czwartek, 31 października 2013

Stosik październikowy [2013]:)


PAŹDZIERNIKOWY STOSIK KSIĄŻKOWY SKŁADA SIĘ KOLEJNO OD GÓRY Z:

1. "2012: Wojna o dusze" Whitley Strieber - zakupiona na Targach Książki w Krakowie

2. "Krucyfiks" Chris Carter - jak wyżej

3. "Sekrety z przeszłości" Cathy Kelly - jak wyżej

4. "Nalewka zapomnienia" Kasia Bulicz - Kasprzak - jak wyżej

5. "Ballada o ciotce Matyldzie" Magdalena Witkiewicz - jak wyżej

6. "Azyl" Izabela Sowa - wygrana w konkursie u yllli:) 


Niewielki ten stosik, ale i tak mnie cieszy:)

Dziękuję yllli za wylosowanie kartki z moim imieniem i za wysłanie powieści!

Na TK dokonałam pomyślnego zakupu książek za niewielką cenę. Więcej, proszę, takich okazji:)

Czy wypatrzyliście z powyższych coś dla siebie?
 

wtorek, 29 października 2013

Targi Książki w Krakowie [2013] - relacja:)

W dniach 24 - 27 października 2013 roku odbyły się siedemnaste Targi Książki w Krakowie, na które dotarłam w sobotę z Isadorą, jej mamą, siostrą oraz córką. Nie mogło na tym znamienitym wydarzeniu zabraknąć mola książkowego z prawdziwego zdarzenia, jakim jestem. Od razu po wejściu falujący tłum rozdzielił naszą skromną grupę i wypchnął mnie na nieznane wody. Trudno cokolwiek poradzić na podobny żywioł, nie zwróciłam uwagi, jakie mijam wydawnictwa [a było ich naprawdę nieskończenie wiele], ani tym bardziej, co oferują na swoich stoiskach. Czułam się, jak na koncercie rockowym. W pierwszej chwili pomyślałam rozczarowana, że pewnie nie uda mi się niczego dostrzec czy sfotografować, nawet nie było technicznej możliwości wyjęcia aparatu z torebki, czy książek, które przywiozłam pod autografy. I nagle wypadłam z tego tłumu, stanęłam z boku, zregenerowałam siły i uzbrojona w grafik trzymany w dłoni ruszyłam na podbój Targów:) Od tej chwili były już dla mnie nader łaskawe:)

W pierwszej kolejności podeszłam do debiutantki Pani Maggie Moon, której "Posiadłość" otrzymałam do recenzji w ramach działalności ŚBK. Autorka pomimo ogromnego talentu jest osobą niezwykle skromną, wzruszyłam się Jej dedykacją pod moim adresem. Dziękuję:)





Później skierowałam kroki w stronę Pani Małgorzaty Gutowskiej - Adamczyk, której książkę kupiłam na TK w Katowicach, ale autorka nie była tam obecna, nie mogła więc jej podpisać. Tym razem szczęście mi dopisało:)





Kilka innych zdjęć:)

Philippa Gregory na tapecie:)

Nie pamiętam nazwy wydawnictwa:)

Krzysztof Ziemiec

Wojciech Cejrowski

W przelocie spotkałam niektórych blogerów, ale większości nie byłam w stanie rozpoznać. Dopiero czytając relacje na blogach uświadomiłam sobie, że naprawdę dotarło nas wielu. Wyrażam nadzieję, że w przyszłym roku trafi się sposobność przyjazdu na Targi, tym bardziej, że zgodnie z założeniem zorganizowane w nowym miejscu, lepszych warunkach, klimatyzowanych pomieszczeniach. Jestem ogromnie ciekawa, jak to wypadnie.

Jakie są Wasze wrażenia po TK? Zapraszam do zwierzeń:)

niedziela, 27 października 2013

"Pałac Północy"

Autor: Carlos Ruiz Zafón
Tytuł: "Pałac Północy"
Wydawnictwo: Muza SA, 2011
Ilość stron: 288


Carlos Ruiz Zafón urodził się w 1964 roku w Barcelonie. Światowy rozgłos przyniosły mu bestsellery "Cień Wiatru" oraz "Gra Anioła". Jego debiut pisarski to "Książę mgły" wydany w 1993 roku, wyróżniony Nagrodą Edebe. "Pałac Północy" trafił na rynek wydawniczy rok później. Jest to powieść kierowana głównie do młodego odbiorcy, jednak autor pragnął stworzyć dzieło, z którego czerpać radość będzie czytelnik w każdym wieku. Tak się stało w moim przypadku. Całkowicie i bez reszty dałam się porwać bezsprzecznemu urokowi książki.

Aryami Bose poznajemy w momencie dla niej kryzysowym, kiedy realne niebezpieczeństwo zagraża ukochanym wnukom Benowi oraz Sheere, bliźniętom urodzonym w tragicznym dniu śmierci własnej matki. Aby zapewnić im maksimum bezpieczeństwa podejmuje bolesną decyzję  o rozdzieleniu dzieci. Chłopca oddaje do sierocińca, którego dyrektorem jest dawny przyjaciel nieżyjącego męża Thomas Carter, błagając go o zachowanie w sprawie daleko posuniętej dyskrecji. Poza listem zawierającym wyjaśnienie dostarcza charakterystyczny medalion w kształcie słońca.

Ben zawiera przyjaźnie z pozostałymi mieszkańcami sierocińca, nawet zakładają sekretne stowarzyszenie o nazwie Chowbar Society, do którego należało siedem osób, zbierających się na walne zebrania o północy w domu o szumnej nazwie Pałac Północy. Grupa powstała w celu wzajemnego wsparcia każdego z jej członków oraz dzielenia się zdobytą wiedzą, przysięgali zaś na własny honor. Zagrożenie pojawia się w osobie tajemniczego, niezniszczalnego Jawahala, mordercy, który postawił sobie cel zniszczenia rodziny znienawidzonego człowieka. Członkowie stowarzyszenia pomagają Benowi rozwiązać zagadkę wroga. Do jakich informacji dotrą? W wyniku poszukiwań w archiwum, wychodzi na jaw wiele nieścisłości w opowieści starszej pani. Dlaczego kłamała? Jakie sekrety głęboko skrywane mogły być bardziej druzgocące dla świadomości młodych, niż przerażająca rzeczywistość?

Autor świetnie poradził sobie z budowaniem napięcia, wyraźnie odczuwałam pełzające robale wzdłuż mojego kręgosłupa. Wprowadził dramatyczne zwroty akcji, kiedy sprawy zaczynają toczyć się wbrew oczekiwaniom mordercy, który prawdopodobnie nie wziął pod uwagę możliwości porażki. Zaskakujące, aczkolwiek pozytywne zakończenie. Zaskakujące z tego względu, iż nic nie wskazywało na chociażby cień szansy  zwycięstwa młodych bohaterów. Zafón wykreował charakterystyczne postaci, zarówno negatywne, jak i pozytywne. Wielu polubiłam, innych było trudno znieść, ale nic na siłę. Przedstawiciele młodego pokolenia egzystowali razem ze starszymi ludźmi, co dodało książce wyjątkowej głębi.

Pałac Północy to thriller o kryminalnym zabarwieniu, skierowany do każdej grupy wiekowej. Prawdziwy majstersztyk w całokształcie tworzenia, co nie jest dla mnie zaskoczeniem, gdyż z prozą autora miałam wcześniej do czynienia i oceniam, jako genialną. Powieść odpowiada moim czytelniczym aspiracjom, co spowodowało wręcz połknięcie lektury. Okładka została pięknie dobrana pod kątem wnętrza książki, co pobudza wyobraźnię, nawet tę najbardziej odporną, do działania. Opowiada głównie o prawdziwej przyjaźni oraz poświęceniach, jakich niejednokrotnie wymaga. Tłem akcji jest Kalkuta, będąca idealnym odzwierciedleniem mrocznego klimatu powieści. Z pełnym przekonaniem zachęcam do lektury zarówno młodych czytelników, jak i dojrzałych, gdyż każdy z nich znajdzie tu coś ciekawego dla siebie.

Moja ocena: 5/5

Książka przeczytana w ramach wyzwania: Z literą w tle


Pałac Północy [Carlos Ruis Zafon]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

piątek, 25 października 2013

Październikowe spotkanie blogerów:)

Dnia 20 października 2013 roku Grupa Śląskich Blogerów Książkowych spotkała się po raz kolejny w gliwickiej Cafe & Collation, niezwykle klimatycznym miejscu, które z pewnością jeszcze odwiedzimy:)

Omawialiśmy ważne dla nas sprawy. Każdy śledzący nasze działania jest świadomy faktu, że grupa bezustannie się rozwija. Panel dyskusyjny prowadzony na TK w Katowicach odniósł pewien sukces, gdyż nie spotkałam się z negatywną reakcją na ten temat. Nie osiadamy na laurach, ale staramy się wciąż realizować i wprowadzać w życie nowe pomysły.


Przedstawiam poniżej kilka zdjęć:)


Aneczka, Karolina Małkiewicz (Isadora), Q, Archer


Archer, Sardegna, Ktrya


Aleks andra, Agnieszka, Aneczka


Narobiliśmy niezłego bałaganu:)


Po spotkaniu! Zdjęcie na pożegnanie:)

 
Z zapowiedzianej ilości szesnastu osób na spotkanie dotarło zaledwie osiem, więc skład był mocno okrojony. Pomimo tego dyskusja udała nam się wyjątkowo:)

Dziękuję wszystkim za obecność i poczucie humoru. Zaśmiewaliśmy się po prostu do łez!

Mam nadzieję, że niebawem spotkamy się ponownie:)

wtorek, 22 października 2013

Wydarzenie - Targi Książki w Krakowie [2013]:)


Targi Książki w Krakowie mają dłuższą tradycję, niż katowickie, a mianowicie organizowane są już po raz siedemnasty. Odbędą się w dniach 24 - 27 października 2013 roku.

Będzie niepowtarzalna okazja do zaznajomienia się z ofertą licznych wydawnictw, które zgłosiły swój udział, jak Agora, Bellona, Dialog, Zysk i S-ka oraz inne, a jednocześnie zawarcia bliższych relacji z autorami książek oraz ważnymi osobistościami. Pojawią się na TK między innymi: prof. Władysław Bartoszewski, Rita Gombrowicz, Julia Hartwig, Jerzy Iwaszkiewicz, Ryszard Kalisz, Marek Kamiński, Ignacy Karpowicz, Ryszard Krynicki, Dorota Masłowska, Beata Pawlikowska, Jerzy Stuhr, Szczepan Twardoch, Krzysztof Ziemiec, a to zaledwie początek.

Nie zawiodą również zagraniczni autorzy, jak Jonathan Carroll, Nele Neuhaus, Ellen Alpsten, Carlo A. Martigli, czy Asa Larrson.

Więcej informacji na temat Targów Książki w Krakowie można uzyskać na lubimyczytac.pl [TUTAJ] oraz na ogólnej stronie TK [TUTAJ] a także na Facebooku [TUTAJ].

Gorąco zapraszam pasjonatów literatury do wzięcia udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu! Osobiście z powodów organizacyjnych miałam nie jechać, jednakże los uśmiechnął się do mnie zupełnie przypadkiem:) Jeżeli ostatecznie nic nie stanie na przeszkodzie, będę tam w sobotę szaleć:)

Kto z Was się wybiera?

poniedziałek, 21 października 2013

ŚBK i ich książkowe bziki


Grupa Śląskich Blogerów Książkowych w miesiącu październiku 2013 roku omawia następujący temat:

"ŚBK I ICH KSIĄŻKOWE BZIKI"



Poza uzależnieniem od książek, które jest dla wszystkich oczywiste, każdy ma jakieś 'bziki' ściśle związane z ich zakupem. Co oznacza kupowanie książek jednego autora, bądź serie wydawnicze itp.

Do moich największych 'bzików' zaliczam dwie ukochane sagi, mianowicie "Saga o Ludziach Lodu" Margit Sandemo oraz "Córy życia" May Grethe Lerum. Pierwsza z nich składa się z 47 tomów, zaś druga z 35.

Poza tym można śmiało stwierdzić, iż kolekcjonuję powieści ulubionych, sprawdzonych autorów, do których należą [moje bożyszcze] Nicholas Sparks, w następnej kolejności Danielle Steel, której książki zajmują całą szerokość półki, Johanna Lindsey, Jennifer Blake, Judith McNaught, Sandra Brown, Joy Fielding, Victoria Holt, Książki Wybrane Wydawnictwa Reader's Digest. Tych mam najwięcej.

Oprócz tego posiadam po 3 - 4 egzemplarze książek, np. Stefana Dardy, Lisy Scottoline, Jodi Picoult, Nory Roberts, Steve'a Berry'ego, LaVyrle Spencer, jednak te zdjęcia pominę, gdyż byłoby ich zdecydowanie zbyt dużo:)


 


Zapraszam do galerii:)

Saga o Ludziach Lodu autorstwa Margit Sandemo

 
Saga Córy Życia autorstwa May Grethe Lerum


 
Powieści autorstwa Nicholasa Sparksa



Powieści autorstwa Danielle Steel


Powieści autorstwa Joy Fielding


Powieści autorstwa Sandry Brown


Powieści autorstwa Jennifer Blake


Powieści autorstwa Johanny Lindsey


Powieści autorstwa Judith McNaught


Powieści autorstwa Philippy Carr / Victorii Holt


Książki Wybrane Wydawnictwa Reader's Digest



Pierwotny plan zakładał ułożenie książek w stosy. Jednak musicie się ze mną zgodzić, że to nie lada wyzwanie. Dlatego sfotografowałam wszystkie pozycje w równych rządkach na półkach, w przeciwnym wypadku narobiłabym jedynie bałaganu. A tego przecież nie chcemy:)

Jak zagadnienie przedstawia się w Waszej domowej biblioteczce? Jesteście na maksa zbzikowani? Albo całkiem rozważni?