 1 lutego 2013

"Rywalka królowej"

Autor: Carolly Erickson
Tytuł: "Rywalka królowej"
Wydawnictwo: Książnica, 2012
Ilość stron: 288

Rywalka królowej - Carolly Erickson

"Dzieje Letycji Knollys - kobiety, która ośmieliła się pokochać mężczyznę będącego wybrankiem serca samej Królowej Dziewicy." - z okładki.


Letycja wychowała się w tradycyjnej rodzinie wyznającej pewne zasady i priorytety. Jak każda dziewczyna w tamtych czasach była winna posłuszeństwo rodzicom, a zwłaszcza ojcu sprawującemu niepodzielną władzę, co zdecydowanie wpłynęło na jej sposób postrzegania świata. Zamieszkuje z rodzicami i siostrą Cecylią na dworze królewskim, gdzie każdy z nich pełni istotną funkcję. Królowa Elżbieta I od pierwszego spotkania okazuje niechęć Letycji, co było wynikiem najczystszej zazdrości o piękno i powab swej dwórki, a zarazem poczucia zagrożenia.

Z polecenia ojca zostaje żoną Waltera Devereuxa, jednak związek ten nie należy do udanych. Na świat przychodzą córki Penelopa i Dorota, co jest powodem nieprzyjemności ze strony męża z racji braku męskiego potomka - dziedzica rodu. 

Kiedy Letycja poznaje przystojnego i ambitnego Roberta Dudleya, hrabiego Leicester od pierwszego spotkania pałają do siebie niezwykłym magnetyzmem prowadzącym do romansu. Daje to królowej dodatkowy powód do nienawiści, mimo zagrożenia ze strony innej kobiety nie podejmuje ryzyka poślubienia Roberta chociaż darzy go ogromnym przywiązaniem, a nawet ośmielę się powiedzieć - uzależniła się od okazywanego względem własnej osoby zainteresowania. Nasza bohaterka zostaje wdową zaledwie w wieku 35 lat, co umożliwia jej kolejne zaślubiny, tym razem z wybrankiem swojego serca, a tym samym serca królowej. Niestety płaci wysoką cenę za tę miłość, gdyż jej ukochany syn ginie z ręki królewskiego kata. 

Niełatwa była egzystencja poddanych u boku kapryśnej i niezdecydowanej oraz wszystkowiedzącej władczyni.

"Im starsza się robiła, tym trudniej z nią było wytrzymać." - [str. 143]

Nie można przedstawić prawdy o królowej w sposób bardziej oczywisty. Nieskomplikowany skrót myślowy, a jakże bogaty w treść. 

Królowa czerpie wiele satysfakcji z możliwości zniszczenia życia swej rywalki, co czyni bez pardonu na tyle, na ile jest władna piastując najwyższe stanowisko w państwie.

Carolly Erickson wprowadziła czytelnika w pierwszych rozdziałach powieści w sposób krótki aczkolwiek  zrozumiały w relacje i koneksje królewskie, rodzinne celem uporządkowania faktów historycznych. Było to dla mnie osobiście pozytywną wskazówką, dzięki czemu szybko przyswoiłam sobie podstawowe informacje. Poza tym większość z nich poznałam czytając inne powieści z tego okresu, co pokrywa się ze sobą jednoznacznie. 

Autorkę cechuje nadzwyczajna lekkość pióra, co sprawiło przyjemny odbiór lektury. Narratorką jest główna bohaterka - Letycja, dzięki czemu staje się kimś bliskim, odkrywa przed czytelnikiem swoje rozważania, odczucia, można się z nią w pewien sposób utożsamiać.

Rywalka królowej to powieść  historyczna, której absolutnie żaden miłośnik tego typu literatury nie może przegapić. Rozsmakowałam się w pisarstwie Carolly Erickson i chętnie sięgnę po inne jej książki. Odznacza się rzetelną znajomością opisywanych wydarzeń, co zapewne jest efektem bycia doktorem historii. Powieść napisana z prawdziwą pasją, która od początku do samego końca przejawiała się na jej stronach. Z całą pewnością warto przeczytać:)

Moja ocena: 5/5

Książkę przeczytałam w ramach wyzwania : Z półki 2013, History Books, "Trójka e-pik" (luty) oraz Nie tylko literatura piękna...

Opublikowano na stronie: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/130305/rywalka-krolowej/opinia/9854354

2 komentarze:

 1. Aaa, podobało ci się! Całkiem nieźle się czytało, choć autorce daleko do Gregory - ale przynajmniej pociągnęła opowieść o Tudorach dalej :-)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja odniosłam wrażenie, że na tle Gregory Erickson wypadła nad wyraz dobrze. Godnie uniosła ciężar odpowiedzialności.
   Pozdrawiam :)

   Usuń