poniedziałek, 30 stycznia 2017

Stosik styczniowy [2017]:)


STYCZNIOWY STOSIK KSIĄŻKOWY SKŁADA SIĘ W KOLEJNOŚCI OD GÓRY Z:

1. "Wakacyjne przyjaciółki" Luanne Rice - zakup własny

2. "Listy z dziesiątej wsi" Agnieszka Olszanowska - prezent od Przyjaciółki

3. "Mnich" Matthew Gregory Lewis - zakup własny po okazyjnej cenie

4. "Kopciuszki na tronach Europy" Iwona Kienzler - kolejny prezent od Przyjaciółki ;)

5. "Królowa w kolorze karminu" Renata Czarnecka - zakup własny

6. "Szkło i brylanty. Gabriela Zapolska w swojej epoce" Arael Zurli - zakup własny po bardzo niskiej cenie


Stosik niczego sobie ;) Dziękuję Karolinie za upominki w postaci książek, które dla mnie zawsze są i będą priorytetem :) Dobra Przyjaciółka wie, co tygryski lubią najbardziej ;)

Tytuły podświetlone na czerwono przeniosą Was do mojej recenzji. Zapraszam!
 

piątek, 27 stycznia 2017

"Listy z dziesiątej wsi" Agnieszka Olszanowska

Autor: Agnieszka Olszanowska
Tytuł: "Listy z dziesiątej wsi"
Wydawnictwo: Prószyński i S - ka, 2016r.
Liczba stron: 296


Pierwsze wspomnienie związane ze swoją babcią Beata ma w dniu, kiedy jest siedmioletnią dziewczynką. Podczas krótkiej nieobecności starszej pani, przeszukuje szafę, w której ta ukrywa różne skarby. Pomimo, że za każdym razem, kiedy przyłapuje wnuczkę na tym działaniu udaje, że jest na nią zła, jednak to tylko pozory. Tego dnia znajduje pocztówkę zaadresowaną do babci z życzeniami z okazji ślubu od niejakiego Stacha. Teraz okazuje się, że tajemniczy nadawca kartki umiera i babcia koniecznie chciałaby go jeszcze przed śmiercią zobaczyć. Zastanawia się, gdzie podziały się listy, które pisali oraz pieniądze, jakie wysyłał?

Michał to mąż Beaty, był piekarzem i zdradzał ją od początku małżeństwa. Pewnego dnia po prostu spakował rzeczy, bez słowa wyjaśnienia opuścił dom zostawiając ją samą z dziećmi. Zamieszkał w Anglii ze swoją nową miłością i nie ma zamiaru wracać do Polski, ani tym bardziej do rodziny. Młoda matka nie pracuje, potrafi jedynie dobrze sprzątać, ale to za mało, aby utrzymać synów. Popadła w długi, które po pewnym czasie uregulował jej brat, a potem zabrał do rodzinnego Zwierzyńca. Tu zaczęła od nowa, chociaż psychicznie rozbita i znerwicowana, przynajmniej próbowała ze względu na Patryka i Konrada. Teściowa odgraża się, że wniesie pozew do sądu o odebranie Beacie praw rodzicielskich i przydzielenie opieki nad wnukami właśnie jej, gdyż matka jest niezaradna życiowo oraz nie potrafi zająć się dziećmi.

W Zwierzyńcu poznaje nowego sąsiada Pawła, który także ma bolesną przeszłość, to były narkoman, przez co nie ukończył studiów prawniczych. Jest właścicielem baru o nazwie Be-Łata, gdzie jego sąsiadka szuka pracy. Zostaje zatrudniona na próbę, aż zaczyna sobie świetnie radzić z zawodowymi obowiązkami. W takim razie roszczenia teściowej stają się bezpodstawne.

Beata zaczyna myć okna na strychu rodzinnego domu. Zupełnie przypadkiem znajduje małe zawiniątko. Nie ma pojęcia, co to może być. Dlatego znosi paczuszkę na dół, aby przyjrzeć się dokładnie w lepszym świetle. W tym samym czasie Paweł przynosi znalezione listy babci Beaty, odczytuje na głos każdy po kolei. Co to w ogóle znaczy? Jak wszedł w ich posiadanie?

Listy z dziesiątej wsi to powieść obyczajowa, która zawiera spory ładunek tajemniczości. Z listów wyłania się historia przyjaźni, a być może i miłości pomiędzy babcią Beaty, a księdzem Stanisławem. O czym pisali w wymienianej przez lata korespondencji? Jakie sekrety skrywają? Pewne sprawy nie zostają powiedziane wprost do samego końca, nakazując czytelnikom własną interpretację. Pomimo, że wszystko szło w dobrym kierunku, nagle zakończenie okazało się być szokiem i raczej nie daje nadziei na happy end. To proza, która zawiera mocny ładunek rzeczywistości, gdzie nie ma szansy na snucie marzeń o lepszym jutrze. Ale warto ją przeczytać, gdyż autorka ma lekkie pióro, przez co niezwykle wciąga. Przyjemnie trzymać ją w dłoniach, ponieważ jest pięknie wydana, okładka przyciąga wzrok i zachęca do zajrzenia w tajemniczą zawartość. Polecam.

Moja ocena: 3/5 [dobra]

Książkę przeczytałam w ramach wyzwania: Czytamy powieści obyczajowe

O autorze:

Agnieszka Olszanowska - bibliotekarka z wykształcenia i powołania, absolwentka Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Autorka książek dla dzieci i przewodników, nagrodzona w 2015 roku w Ogólnopolskim Konkursie "Nastoletnie wyzwanie, a książkowe wspomaganie". Jej pasją jest domowa inkubacja ptaków i kwiaciarstwo. Hobbistycznie prowadzi amatorską hodowlę pawi indyjskich oraz drobiu ozdobnego. Mama trójki nastolatków. [źródło informacji - okładka książki]

Publikacja:
     
Listy z dziesiątej wsi [Agnieszka Olszanowska]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

sobota, 21 stycznia 2017

"Królowa w kolorze karminu" Renata Czarnecka

Autor: Renata Czarnecka
Tytuł: "Królowa w kolorze karminu"
Wydawnictwo: Skrzat, 2008r.
Liczba stron: 744


Barbara to córka Jerzego Radziwiłła, który postanawia wydać ją za mąż za wojewodę nowogrodzkiego - Gasztołda. Pomiędzy rodzinami oraz ich potomkami panują napięte relacje i aby owe stosunki polepszyć, a także odnieść obopólne korzyści, Gasztołd musi poślubić Barbarę, albo jej starszą siostrę Annę. Barbara jest kochanką Gaspara de Bisceglie, który zaręczył się z inną kobietą. Młoda, odtrącona kobieta odwiedza czarownicę, aby pomogła jej rozkochać w sobie Gaspara. Tutaj otrzymuje miksturę przygotowaną na bazie własnej krwi. Jednak zanim przekona się, czy owa mieszanka rzeczywiście posiada magiczną moc, zostaje zrozpaczoną narzeczoną wojewody.

Zamek Radziwiłłów znajduje się w Wilnie, gdzie odbywają się szaleńcze przygotowania do wesela. Ślub ten zapewnia rodzinie panny młodej dostatnią przyszłość i umacnia ich pozycję na Litwie. Gasztołd żywi w stosunku do małżonki czystą nienawiść tylko dlatego, że pochodziła z tego, a nie innego rodu. Barbara pierwszej nocy już zdradza swojego męża z Sagnuszkiem, jest niezwykle rozbudzona erotycznie, przez co większość ludzi widzi w niej nieobyczajną kobietę i nazywa dziwką.

Narzeczona księcia Ostrowskiego zostaje otruta, a podejrzenia padają na Radziwiłłów, którzy w tym momencie wiele zyskują, widząc szansę dla Anny na poślubienie właśnie tego człowieka. Zamek zostaje w odwecie podpalony, gdyż ludność nie popiera takich działań, a już na pewno w wykonaniu pazernej i interesownej rodziny. Kilkanaście osób poniosło śmierć na miejscu, więc było to zjawisko dosyć poważne. 

Teściowa powitała Barbarę dosyć nieprzyjaźnie w Geranony. Niedługo potem umiera jej teść, a stara wdowa jest jeszcze bardziej nieprzyjemna w obejściu, bo młodzi w dalszym ciągu nie mieli dzieci. Gasztołd próbuje zabić żonę podczas polowania, kiedy to zawiązano spisek. Jednak plan nie powiódł się do końca, ponieważ sam zostaje ranny i ponosi śmierć. Dzieje się to w tym samym czasie, kiedy odeszła z tego świata również jego matka. W obliczu tych wszystkich wydarzeń Barbara zyskuje zupełnie inną pozycję na zamku. W sprawie majątku męża, jako młoda, piękna wdowa udaje się na dwór króla Zygmunta Augusta, który jako jedyny może sprawić, aby nie odebrano jej dorobku życia Gasztołda oraz jego przodków.

Pierwsze spotkanie Barbary i Augusta obfitowało w liczne pozytywne zjawiska. Głównie odczuwali wzajemne przyciąganie, pożądanie oraz pełne porozumienie ciał i umysłów. Przecież król ma żonę Elżbietę, a Barbara pomimo swej urody jest kobietą niższego stanu. Wszystko wskazuje na to, że łączyć może ich jedynie romans. Choć przeznaczenie wyznaczyło im coś zupełnie innego. Kiedy w tajemniczych okolicznościach umiera królowa Elżbieta, romans kochanków bardzo szybko rozwija się. Do tego stopnia, iż w środku nocy potajemnie biorą ślub, aby uniknąć spekulacji, a także obecności kogoś, kto mógłby im w tym przeszkodzić. Prawie każdy, z wyjątkiem braci Barbary jest wzburzony i z niedowierzaniem przyjmuje do wiadomości fakt, że kochanka króla została jego żoną. Jakby tego było mało, Radziwiłłowie wymagają od Augusta, aby otrzymała tytuł koronowanej królowej, co jest niezgodne z oficjalnie panującymi zasadami. Królowa Barbara nie doczekała starości, gdyż zmarła w kwiecie wieku, prawdopodobnie na chorobę weneryczną, czego oficjalnie żaden lekarz nie potwierdził. Jednak objawy wskazywały na schorzenie, na które zapadają najczęściej prostytutki. Stąd walka o dobre imię królowej trwała przez jakiś czas, niestety bezskutecznie.

Królowa w kolorze karminu to powieść historyczna oparta na faktycznych wydarzeniach. Opisuje związek króla Augusta i królowej Barbary, a także dzieje ich rodzin, które z całą pewnością warto poznać. Każda kobieta była bezwolna wobec męskiego decydowania o wszystkich dziedzinach jej życia, nawet jeśli dotyczy to najwyższej sfery w społeczeństwie. Książka została wydana w sposób ładny, początek każdego rozdziału oznaczony charakterystyczną czcionką, a okładka choć skromna, niezwykle klimatyczna i nawiązująca do treści. Odpłynęłam, zagubiłam się w dworskim świecie intryg i zdrad przedstawionym przez autorkę. Uwielbiam jej barwny styl, którym potrafi czarować czytelnika. Słyszałam opinie, że akurat tutaj było go zbyt dużo, ale ja tak nie uważam. Ponieważ w ten właśnie sposób udało się jej stworzyć i pokazać tę konkretną rzeczywistość. Polecam każdemu fanowi literatury historycznej, gdyż to wysokich lotów lektura.

Moja ocena: 4/5 [bardzo dobra]

O autorze:

Renata Czarnecka  to polska pisarka, autorka powieści historycznych. "Piszę powieści historyczne, bo akurat historia mnie najbardziej pociąga. Bardzo lubię kostium, całą oprawę dawnych epok i uważam, że fajnie jest pokazywać historię z perspektywy człowieka współczesnego, a w tej historii właśnie jednostkę." [źródło informacji - lubimyczytac.pl]

Publikacja:
Lubimy czytać 
  

niedziela, 8 stycznia 2017

"Ulotne chwile" Nora Roberts

Autor: Nora Roberts
Tytuł: "Ulotne chwile"
Wydawnictwo: Mira, 2009r.
Liczba stron: 432


'Gra luster' to pierwsza część powieści, która przedstawia losy tancerki Lindsey Dunne. Mieszka w Connecticut, gdzie prowadzi zajęcia w szkole tańca. Jej matka również tańczyła i chce, aby córka poszła w jej ślady. Już jako mała dziewczynka miała predyspozycje, aby osiągnąć spektakularny sukces. Zrobiła krótką karierę w Nowym Jorku, awansowała na solistkę, aż wreszcie została primabareliną. Niestety musiała z tego zrezygnować, a po dwóch latach wróciła do rodzinnego miasta, aby uczyć innych. Ojciec zginął w wypadku samochodowym, w którym uczestniczyła też mama, jednak przeżyła, ale nigdy już nie wróciła do pełnej sprawności. Z tego powodu Lindsey czuła się w obowiązku, aby nią się zaopiekować. 

Dla Lindsey liczył się tylko taniec, pochłaniał ją całkowicie, dlatego nie ułożyła sobie prywatnego życia. Do szkoły tańca zgłasza się młodziutka Ruth, która prosi tancerkę, aby udzielała jej lekcji. Od samego początku zauważalne jest, ma ogromny talent. Jej rodzice zginęli w wypadku samochodowym, podobnie jak tata Lindsey, czuły więc jakieś wyjątkowe zrozumienie. Wychowuje ją stryj. Jak się okazało jest to ten sam mężczyzna, którego tancerka zdążyła poznać w dosyć niefortunnych okolicznościach, a już na pewno nie wywarł na niej pozytywnego wrażenia. Seth to znany architekt. Pomimo pierwszego niezbyt udanego spotkania zakochują się w sobie, ale Lindsey odczuwa wątpliwości. Z Nowego Jorku dzwoni do niej dawny partner w tańcu, prosi, aby wróciła do zespołu i zatańczyła w balecie. Co zrobi młoda kobieta? Czy zaryzykuje dopiero budzące się uczucie i postawi je na szali sławy? A może zostanie już w Nowym Jorku?

'Taniec marzeń' ukazuje dalsze losy bohaterów pierwszej części, jednak skupia się bardziej na codzienności Ruth Bannion w Nowym Jorku. Tutaj spotyka się z projektantem mody Donaldem, ale czuje, że to nie do końca taki związek jakiego szuka i pragnie. Uczy się tańczyć u wielkiego mistrza - Nikolai'a Davidov'a, właściwie pomimo młodego wieku, już jest traktowany jak żywa legenda tańca. W nim właśnie się zadurzyła. To on sprawił, że przekroczyła własne najśmielsze oczekiwania, gdyż partnerowanie mu było najważniejszym wydarzeniem w jej życiu. W otwarciu  się na uczucia wobec swojego nauczyciela hamuje ją fakt, że uwielbiają go wszystkie kobiety, a on sam ma na liście zdobyczy wiele romansów. Czy odwzajemni jej miłość? Czy kariera okaże się dla nich obojga priorytetem?

Ulotne chwile to powieść obyczajowa, na którą składają się dwa krótsze opowiadania o miłości, walce z codziennością i ograniczeniami własnego ciała, aby osiągnąć postawione cele czy też dosięgnąć wysoko umiejscowionych poprzeczek. Liczne wyrzeczenia są normą w tej książce, a bohaterowie muszą sobie z nimi poradzić. Jednak stworzone przez autorkę postacie są odrobinę bezbarwne, jakby brakowało im charakteru i wyrazistości. Przede wszystkim dotyczy to kobiet, które są zbyt grzeczne, za bardzo poukładane, zupełnie bezproblemowe. Nora Roberts należy do grona moich ulubionych autorów, ównie za sprawą lekkiego stylu oraz bogatego warsztatu pisarskiego. W tej powieści nie dała z siebie wszystkiego, odnosiłam wrażenie, że to wcale nie jej twórczość, czym byłam niezbyt mile zaskoczona. Lektura spokojna, dobra na zimowy długi wieczór, więc chyba znalazła swój idealny czas. Z pewnością można przeczytać.

Moja ocena: 3/5 [dobra]

Książkę przeczytałam w ramach wyzwania: Czytamy powieści obyczajowe

O autorze:

Nora Roberts - po studiach przez piętnaście lat pracowała w reklamie i public relations. Potem poświęciła się wyłącznie pisaniu i to z ogromnym sukcesem. Ta niezrównana mistrzyni pióra jest laureatką licznych nagród i autorką wielu bestsellerów. [źródło informacji - okładka książki]

Publikacja:
Lubimy czytać
     

poniedziałek, 2 stycznia 2017

"Azyl" Izabela Sowa

Autor: Izabela Sowa
Tytuł: "Azyl"
Wydawnictwo: Znak litera nova, 2013r.
Liczba stron: 240


Wiktoria Paliczek to młoda mężatka z siedmioletnim stażem, która w komputerze swojego męża Bastka znajduje kompromitujące zdjęcia z integracyjnego, służbowego wyjazdu, jasno i wyraźnie wskazujące na to, że nie dotrzymuje jej wierności. Załamana tym faktem postanawia wyjechać, aby zastanowić się, co zrobić ze sobą i nowo uzyskanymi informacjami na temat małżonka. Tym oto sposobem podróżuje do Chorwacji, a dokładnie do Dubrownika, gdzie spędzała kiedyś wakacje z rodzicami, podczas których czuła się szczęśliwa i bezpieczna. Ma nadzieję, że identyczne pozytywne uczucia będą jej nadal towarzyszyć, jednak na miejscu okazuje się, że to wcale nie takie proste, ani jednoznaczne. 

Wiktoria zaprzyjaźnia się z barmanką o nietypowym imieniu - Jasna, a także z Sandrą, która prowadzi schronisko dla bezpańskich psów. Każda z nich, to kobieta z przeszłością, o której wolałaby zapomnieć i zacząć życie od nowa bez ciążącego im bagażu doświadczeń. Być może to właśnie je połączyło i zrodziło nić porozumienia. Wiki kocha zwierzęta, dlatego proponuje Sandrze pomoc  w charakterze wolontariuszki. Praca jest bardzo ciężka i wyczerpująca, a warunki prymitywne, pomimo tego dziewczyna sprawdza się w tym zadaniu, wiedząc, że robi coś dobrego. Przeistacza się z niepewnej siebie kobiety, godzącej się na wszelkie ustępstwa, w świadomą własnej wartości, która potrafi powiedzieć stanowcze "nie" kiedy wymaga tego sytuacja. Udało jej się nawet zaplanować swoją najbliższą przyszłość i podtrzymać decyzję aż do końca.

Azyl należy do gatunku powieści obyczajowych. Jest to niestety książka bez sensu, bez celu oraz bez konkretnego zakończenia. Niedopracowana w najdrobniejszych detalach, naszpikowana wręcz beznadziejnymi fragmentami, tekst momentami totalnie do niczego. Być może miał mieć formę żartu, ale niezbyt to autorce wyszło. Mnogość bohaterów wprowadza spory, zupełnie niepotrzebny chaos. Do połowy książki wiało zwyczajną nudą, miałam nadzieję, że to się zmieni, ale nic z tego. Zawiodłam się, straciłam tylko czas przy tej lekturze. Jedyne, co mogę zaliczyć na plus to ładna okładka i ciekawy pomysł, ale to wszystko. Autorka nie wykorzystała drzemiącego w nim potencjału, a szkoda. Osobiście nie polecam!

Moja ocena: 2/5 [słaba]

Książkę przeczytałam w ramach wyzwania: Czytamy powieści obyczajowe

O autorze:

Izabela Sowa to polska pisarka, zasłynęła powieściami wydanymi przez wydawnictwo Prószyński i Sp. w tzw "Owocowej serii" tj 'Smak świeżych malin', 'Cierpkość wiśni', 'Herbatniki z jagodami' (2002-2003). Typowa sowa: większość dnia przesypia ukryta w krakowskich bibliotekach i czytelniach. Budzi się późnym wieczorem i wtedy zaczyna tworzyć. [źródło informacji - strona lubimyczytac.pl]

Publikacja:
Lubimy czytać    

Azyl [Izabela Sowa]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

niedziela, 1 stycznia 2017

Wyzwanie: Czytamy powieści obyczajowe [2017]


Wyzwanie pod hasłem: czytamy powieści obyczajowe to mój autorski pomysł. Wydaje mi się, że to idealne miejsce dla miłośników literatury obyczajowej...

Rywalizacja trwa od 1 stycznia do 30 grudnia 2017 roku. Zasady nie uległy zmianie, ale chętnie je przypomnę, aby nie było najmniejszych wątpliwości:
 
  • Uczestnikiem może być każdy 

  • Przyłączyć się do zabawy można w dowolnym momencie

  • Czytamy i recenzujemy powieści obyczajowe oraz beletrystykę o tematyce lekkiej, a także bardziej poważnej, ale akcja powinna rozgrywać się w czasach współczesnych


  • Zgłoszenia i linki do recenzji zostawiamy w komentarzach pod tym postem

  • Będzie miło, gdy uczestnicy dołączą adres mojego bloga do obserwowanych oraz baner wyzwania na swoje strony, a także pod recenzją książki umieszczą informację, że została przeczytana w jego ramach


Gorąco zapraszam wszystkich zainteresowanych i życzę sukcesów!  
Czekam na Was :) 


UDZIAŁ BIORĄ:

Aneczka
Izabela Sowa "Azyl" 
Nora Roberts "Ulotne chwile" 
Agnieszka Olszanowska "Listy z dziesiątej wsi" 
Nicholas Sparks "Spójrz na mnie" 
Agnieszka Bernat "Zbrodnie w Nickelswalde" 
Lisa Genova "Kochając syna" 
Kyra Galvan "Niewyznane grzechy siostry Juany" 
Margaret Dilloway "Sztuka uprawiania róż z kolcami" 
Jodi Picoult "Dziewiętnaście minut" 
Marian Keyes "Najjaśniejsza gwiazda na niebie" 
Luanne Rice "Wakacyjne przyjaciółki" 
Agnieszka Olszanowska "Tajemnica dziesiątej wsi" 
Katie Matthews "Wszystko pamiętam, tatusiu" 
Lisa Genova "Sekret O'Brienów" 
Cecelia Ahern "Love, Rosie" 
Cecelia Ahern "Ps. Kocham cię" 




Daria Skiba 
Dorota Schrammek "Dom, którego nie było" 
Mattew Thomas "Przypomnij mi, kim jestem" 
Brittainy C. Cherry "Powietrze, którym oddycha" 
Lisa Scottoline "Cicho sza" 
Izabela Milik "Z teściową za pan wróg" 
Małgorzata Falkowska "Gorzej być (nie) może" 
Cathy Glass "Córeczka tatusia" 
Agnieszka Tomczyszyn "Prawo pierwszych połączeń" 
Amy Harmon "Making faces" 
K. N. Haner "Sny Morfeusza" 
Magdalena Kozioł "52 kolory życia" tom V. 
Agnieszka Lis "Karuzela" 
Natasza Socha "Dziecko last minute" 
Joanna Jax "Zemsta i przebaczenie. Otchłań nienawiści" 
Natasza Socha "Biuro przesyłek niedoręczonych" 
Katy Evans "Mine" 
Elle Kennedy "Podbój" 
Eve Makis "Listy pachnące tymiankiem" 
Marie Benedict "Pani Einstein" 
Brittainy C. Cherry "Ogień, który ich spala" 
Magdalena Kozioł "52 kolory życia" tom VI 
Joanna Jurgała - Jureczka "Siedem spódnic Alicji" 
Janusz L. Wiśniewski i inni "Eksplozje" 
Diane Rose "Carpe diem" 
Magdalena Kozioł "52 kolory życia" tom VII 
Katarzyna Misiołek "Ostatni dzień roku" 
Dorota Schrammek "Niepełka" 
Natasza Socha "Kobiety ciężkich obyczajów" 
Łucja Wilewska "Saga czasu przemiany. Ósme niebo" 
Ewa Zdunek "Z pamiętnika zajętej wróżki" 
Suzanne Young "Dzikie serca" 
Hanna Greń "Jak kamień w wodę" 
Joanna Jax "Zemsta i przebaczenie. Rzeka tęsknoty" 
Kirsty Moseley "Nic do stracenia. Początek" 
Beata Majewska "Konkurs na żonę" 
Anna Dąbrowska "W rytmie passady" 
Magdalena Wala "Mów mi Katastrofa" 
Vi Keeland "MMA. Fighter. Walka" 
Katarzyna Ryrych "Życie motyli" 
Elżbieta Kosobucka "Mój pomysł na życie" 
K. N. Haner "Koszmar Morfeusza" 
S. J. Hooks "Debiutant" 
Patrycja May "Pamiętnik ze starej szafy" 
Chris Russell "Piosenki o dziewczynie" 
Bernhard Schlink "Lektor" 
Anna McPartlin "To, co nas dzieli" 
Jessica Sorensen "Przyszłość Violet i Luke'a" 
Marta Reich "Sztuki i sztuczki" 
K. N. Haner "Przebudzenie Morfeusza" 
Anna Kasiuk "Za zakrętem" 
Danuta Pytlak "Powiem ci, kim jesteś" 
Beata Majewska "Bilet do szczęścia" 
Patryk Grabiec "Pędzle w kieliszku" 
Aneta Krasińska "W sieci uczuć" 
Federico Moccia "Jesteś moją obsesją" 
Anna Dąbrowska "Jutro będziemy szczęśliwi" 
Layla Wheldon "Dance, sing, love. Miłosny układ" 
Małgorzata Falkowska "Poszukiwani, oszukiwany" 
Agnieszka Walczak - Chojecka "Nie czas na zapomnienie" 





Kamilla 
Piotr Jazwinski, Aleksander Jazwinski "Wołyninaki. Z Wołynia do PRL" 
Jolanta Guse "Opowiem o niej" 




Moje zaczytanie 
LaVyrle Spencer "I otworzyło się niebo" 
Anna Klejzerowicz "Czarownica" 
Joanna Jurgała - Jureczka "Siedem spódnic Alicji" 
Magdalena Kawka "Wyspa z mgły i kamienia" 
Fannie Flagg "Smażone zielone pomidory" 
Majgull Axellson "Lód i woda, woda i lód" 




Monika Piotrowska - Wegner
Sophie Nicholls "Suknia" 
Jane Borodale "Księga ogni" 
Magdalena Ludwiczak "Tajemnica Błękitnej Alkowy" 
Cathy Glass "Córeczka tatusia" 
Michelle Falcoff "Pod presją" 
Samantha Young "To, co najważniejsze" 
Fannie Flagg "Smażone, zielone pomidory" 
Richard Flanagan "Pragnienie" 
Virginia C. Andrews "Willow" 
Louise O'Neil "Sama się prosiła" 
Katarzyna Ryrych "Życie motyli" 
Renata Frydrych "Załatw pogodę, ja zajmę się resztą" 
Tommy Wallach "Przed końcem świata" 
Philip Roth "Amerykańska Sielanka" 
Rebecca Stead "Całkiem obcy człowiek" 
Chimanda Ngozi Adichie "Fioletowy hibiskus" 
Agata Kołakowska "Kolejny rozdział" 
Tommy Wallach "Dzięki za tę podróż" 
Renata Adwent "Nigdy nie jesteś sama"  
Francesca Zappia "Wymyśliłam Cię" 
Lucinda Riley "Siedem sióstr" 
Zyta Kowalska "Kółko się zakochuje" 
Vladimir Nabokov "Lolita" 
Lauren Groff "Arkadia" 
Jennifer Clement "Trucizną mnie uwodzisz" 
Philip Larkin "Zimowe królestwo" 
Deborah Lawrenson "Nadmorski ogród" 
Kasie West "Chłopak z innej bajki" 
Suzanne Young "Dzikie serca" 
Jostein Gaarder "Dziewczyna z pomarańczami" 
Peter Nadas "Pamięć" 
Philip Roth "Teatr Sabata" 
Irvine Welsh "Niezła jazda" 
Anna Balińska "Szczęście od jutra" 
Rebecca Stead "Kłamca i szpieg" 
Henry Miller "Zwrotnik Raka" 
Sandra Nowaczyk "Friendzone" 
Lucinda Riley "Dziewczyna na klifie" 
Anna McPartlin "To, co nas dzieli" 
Samantha Young "Wszystko, co w tobie kocham"
Rebekah Crane "Jak pokochać freaka"
Anna Todd "Nothing More"
Anna Todd "Nothing less"
Margaret Atwood "Opowieść Podręcznej" 
Kasie West "Blisko ciebie" 
Richard Flanagan "Śmierć przewodnika rzecznego" 
A. Meredith Walters "Wróć ze mną" 
Cleo Andrews "Mroczny las" 
Lucinda Riley "Siostra burzy" 
Adam Lang "Sznurek" 
Orhan Pamuk "Rudowłosa" 
Nicholas Sparks "List w butelce" 
Jenny Han, Siobhan Vivian "Popiół za popiół" 
Guzel Jachina "Zulejka otwiera oczy" 
Philip Roth "Kiedy była porządną dziewczyną" 
Tessa Hadley "Przeszłość" 
Benjamin Ludwig "Prawdziwa Ginny Moon" 
Marion James "Księga nocnych kobiet" 
Laia Jufresa "Umami"  
Marion James "Księga nocnych kobiet" 
Jennifer Niven "Podtrzymując wrzechświat" 
Francesca Zappia "Eliza i jej potwory" 






Monika Wilczyńska 
Steena Holmes "Dziecko wspomnień" 
Katarzyna Enerlich "Rzeka ludzi osobnych" 
Louise Candlish "Zniknięcie Emily Marr" 
Marta Alicja Trzeciak "Dwadzieścia siedem snów"  
Magdalena Kordel "Anioł do wynajęcia" 
Lucy Dillon "Dobry uczynek" 
Dorota Schrammek "Stojąc pod tęczą" 
Jaycee Dugart "Skradzione życie" 
Natalia Sońska "Obudź się, Kopciuszku" 
Izabela M. Krasińska "Pod skrzydłami miłości" 
Halide Edip Adivar "Rabia" 
Yaa Gyasi "Droga do domu" 
Umi Sinha "Miejsce na ziemi" 
Magdalena Kordel "Wymarzony czas" 
Magdalena Kordel "Wymarzony dom" 
Wioletta Leśków - Cyrulik "Sezon zamkniętych serc" 
Emi Jakk "Czas mija" 
Natalia Sońska "Mniej złości, więcej miłości" 
C. J. Roberts "Dotyk ciemności" 
Magdalena Kordel "Tajemnica bzów" 
Damon Galgut "W obcym pokoju" 
Camilla Lackberg "Kaznodzieja" 
Ilona Gołębiewska "Powrót do starego domu" 
Joyce Maynard "W sieci złudzeń" 
Kristy Woodson Harvey "Droga Karolino" 
Rosie Thomas "Kaszmirowy szal" 
Frederick D'Onaglia "Córka Masywu Maurów" 
Richard Paul Evans "Ścieżki nadziei" 
Richard Paul Evans "Miejsce dla dwojga" 
Olivia Goldsmith "Niedobry chłopiec" 
William Somerset Maugham "Malowany welon" 
Nina George "Księga snów" 
Michelle Wildgen "Nie jesteś sobą" 
Wanda Majer Pietraszak "Srebrny widelec" 
Claudia Pineiro "Okruchy szczęścia" 
Katarzyna Michalak "Dla Ciebie wszystko" 
Cecelia Ahern "Lirogon" 
Rosie Thomas "Na piaskach pustyni" 
Francisco Azevedo "Ryżowy podarunek" 
J. P. Delaney "Lokatorka" 
Abbi Waxman "Ogród małych kroków" 
Natalia Sońska "Kropla zazdrości, morze miłości" 
W. Bruce Cameron "Był sobie pies" 
Kristin Hannah "Zimowy ogród" 
Kimberley Freeman "Zatoka Latarni" 
Katarzyna Michalak "Leśna polana" 
Piotr Tymiński "Wołyń. Bez litości" 
Amanda Prowse "Trzy i pół sekundy" 
Anna Szczęsna "Myśl do przytulania" 
Jennifer Greene "Lawendowe pola" 
Todd Burpo, Lynn Vincent "Niebo istnieje... Naprawdę" 
Cecelia Ahern "Skaza" 
Kathryn Ormsbee "Milion odsłon Tash" 
Joanna Jurgała - Jureczka "Siedem spódnic Alicji" 
Agnieszka Olszanowska "Tajemnica dziesiątej wsi" 
Jason Donald "Dalila" 
Monika A. Oleksa "Spacer nad rzeką" 
Matt Rees "Ostatnia aria Mozarta" 
Katarzyna Michalak "Czerwień jarzębin" 
Kara Thomas "Mroczne zakamarki" 
Sheila Roberts "Słodsze niż czekolada" 
Sejal Badani "Ślad po złamanych skrzydłach" 
Amanda Prowse "Szczypta miłości" 
Cara Delevingne, Rowan Coleman "Mirror, mirror" 
Richard Paul Evans "Obiecaj mi" 
W. Bruce Cameron "Psiego najlepszego. Był sobie pies na święta" 
Tadeusz Biedzki "Ostatnie srebrniki" 
Nina Richter "Love line" 
Ilona Gołębiewska "Tajemnice starego domu" 
Tasmina Perry "Oświadczyny" 
Amanda Prowse "Świąteczne marzenie" 
Dorota Gąsiorowska "Marzenie Łucji" 
Susan Wiggs "Obudzić szczęście" 
Renata Kosin "Tatarka" 






Ola K.
Jodi Picoult "Bez mojej zgody"  
Leslye Walton "Osobliwe i cudowne przypadki Avy Lavender"
Amy Harmon "Making faces" 
Penelope Douglas "Dręczyciel" 
Kristin Hannah "Słowik" 
Gabriela Gargaś "A między nami wspomnienia" 
Estelle Maskame "Czy wspomniałam, że cię kocham" 
Hanni Munzer "Miłość w czasach Zagłady" 
Graeme Simison "Efekt Rosie" 
Colleen Hoover "November 9" 
Rhidian Brook "W domu innego" 
Ilona Gołębiewska "Powrót do starego domu" 
Martha Hall Kelly "Liliowe dziewczyny" 
Diane Chamberlain "Kłamstwa" 
Amber Smith "Co mnie zmieniło na zawsze" 
Rebacca Serle "Kiedyś byłeś mój" 
Nina Reichter "Ostatnia spowiedź" I tom 
Magdalena Witkiewicz "Opowieść niewiernej" 
Marek Harny "Lekcja miłości" 
Nina Reichter "Ostatnia spowiedź" tom II 
Wanda Majer - Pietraszak "Srebrny widelec" 
Cecelia Ahern "Lirogon" 
Nina Reichter "Ostatnia spowiedź" tom III 
Agnieszka Opolska "Róża" 
Penelope Ward "Przyrodni brat" 
Adrianna Rozbicka "Uwertura" 
Leisa Reiven "Zły Romeo" 
Adriana Popescu "Ulubione momenty" 
Liz Flanagan "Lato Eden" 
Adrianna Popescu "Ulubione momenty" 
Maria Duenas "Krawcowa z Madrytu" 
Ewa Kołda "Na tropie" 
Anna Bellon "Uratuj mnie" 
Julie Israel "Indeks szczęścia Juniper Lemon" 
Szczepan Twardoch "Drach" 
Tarryn Fischer "Bad mommy, zła mama" 
Brittainy C. Cherry "Art&Soul" 
Mia Sheridan "Bez słów" 
Magda Stachula "Trzecia" 
Jakub Małecki "Rdza" 
Emery Lord "Początek mnie i ciebie" 
Layla Wheldon "Dance, sing, love. Miłosny układ" 
Aurora Rose Reynolds "Until November" 




Poligon Domowy 
Agnieszka Lingas - Łoniewska "Jesteś moja, dzikusko" 
W. Bruce Cameron "Był sobie pies" 
Małgorzata Falkowska "Gorzej być (nie) może" 
Edyta Kowalska "Ścieżki przeszłości" 
Magdalena Kozioł "52 kolory życia" 
Dominika van Eijkelenborg "Kiedy będziemy deszczem" 
Magda Stachula "Idealna" 
K. Bromberg "Slow burn" 
Magdalena Trubowicz "Drugie życie Matyldy" 
Małgorzata Kursa "Miłość i aspiryna" 
Agnieszka Opolska "Róża" 
Katy Evans "Manwhore +1" 
Vi Keeland "Gracz" 
Joanna Bagrij "Oddech śmierci" 
Martha Hall Kelly "Liliowe dziewczyny" 
Vi Keeland "Walka" 
Natalia Sońska "Obudź się Kopciuszku" 
Krystyna Mirek "Rodzinne sekrety" 
Martyna Flemming "Życie pechowej emigrantki" 
K. N. Haner "Koszmar Morfeusza" 
Vera Falski "Za żaddne skarby" 
Anna Dąbrowska "Nakarmię Cię miłością" 
I. M. Darkss "Świało w mroku" 
Diane Rose "Carpe diem" 
Amanda Prowse "Córka doskonała" 
Alek Rogoziński "Do trzech razy śmierć" 
Magdalena Wala "Mów mi Katastrofa" 
Kaja Kowalewska "Playlisty czyli nie wszystkie fobie są o miłości" 
Magdalena Zimniak "Odezwij się" 
Katarzyna Berenika Miszczuk "Szeptucha" 
Michał Krupa "Miłość do trawy" 
Witold Kiejrys "Zielony karp i okolica" 
Agata Czykierda - Grabowska "Wszystkie Twoje marzenia" 
Laurelin Paige "Pierwszy dotyk" 
Anna Sakowicz "Już nie uciekam" 
Hanna Greń "Cień sprzedawcy snów" 
Magdalena Witkiewicz "Czereśnie zawsze muszą być dwie" 
Małgorzata Sambor - Cao "Sapere Aude" 
Krzysztof P. Łabenda "Przetrwać noc" 
Karolina Szewczykowska "Druga strona miasta" 
Monika Sawicka "Kruchość porcelany" 
Laurelin Paige "Uwikłani. Chandler" 
Monika Fudali "Kumulacja gniewu" 
Monika Fudali "Kumulacja cierpień" 
Wioletta Milewska "Znaki życia" 1 
Katy Evans "MS manwhore" 
Wioletta Milewska "Znaki życia" 2 
Layla Wheldon "DanceSing Love" 
Greta Gulsen "Jak feniks z popiołów" 
Arek Borowik "Z góry widać tylko nic" 
Izabela Milik "Reemisja" 
Lucyna Małolepsza "Czarny kot w walizce" 
Hanna Greń "Jak kamień w wodę" 
Lidia Tasarz "Nić Ariadny" 
Mirosław Prandota "Rachunek obcego sumienia" 
Eve Jagger "Sexy bastard" 
Sumia Sukkar "Chłopiec z Aleppo, który namalował wojnę" 
Anna Bellon "Nie zapomnij mnie" 
Maria Jolanta Tokarska "Zawrotny rytm fokstrota" 
Agnieszka Jeż, Paulina Płatkowska "Marzena M." 
Augusta Docher "Najlepszy powód, by żyć" 
PigOut "Świnia ryje w sieci czyli z pamiętnika hejtera" 
Magdalena Majcher "Wszystkie pory uczuć. Jesień" 
Bruno Kadyna "Metalowa dolna" 
Corinne Michaels "Consolation" 
Magdalena Witkiewicz "Ósmy cud świata" 
Katy Evans "Ladies Man" 
Igor Kruk "Migawka" 
Mindy McGinnis "Dyskretne szaleństwo" 
Sylwia Trojanowska "Szkoła latania" 
Katarzyna Berenika Miszczuk "Obsesja" 
Artur Urbanowicz "Grzesznik" 
Alice Feeney "Czasami kłamię" 
Grażyna Krynicka "Opowieści minionego lata" 
Małgorzata Falkowska "Poszukiwani, poszukiwany" 
Marta W. Staniszewska "I obiecuję ci miłość" 
Magdalena Majcher "Stan nie!błogosławiony" 
Elżbieta Kosobucka "Mój pomysł na życie" 
Magdalena Wala "Przypadki pewnej desperatki" 
Whitney G. "Turbulencja" 
Magdalena Witkiewicz, Alek Rogoziński "Pudełko z marzeniami" 
Agnieszka Krawczyk "Magiczny wieczór" 
Anna Dąbrowska "Jutro będziemy szczęśliwi" 
Joanna Szarańska "Cztery płatki śniegu" 
Natalia Sońska "Zakochaj się Julio" 
Bruce W. Cameron "Psiego najlepszego" 
"Pensjonat pod świerkiem" 
Joanna Szarańska "I że cię nie opuszczę" 
Joanna Szarańska "Kocha, lubi, szpieguje" 
Krystyna Mirek "Światło w cichą noc" 
"Cicha 5" 

 


Sylwia 
Louise O'Neil "Sama się prosiła" 
Shari Lapena "Para zza ściany" 
Małgorzata Musierowicz "Małomówny i rodzina"
Natalia Fiedorczuk - Cieślak "Jak pokochać centra handlowe" 
K. N. Naner "Sny Morfeusza" 
Leszek K. Talko "Dziecko dla profesjonalistów" 
Joanna Woźniczko - Czeczott "Macierzyństwo non-fiction. Relacja z przewrotu domowego" 
Wioletta Sawicka "Dzień cudu" 
Danuta Noszczyńska "Dopóki śmierć nas nie połączy" 
Diane Chamberlain "W cieniu" 
Magdalena Kordel "Anioł do wynajęcia" 
Remigiusz Mróz "Behawiorysta" 
Janusz L. Wiśniewski i inni "Eksplozje" 
Natasza Socha "Biuro przesyłek niedoręczonych" 
Agata Kołakowska "Kolejny rozdział" 
Karolina Wilczyńska "Właśnie dziś, właśnie teraz" 
Agnieszka Kołakowska "Igraszki z losem" 
Magdalena Majcher "Stan nie!błogosławiony" 
Julia Fiedorczuk "Nieważkość" 
Agnieszka Lis "Karuzela" 
K. Bromberg "Slow Burn. Kropla drąży skałę" 
Jodi Picoult "Małe wielkie rzeczy" 
Sarah Pinborough "Co kryją jej oczy
Zośka Papużanka "On" 
Praca zbiorowa "Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach" 
Adrian Grzegorzewski "Czas burzy" 
Jeffrey Eugenides "Przekleństwa niewinności" 
Małgorzata Musierowicz "Szósta klepka" 
Benedict Wells "Koniec samotności" 
Liliana Fabisińska "Śnieżynki" 
Gabriela Gargaś "Taka jak ty" 
Piotr C. "Pokolenie Ikea" 
Piotr C. "Pokolenie Ikea. Kobiety" 
Liliana Fabisińska "Córeczka" 
Annabel Pitcher "Moja siostra mieszka na kominku" 
Diane Chamberlain "Jak gdybyś tańczyła" 
Magdalena Majcher "Matka mojej córki" 
Natasza Socha "Kobiety ciężkich obyczajów" 
Małgorzata Warda "Ta, którą znam" 
Virginia C. Andrews "Płatki na wietrze" 
Samantha King "Wybór" 
Sylwia Kubryńska "30 sekund" 
Katarzyna Michalak "Czerwień jarzębin" 
Sally Hepworth "Słodkie sekrety" 
Tarryn Fischer "Bad Mommy. Zła mama" 
Katarzyna Michalak "Zacisze Gosi" 
Lizzie Enfield "Dawka życia" 
Małgorzata Warda "Dziewczynka, która widziała zbyt wiele" 
Augusta Docher "Najlepszy powód, by żyć" 
Krystyna Mirek "Miłość z jasnego nieba" 
Jay Asher "13 powodów" 
Amy Harmon "Making Faces" 
Gabriela Gargaś "W plątaninie uczuć" 
Amanda Prowse "Trzy i pół sekundy" 
Magdalena Witkiewicz "Czereśnie zawsze muszą być dwie" 
Minka Kent "Idealne życie" 
Magdalena Majcher "Wszystkie pory uczuć. Jesień" 
Natasza Socha "Dwanaście niedokończonych snów" 
Eileen Curtright "Spalone mosty" 
Gabriela Gargaś "Zanim wstanie dla nas słońce" 
Zofia Wójcik "Zamknięte drzwi" 
Amy Gentry "Stracona" 
Alice Feeney "Czasami kłamię" 
Magdalena Witkiewicz "Ósmy cud świata" 
Jakub Małecki "Ślady" 
Kim Holden "Gus" 
Jakub Małecki "Rdza" 
Natasza Socha "Apteka marzeń" 
Regina Brett "Bóg nigdy nie mruga" 
Katarzyna Michalak "Gwiazdka z nieba" 
Joanna Szarańska "Cztery płatki śniegu" 
Krystyna Mirek "Światło w Cichą Noc"